24 نوامبر 2020 - 01:27

دستورالعمل ارائه اطلاعات آنلاین گردشگری توسط ایرلاین ها

13 ژوئن 2017 - 13:00 dsfr.ir/nn0j2

دستورالعمل ارائه اطلاعات آنلاین گردشگری توسط ایرلاین ها
تابناک
مانیتور اطلاعات پروازهای روزانه فرودگاه

خطوط هواپیمایی که به مخاطب اطلاعات خوب و الهام بخشی در زمینه مقصد مورد نظر و #سفر می دهند با درصد بالایی موفق به جذب مخاطب می شوند.

زمان بسیار گرانبهاست و این جمله به معنای این است که باید آن را در مسیر ارزنده ای هزینه کرد. این موضوع زمانی که داریم در مورد سفر و گردشگری صحبت می کنیم، اهمیت و جلوه بیشتری پیدا می کند.

در تحقیقی که از تعدادی از مسافران و گردشگران انجام شده آن ها مورد این سوال قرار گرفته اند که چه مقدار زمان را صرف می کنید برای اینکه یک مقصد جدید را برای سفر پیدا و در مورد آن اطلاعات کسب کنید؟ نتایج این سوال به صورت زیر بود؛

- 1 تا 3 ساعت تحقیق و جست و جو: 46 درصد
- 4 تا 6 ساعت تحقیق و جست و جو: 30 درصد
- بیش از 7 ساعت تحقیق و جست وجو: 24 درصد

این اعداد با تقریب بسیار خوبی در مورد زمان صرف شده در اینترنت برای جمع آوری اطلاعات قابل دفاع هستند و یک تصویر واضح را در ذهن می سازند و آن تصویر این است که زمانی که مسافر یک بلیت برای پرواز از نقطه ای به نقطه دیگر می خرد، در حقیقت به دنبال فرش جادویی نیست تا بر فراز آن دنیا را ببیند، بلکه به دنبال خرید یک تجربه جدید در مقصد مورد نظر است.

شانس دومی ندارید!

اولین برانگیختگی شدن احساسات یک گردشگر در مورد سفر و یک مقصد به خصوص از طریق محتوای پیش روی او به وجود می آید. تجربه مسافران در مقصد بسیار به این موضوع وابسته است که چه میزان و به چه نحوی آن گردشگران انگیزه پیدا کرده اند و احساسات آن ها برانگیخته شده که به این مقصد سفر کنند و چه انتظاراتی از مقصد در ذهن شان شکل گرفته است. خطوط هواپیمایی مدت زمانی است به این درک رسیده اند که باید مقاصد گردشگری را در وب سایت های خود معرفی کنند و به طور معمول با یکی از دو روش معرفی مقاصد خود را وفق داده اند یا از بستر وایت لیبل (white label) یکی از تولیدکنندگان اطلاعات در زمینه گردشگری و مقاصد استفاده کنند تا بتوانند از آن طریق اطلاعات را به مخاطب برسانند یا با استفاده از لینک، مخاطب سایت را به سایت های اطلاع رسانی مقاصد گردشگری متصل کنند، البته این روش ها عموما در حدی نیستند که بتوانند انگیزه را ایجاد کنند و این عدم توانایی به دلیل کمبود بستر لازم برای تعامل بیشتر مخاطب و وجود محتوای عادی است، اما به هر حال برای خطوط هواپیمایی بسیار مهم است که بتوانند دست کم از یکی از این دو روش به مخاطب اطلاعات اولیه در مورد مقصد را منتقل کنند.

تحقیقات نشان می دهد خطوط هواپیمایی که به مخاطب اطلاعات خوب و الهام بخشی در زمینه مقصد مورد نظر و سفر می دهند با درصد بسیار بالایی موفق به جذب مخاطب و تبدیل او به یک مخاطب و مشتری وفادار خواهند شد. درگیر شدن و تعامل با مخاطب در مرحله انگیزش بسیار تاثیر مهمی در این موضوع دارد که مخاطب تمام مراحل سفر را در کنار ما بماند. اینترنت همزمان با حل مشکل در ارتباطات و در دسترس ساختن اطلاعات به صورت یکسان در اختیار همگان، همزمان با خدمتی که به تمام جامعه جهانی کرد، پدیده جدیدی را به وجود آورد به نام «جنگ برای تعامل بیشتر با مخاطب». برای تعامل بیشتر با مخاطب، خطوط هواپیمایی باید از هوشمندی بالاتری در استفاده از اطلاعات انگیزشی در سایت خود برخوردار باشند. محتوای هوشمند در سفر به این معنا است که خطوط هواپیمایی به نحوی اطلاعات را به مخاطبان منتقل کنند که این اطلاعات منتقل شده متناسب با سبک زندگی و علایق مخاطب و به عبارت دیگر بهینه سازی شده باشد. سبک زندگی و سن و سال مخاطب دو فاکتور طبقه بندی مخاطب در دنیای مجازی هستند.

گزینش و انتخاب؛ کمک به شخصی سازی

صنعت گردشگری بسیار بزرگ و پیچیده است و بازاریابی در این صنعت اصلا مساله ساده ای نیست، اما بخشی از این مشکلات به موضوعی وابسته است که ما به آن بومی یا Local می گوییم. یکی از سوالاتی که از گردشگران در تحقیقات اخیر پرسیده شد این بود که چه مقدار تجربه های بومی و محلی در بازدید از یک مقصد گردشگری اهمیت دارد؟ در پاسخ به این سوال 63 درصد گفته اند خیلی اهمیت دارد. 35 درصد گفته اند تقریبا مهم است و 2 درصد گفته اند اصلا اهمیت ندارد. در اینجا سوال بعدی این است که بومی یا محلی واقعا به چه معناست؟ 80 درصد از سوال شوندگان پاسخ داده اند که بومی به معنای تجربه ای است که صرفا و تنها در این مقصد خاص وجود دارد و 20 درصد باقیمانده به صورت حدودی نزدیک به این پاسخ را داده اند.

مساله اصلی اینجاست که هر شهری موارد محلی خاص خودش را دارد و گردشگران مدرن در حال حاضر به دلیل علاقه خود در شهرها مسیر سفر خود را پیدا می کنند و می سازند. سوالی که باید از خود بپرسیم این است که یک مسافر به چه دلیل باید به یک مقصد سفر کند؟ باید اطلاعاتی به او ارائه بدهیم که پاسخگوی این سوال باشد. از سوی دیگر، در پاسخ دادن، این تعریف مهم را نیز باید در نظر داشت که بوم یک ترکیب از مردم و محل است که در کنار هم جاذبه مورد نظر را می سازند. باید تمام دست اندرکاران وب سایت های صنایع گردشگری و خطوط هواپیمایی به این موضوع توجه کنند که اطلاعات مناسب سفر را با رویکرد انگیزشی در اختیار مخاطب قرار دهند تا نتیجه دلخواه خود را در افزایش مخاطبان به همراه داشته باشد.

1