یادگار مادها در همدان، بوی پتروشیمی می دهد!

18 ژوئیه 2017 - 12:00 dsfr.ir/iy4g2

یادگار مادها در همدان، بوی پتروشیمی می دهد!
پژوهشکده باستان شناسی
محوطه باستانی نوشیجان

باستان شناسان اعلام کرده اند پایه های #پروژه پتروشیمی بر روی یکی از مهم ترین تپه های مادها (تپه تاریخی حاجی آباد) در #همدان استوار است.

کمتر از یک ماه پیش بود که خبر رسید «پروژه نجات بخشی تپه حاجی آباد همدان به کشف سازه بسیار بزرگ خشتی از دوره آهن 3 (احتمالا متعلق به مادها) با دیوارهای قطور، سکوی آتشدان و سکوهای نشیمن با ابعادی بزرگ تر از معبد «نوشیجان» منجر شد» و این یعنی محوطه ای ارزشمندتر از تپه نوشیجان در همدان که این روزها پروژه ی پتروشیمی در عرصه آن در حال کار است، کشف شده است.

محوطه ای تاریخی که از چند سال پیش پروژه ی پتروشیمی فامنین در آن در حال اجرا است و آسیب هایی به آن وارد شده، اما پس از کشف سازه ای جدید توسط تیم باستان شناسی پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اهمیت آن بیش از پیش شده است.

حسین زندی، فعال میراث فرهنگی استان همدان اما معتقد است از زمان فعالیت این پروژه در این محوطه تاریخی، آسیب هایی به این محوطه ی ارزشمند وارد شده است. او در این زمینه می گوید: در مکان یابی برای پروژه پتروشیمی، موقعیت آن به گونه ای تعبیه شده که بخشی از تپه توسط پروژه پتروشیمی گرفته شده است. در واقع از سه سال پیش که این پروژه آغاز شد، اعتراض ها نیز نسبت به آن مطرح شدند.

او با بیان این که مسئولان پروژه اعتراضات را به بهانه نیاز مردم همدان به شغل بی پاسخ می گذارند و از رسیدگی به این اعتراض ها طفره می روند، ادامه می دهد: از سوی دیگر دوستداران میراث فرهنگی در طول سه سال گذشته از ترس تخریب شبانه، این اتفاق را رسانه ای نکردند.

مسئولان پروژه در پاسخ به اعتراضات، نیاز مردم همدان ه شغل را بهانه می کنند؛ از سوی دیگر دوستداران میراث فرهنگی در طول 3 سال گذشته از ترس تخریب شبانه، این اتفاق را رسانه ای نکرده اند

وی با بیان این که تپه «حاجی آباد» در طول این مدت آسیب های زیادی دیده است، بیان می کند: هر چند بخشی از این محوطه ازبین رفته، اما آن چه که در پروژه نجات بخشی باقی مانده است، باعث شده تا اهمیت بیشتری نسبت به تپه نوشیجان به دست آورد.

"زندی" با تاکید بر این که تا امروز حداقل 30 درصد به تپه ی حاجی آباد آسیب وارد شده، این پرسش را مطرح می کند که «با توجه به اهمیت این محوطه تاریخی و دست کم پس از این که مشخص می شود چنین سرمایه ای در این محدوده وجود دارد، چرا آن پروژه جابجا نمی کنند؟»

وی در ادامه به اعتراضات و درخواست های دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان خطاب به - بیژن زنگنه - وزیر نفت و زهرا احمدی پور، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشاره می کند و می گوید: از آن ها در خواست می کنیم به این محوطه تاریخی و ارزشمند اهمیت دهند و هرچه زودتر جلوی پیشرفت پروژه در این محوطه و تصرف تپه گرفته شود.

در شورای فنی درباره ادامه کار پتروشیمی تصمیم می گیریم

حمیده چوبک، رئیس پژوهشکده باستان شناسی نیز در این زمینه می گوید: کاوش ها در محوطه ی حاجی آباد به پایان رسیده و نتایج عالی از آن به دست آمده، اما در جلسه ی شورای فنی سازمان در این هفته، قرار است برای توقف یا ادامه ی کار در این محوطه تاریخی تصمیم گیری شود.

او تصمیم برای توقف احتمالی پروژه پتروشیمی و جابجایی این پروژه را یکی از گزینه های قابل مطرح در این جلسه می داند و تاکید می کند: تپه «حاجی آباد» محوطه ای با اهمیت تر از برخی محوطه های این استان است.

وی بیان می کند: با توجه به این که تپه های اقماری کناری تپه حاجی آباد زیاد هستند، اما بخش عظیمی از آن ها در چند سال گذشته تخریب شده اند، معتقدم به دست کم چهار یا فصل کاوش در این محوطه ی تاریخی نیاز داریم.

او همچنین با اشاره به ثبت ملی این محوطه در فهرست آثار ملی، می گوید: امیدواریم ترجیحا مالکیت آن به میراث فرهنگی داده شود، در هر صورت با توجه به اهمیت تپه، نیاز به تصمیم از سمت مدیریتی دولتی داریم.

به گزارش ایسنا، روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری 29 خرداد خبری مبنی بر کشف سازه ای با اهمیت تر از معبد نوشیجان در همدان در تپه ی حاجی آباد منتشر کرد. در آن خبر اعلام شده بود همه ی شواهد و یافته های کاوش نشان دادند که این محوطه از معبد مرکزی نوشیجان بزرگتر است و سکوهای نشیمن که دور تا دور این فضا وجود دارد و هیچ کدام پشت به آتشدان نیستند.

اسماعیل همتی ازندریانی، سرپرست هیأت باستان شناسی کاوش در تپه حاجی آباد درباره ی این سازه ی کشف شده اظهار کرده بود؛ ویژگی های معماری و مواردی که در محوطه های مادی مانند موش تپه، پا تپه و تپه یلفان وجود دارد، همگی را اینجا - تپه حاجی آباد - داریم، ولی آنچه این محوطه را خاص کرده سکوی آتشدان و پلانی شبیه نوشیجان و بزرگ تر از آن است.

او با بیان این که براساس استناد به نتایج نمونه برداری و کربن 14 می توانیم مشخص کنیم که این محوطه تا چه اندازه از نظر زمان جلوتر، همزمان یا متاخرتر از نوشیجان است، به نحوه چیدن دیوار جدا کننده اشاره کرد و گفت: این دیوار با تکنیک خشت چینه یا همان خشت ملات، بصورت یک رج خشت و یک رج چینه ساخته شده که جای انگشتان روی چینه ها نمایان است.

محوطه ی تاریخی نوشیجان در استان همدان، محوطه ای با آثار خشتی منحصر به فرد و قدمت 2800 ساله است که از تمدن های پیش از هخامنشی در ایران محسوب می شود و از نظر ژئوپولتیک اهمیت خاصی دارد. این محوطه در سال 1343 شناسایی شد و از سال 1346، همزمان با ثبت در فهرست آثار ملی تا سال 1356، شش فصل عملیات کاوش علمی به سرپرستی «دیوید استروناخ» در آن انجام شد که نتیجه های بسیار مهمی از آن ها به دست آمد. براساس این مطالعات، سه دوره ی معماری باستانی متعلق به مادها، هخامنشیان و اشکانیان در لایه های مختلف این تپه قابل شناسایی و اثبات است که به نوعی نخستین الگوی معماری ایرانی را نشان می دهد.

1