میبد شهر ملی زیلو شد

10 ژوئیه 2017 - 12:00 dsfr.ir/ab618

میبد شهر ملی زیلو شد
میثم رودکی
گردشگر خارجی در بازارچه صنایع دستی میبد

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان #یزد اعلام کرد: به دنبال پیگیری های به عمل آمده، شهرستان #میبد به عنوان شهر ملی زیلو ثبت شد.

«محمدرضا دهقان مهرجردی» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به پتانسیل های بالا و استقبال قشر جوان از این رشته هنری، گفت: میبد، شهرستانی تاریخی و دارای فرهنگ غنی است و نمونه های آشکار این فرهنگ را می توان در هنرهای سنتی و صنایع دستی آن مشاهده کرد.

وی با اشاره به این که زیلوبافی یکی از هنرهای شاخص صنایع دستی استان به وی‍‍ژه میبد است، افزود: این هنر باعث شده که امروز شاهد ثبت ملی این شهرستان به عنوان شهر ملی زیلوبافی در کشور باشیم.

به گفته معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان، در حال حاضر قریب به 250 دار زیلوبافی در استان وجود دارد که از این تعداد 200 دار که عمدتا در شهرستان میبد دایر است، فعال هستند.

دهقان مهرجردی با بیان این که دارهای زیلو در قدیم دو نفره کار می کردند، تصریح کرد: به دلیل این که کارکرد زیلوهای بزرگ خیلی کمتر شده است، دارهای امروزی غالبا تک نفره هستند، مگر در کارگاه های درون محله ای که بیش از یک نفر نیرو دارند.

وی اظهار کرد: با توجه به این که نگاه دولت به ایجاد اشتغال در روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته است، از سال گذشته بیشتر برنامه های معاونت صنایع دستی استان بر ایجاد کارگاه های صنایع دستی در روستاها متمرکز شده است.

دهقان مهرجردی با اشاره به ظرفیت های خوب حوزه گردشگری میبد، اضافه کرد: در روستاهای مختلفی از شهرستان میبد از جمله مهرآباد و صدرآباد، چندین کارگاه جدید زیلوبافی ایجاد شده و در راستای ارتقاء و شناساندن بهتر این هنر، ایجاد یک منطقه ویژه اقتصادی برای این رشته هنری نیز از برنامه های در دستور کار این معاونت است.

این مسئول با اشاره به ظرفیت های صنایع دستی و تعداد صنعتگران این رشته ی هنری، گفت: تمام توان خود را به کار می گیریم تا با همکاری مقامات استان و شهرستان، میبد در مسیر توسعه بیشتر قرار گیرد.

1