17 ژانویه 2021 - 16:03

«ایران هراسی» سد راه صنعت هوایی ایران

18 ژوئن 2017 - 15:20 dsfr.ir/v43tr

«ایران هراسی» سد راه صنعت هوایی ایران
مهدی قربانی
ورود نخستین ایرباس خریداری شده به مهرآباد

پس از توافق هسته ای ایران با گروه 1+5، امید به #صنعت هوانوردی کشور بازگشت و همه منتظر بازگشت #ایران به دایره بزرگان صنعت هوایی بودند.

به گزارش خبرنگار تین نیوز، پس از گذشت دو سال از برجام 7 فروند هواپیمای نو آن هم به صورت نقدی وارد ناوگان هوایی ایران شد؛ هواپیماهایی که بعد از 37 سال نقطه عطف صنعت هوایی شدند. اما حقیقتا آن چیزی که بعد از برجام باید روی می داد صورت گرفت؟

ورود هواپیماهای نو به کشور تنها گوشه ای از نیازهای صنعت هوانوردی ایران بود؛ این صنعت برای توسعه نیاز مبرم به توسعه فرودگاه ها، ساخت هتل و توسعه صنعت گردشگری، بازاریابی مناسب، سرمایه گذاری در ساخت و تجهیزات زیرساختی و ... داشت.

کارشناسان صنعت هوایی معتقدند؛ صنعت هوانوردی با مشکل اساسی به نام «ترس» روبه رو است، بله ترسی که مانع حضور سرمایه گذاران شده است. سرمایه گذارانی که به دلیل ترس از آینده و به علت وجود مشکلات قانونی و مشکلات بانکی علاقه مندی از خود نشان نداده اند.

این سخنان مقدمه ای بود تا متخصصان و کارشناسان صنعت هوانوردی در یکی از شبکه های مجازی تخصصی «صنعت هوایی» به بحث و گفت وگو بپردازند.

یکی از کارشناسان حاضر در این میزگرد عنوان کرد: تحریم بانک های آمریکایی همچنان پا برجاست این در حالی است که اکثر موسسات اعتباری بزرگ دنیا هم آمریکایی هستند. درست است که تحریم بانکی در بخش غیراعتباری با موسسات غیرآمریکایی برداشته شده اما میزان ریسک معامله با طرف های ایرانی بالاتر از همیشه است که این خود یک مانع بسیار بزرگ به شمار می رود.

در ادامه یکی دیگر از کارشناسان در توضیح مورد ذکر شده، می گوید: مراودات با سایر بانک ها به دلیل ضعف سیستم بانکی در ایران است و گرنه تحریم ها آنچنان دیگر تاثیرگذار نیست؛ تا هفته دیگر فاینانس 20 میلیارد دلاری کره جنوبی در صنعت گاز و پتروشیمی ایران اعلان عمومی خواهد شد و عملا تابوی معامله با ایران و دیوار بزرگ ترس از مبادلات بانکی و فاینانس نیزخواهد شکست.

پیرو این بحث عنوان شد: مشکل اساسی سیستم بانکداری ما عدم تایید بانک های ما توسط FATF است و دلیل اصلی عدم مبادلات سایر بانک های جهان با بانک های ایرانی، ترس از این موضوع است.

طبق گفته ی متخصصان صنعت هوایی؛ عدم اتصال سیستم بانکی ایران به سوییچ های اعتباری جای تعجب دارد که عملا نه تنها صنعت هوایی بلکه گردشگری و هتلداری کشور را هم متاثر کرده و خدمات نزدیک به 7 میلیون توریست ناکام گذاشته است، اما ظاهرا سیستم شتاب ما در حال اتصال به روسیه و پس از ان به اروپا است که تا حدودی از مشکلات رفع خواهد شد.

در این میزگرد آنلاین تعابیر کارشناسان و متخصصان هوانوردی بر سر اینکه دقیقا در متن برجام خرید چه هواپیماهایی ذکر شده مختلف بود و یکی از صاحبنظران خاطرنشان کرد: در متن برجام، فروش هواپیما و وسایل پرنده صرفا منوط به استفاده جهت اهداف غیرنظامی است و چنانچه اگر شائبه استفاده از این وسایل برای اهداف نظامی مطرح باشد، مشمول تحریم است.

برخی از کارشناسان با بیان اینکه در حال حاضر تنها فروش هواپیمای مسافربری تجاری، قطعات و سرویس های مربوطه آزاد است، گفتند: مدل های دیگر هواپیما نظیرآموزشی، بیزنس جت، ترابری، هلیکوپتر و ... همچنان تحریم است.

یکی از صاحبنظران صنعت هوایی در خصوص این تعابیر مختلف از متن برجام، بیان کرد: نکته ای را که نباید فراموش کرد نحوه ی تنظیم متن خرید هواپیما در موافقتنامه اقدام مشترک است. اگر وزارت راه و شهرسازی در انتخاب نماینده برای حضور در جلسات وزارت خارجه و مشارکت در تنظیم متن برجام به جای افراد فنی از حقوقدان های هوایی با تجربه در زمینه بین المللی و آگاه به موضوعات تحریم ها برای کشور و تمامی شرکت های هواپیمایی ایرانی استفاده کرده بود و اعزام می شد، اکنون نوع فروش هواپیما به ایران موجب تعبیر و تفسیر مختلف قرار نمی گرفت.

1