ایران کمترین زمان تعطیلی بناهای تاریخی را دارد

14 ژوئن 2017 - 16:30 dsfr.ir/ks1h9

ایران کمترین زمان تعطیلی بناهای تاریخی را دارد
میثم رودکی - دنیای سفر
بازدید گردشگران از موزه ملی ایران

ایران یکی از کمترین زمان ها برای #تعطیلات #موزه ای را دارد، ما 15 روز تعطیلی را به 6 روز کاهش داده ایم.

"مدیر اداره کل موزه ها"

به گزارش ایسنا، جبار کوچکی نژاد، رئیس فراکسیون میراث فرهنگی مجلس شورای اسلامی در جدیدترین اظهار نظر خود درباره ی فراکسیون زیر مجموعه اش تاکید می کند: «قانونی برای این که مراکز گردشگری و تاریخی همزمان با تعطیلات رسمی یا در ایام خاصی تعطیل باشند وجود ندارد و اگر چنین اتفاقی انجام شود، قطعا تخلف است و مجلس می تواند به این موضوع ورود کرده و از طریق سازمان میراث فرهنگی پیگیری کند.»

او دو روز قبل (دوشنبه) به ایسنا اعلام کرد، «تعطیلی مراکز گردشگری در تعطیلات رسمی تخلف است»، در حالی که محمدرضا کارگر، مدیر اداره کل موزه ها و اموال منقول تاریخی معتقد است برای تعطیلی 6 روزه موزه ها در کل کشور باید از سازمان میراث فرهنگی تشکر کرد.

کارگر به ایسنا می گوید: تعطیلات موزه ها و بناهای تاریخی زیرنظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در 365 روز سال، فقط شش روز است، که این مدت زمان نیز بر اساس مصوبه هیأت دولت انتخاب شده، در حالی که روزهای تعطیل تا سال گذشته 15 روز بود که اکنون به شش روز میزان تقلیل یافته است.

تعطیلات موزه ها و بناهای تاریخیِ زیر نظر سازمان میراث فرهنگی در طول سال فقط 6 روز است که این مدت نیز طبق مصوبه هیأت دولت انتخاب شده، در حالیکه روزهای تعطیل تا سال گذشته 15 روز بوده
او با بیان این که تا خرداد 94، دوشنبه هر هفته و بنا بر سنت جهانی همه موزه ها در سراسر دنیا و نه فقط ایران تعطیل بودند، ادامه می دهد: در موزه های سراسر دنیا و براساس قانون اولین روز هفته که برای آن ها دوشنبه بود، تعطیل بودند و در ادامه برخی از روزهای تعطیل سراسری مانند عزاداری ها نیز در ایران تعطیل بودند، که با قانون جدید از سال 84؛ این تعطیلات حذف شدند.

مدیر اداره کل موزه ها و اموال منقول تاریخی معتقد است؛ این اتفاق که مدت زمان تعطیلی موزه ها به این حد کاهش پیدا کند، در هیچ جای دنیا به جز ایران، تا امروز اتفاق نیفتاده است.

کارگر توضیح می دهد: ممکن است در برخی محوطه های عمومی در دنیا یک جداره تاریخی یا یک مجسمه به صورت نماد قرار داشته باشد که قطعا دیدن آن ها بدون نیاز به هیچ تمهیدات خاصی انجام می شود، بنابراین نیاز به زمانی برای باز بودن موزه ها ندارند، اما بحث برای بازدید از موزه های ایران متفاوت است.

او همچنین درباره احتمال اطلاع نداشتن از تفکیک موزه های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با موزه هایی که توسط دیگر دستگاه های دولتی اداره می شوند و قوانین خاص خود برای بازدید را دارند، می گوید: این احتمال نیز وجود دارد. بنابراین باید این انتقادات را به متولیان هر سازمان داشته باشند نه مسئولان موزه های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی که فقط شش روز در سال تعطیل اند.

وی با بیان این که دو روز از این شش روز یعنی تاسوعا و عاشورا موزه ها و بناهای زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تعطیل هستند، بیان می کند: معتقدم در این دو روز حتی توریست علاقه ای به بازدید از موزه ها ندارد، او تمایل دارد که تنها اتفاق پرجاذبه که تا یک سال بعد تکرار نمی شود را به چشم ببیند نه اینکه بخواهد به موزه بروند.

کارگر بار دیگر با تاکید بر این نکته که باید هیات دولت در این زمینه تصمیم گیری کند نه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری؛ ادامه می دهد: در روی مانند 21 ماه مبارک رمضان که موزه ها تعطیل می شوند،روز به شهادت رسیدن بالاترین شخصیت برای ما مسلمانان است، حتی اگر ما این بناها را تعطیل نکنیم، امکان اعتراض بخشی از اقشار جامعه نسبت به این اتفاق وجود دارد، کسانی که معتقدند با این عمل احترام از بین می رود، یا با این اقدام اجازه نمی دهیم که کارمندان ان محوطه ها و موزه ها در مراسم های ان مناسبت شرکت کنند.

او همچنین با تأکید بر اینکه تعطیلات برای موزه ها و بناهای زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با سیاست های دولت تنظیم می شود، می گوید: شش روز اصلا موضوعی نیست. اگر قرار باشد در چنین مناسبت هایی موزه را باز نگه داریم باید فکر کنیم چه اقدام فرهنگی متناسب با آن فضا در کشور می توانیم در موزه برگزار کنیم. به نظرتان در موزه پیش از تاریخ یا تاریخ طبیعی چطور می توان یک منظر فرهنگی نسبت به 21 ماه رمضان داشت، مگر اینکه در فضای موزه هایی مانند مردم شناسی یا مرتبط به آن بتوان چنین اقداماتی را انجام داد.

مدیر اداره کل موزه ها تاکید می کند: معتقدم در شرایط امروز که ایران یکی از کمترین زمان ها برای تعطیلات موزه ای را دارد، سازمان میراث فرهنگی باید مورد تشویق قرار گیرد، ما حتی کارمندان موزه ها را نیز آموزش داده ایم که در طول روز و در واقع در طول 359 روزِ دیگرِ در موزه باشند و آن ها پذیرفته اند که همه روزهای هفته باید در این فضا حضور داشته باشند.

به گزارش ایسنا، جبار کوچکی نژاد برای نخستین بار نیست که در این زمینه اظهار نظر می کند، او پیش از این نیز سال گذشته صحبت هایی با همین مضمون مطرح کرده بود، اما ان قدرها برای مسئولان میراث فرهنگی و به خصوص اداره کل موزه ها حساسیت برانگیز نبود که این بار باعث این حساسیت و دادن پاسخ پس از یک روز شد.

او برای نخستین بار 13 مرداد 95 تاکید کرد: دستورالعملی برای اینکه مراکز و اماکن تاریخی و گردشگری در ایام شهادت و یا عزاداری تعطیل باشند وجود ندارد. تعطیل بودن برخی اماکن تاریخی در ایام شهادت ممکن است بستگی به تصمیمات استانی داشته باشد، اما اگر گردشگران و مسافران زیادی مراجعه می کنند مسئولان می توانند درخواست مجوز هم داشته باشند.

یک روز پس از آن در 17 مرداد، حجت الاسلام و المسلمین احمد مازنی، یک عضو مجمع تهران از بررسی موضوع تعطیلی یا نیمه تعطیلی اماکن گردشگری تهران در روزهای تعطیل در جلسه فردای این مجمع خبر داد و گفت: تعطیل بودن و نیمه تعطیل بودن اماکن گردشگری شهر تهران در روزهای تعطیل از نظر توسعه نیافتگی شهر خطرناک است.

او حتی به این نکته نیز اشاره کرد که «تهران در ایام تعطیلات مناسبتی یا ملی تا حدود زیادی از جمعیت خالی می شود. همین مسأله ضررهای فرهنگی و اقتصادی زیادی را به تهران زده است چرا که مراکز گردشگری، توریستی، تاریخی، مذهبی، ملی و طبیعی فراوانی در شهر تهران وجود دارد که بخش عمده ای از آن ها در ایام تعطیلات رسمی یا تعطیل هستند یا به صورت نیمه تعطیل فعالیت دارند در حالیکه این مراکز باید در روزهای تعطیل با همه توان خود درصد جذب گردشگر داخلی و خارجی را فعال تر از قبل دنبال کنند که البته پس از آن خبری به عنوان نتیجه این مذاکرات منتشر نشد.

او اما در آخرین اظهار نظر خود در این زمینه، سه روز پیش در 22 خرداد اعلام کرد: «قانونی برای این که مراکز گردشگری و تاریخی همزمان با تعطیلات رسمی و یا در ایام خاصی تعطیل باشند وجود ندارد و اگر چنین اتفاقی انجام شود قطعا تخلف است و مجلس می تواند به این موضوع ورود کرده و از طریق سازمان میراث فرهنگی پیگیری کند.

وی گفته است: معتقدم به جای این که بخواهیم صورت مسئله را پاک کنیم باید روش کار تعریف کنیم. به عنوان مثال اگر در ایامی مانند عاشورا و یا شهادت ائمه (ع) این مراکز فعالیت دارند می توانند برنامه های فرهنگی خاصی را هم در نظر بگیرند و در واقع به مناسبت همان روز فرهنگ عمومی مجموعه را تغییر دهند نه اینکه بخواهند فعالیت خود را متوقف کنند.»

دیدگاه ها

  • کهوری نژاد 15 ژوئن 2017 - 13:02

    خیلی جالبه! یک معلم حداقل 120 روز در سال را در تعطیلات بسر می برد همان معلم در بدترین شرایط دوبرابر یک کارمند موزه حقوق میگیرد.حقوق پرسنل میراث فرهنگی(زیر مجموعه نهاد ریاست جمهوری) بقدری حقیرانه و فقیرانه است که هیچ کس باور نمی کند. به یک فوق لیسانس بین 800 الی یک میلیون دویست حقوق میدهند که فقط از گشنگی نمیرد.

1