کشف جمجمه انسان با قدمت یک هزار و 200 سال در گیلانغرب

25 ژوئیه 2015 - 17:00 dsfr.ir/c65um

کارشناس باستان شناسی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلانغرب از شناسایی و کشف جمجمه انسان با قدمت یک هزار و 200 سال پیش در محدوده اثر تاریخی آتشکده این شهرستان خبر داد.

سیروس ادیب گفت: مسوولان میراث فرهنگی گیلانغرب امروز در پی گزارش واصله متوجه یک اثر تاریخی در محدوده اثر تاریخی آتشکده در محدوده تاریخی معروف به حسن زوردار در 1 کیلومتری جنوب غربی این شهرستان شدند.

وی اظهار داشت: پیمانکاران طرف قرارداد جهاد کشاورزی که در حال حفاری خطوط انتقال آب سامانه آبیاری تحت فشار اراضی کشاورزی بودند به علت انجام حفاری در عمق 2 متری به دیواره این اثر تاریخی خسارت وارد کردند که در نتیجه آن برخی آثار تاریخی مشاهده شد.

وی ادامه داد: آثار تاریخی کشف شده شامل جسد 1 انسان از ناحیه جمجمه و 1 دندان و 2 خمره خالی و یک تنور بود. این جمجمه انسان به احتمال زیاد متعلق به یک هزار و 200 سال پیش و آثار دیگر کشف شده نیز مربوط به دوران سلجوقیان، ساسانی و دوره اسلامی است.

این کارشناس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلانغرب افزود: اینکه حین حفاری آیا اثر و اشیای تاریخی دارای ارزشی در خمره ها بوده یا نه هنوز مشخص نیست و موضوع توسط کارشناسان ذیربط در حال بررسی است.

شهرستان گیلانغرب با بیش از 72 هزار نفر جمعیت در غرب استان کرمانشاه واقع شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1