13 آوریل 2024 - 12:35
معصومه ابتکار خبر داد:

سازمان محیط زیست به دنبال ثبت جهانی دماوند است

25 ژوئیه 2015 - 18:00 dsfr.ir/ox36j

سازمان محیط زیست به دنبال ثبت جهانی دماوند است
تپه گوگردی دماوند - عکس از میثم رودکی

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: این سازمان فعالانه به دنبال ارائه گزارشی قابل قبول از مستندات و گزارش های خود برای فراهم کردن مقدمات ثبت جهانی اثر طبیعی و ملی دماوند است.

معصومه ابتکار عصر جمعه در حاشیه یازدهمین آیین سنتی تیرگان و گرامیداشت روز ملی دماوند در شهر رینه بخش لاریجان آمل گفت: از طریق مراجع معتبر بین المللی نیز در این خصوص در حال پیگیری هستیم.

وی در خصوص اینکه چه زمانی نماینده یونسکو برای بازدید از قله دماوند به ایران سفر خواهند کرد، افزود: هنوز به آن مرحله نرسیدیم و حتما در این خصوص پیگیری خواهیم کرد تا کارشناسان و نماینده یونسکو برای بازدید از دماوند حضور یابند.

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور تصریح کرد: حفاظت و حراست از قله دماوند و شاخص های مهمی که مد نظر یونسکو برای ثبت جهانی دماوند هست را باید همه دستگاه های متولی به خوبی برابر مصوبات اجرا کنند. نخستین اقدام این بخش در سال 83-84 ثبت قله دماوند به عنوان نخستین اثر طبیعی و ملی ایران بوده و از آن موقع تا به الان باید سطح حفاظت از این عرصه با ارزش را ارتقاء بدهیم.

وی، جلوگیری و توقف دائمی فعالیت معادن و استخراج در ارتفاع این قله و آلوده نکردن حاشیه های آن از زباله را از مهم ترین و کلیدی ترین موضوعات قابل پیگیری و دفاع در راستای ثبت جهانی قله دماوند دانست. وی ادامه داد: برای تحقق این اهداف کلان و مهم این سازمان نیازمند مشارکت و کمک جدی انجمن ها و فعالان حوزه محیط زیست است.

ابتکار با تاکید بر اینکه حضور و مشارکت مردمی در این بخش بسیار حایز اهمیت است و باید قدر بدانیم؛ یادآور شد: البته مردم همان قدر که در طبیعت حضور دارند و از آن لذت می برند، متاسفانه به همان اندازه نیز آسیب می زنند. مردم باید بدانند که طبیعت خیلی زود آسیب پذیر است و گاهی اوقات فراموش مان می شود که زباله را در طبیعت جا می گذاریم!

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1