5 دسامبر 2023 - 22:47

اکسپو 2017 آستانه رسما آغاز شد

12 ژوئن 2017 - 10:30 dsfr.ir/5h0sj

اکسپو 2017 آستانه رسما آغاز شد
expo2017astana.com
نمایشگاه اکسپو آستانه 2017

مجموعه نمایشگاه های جهانی "اکسپو 2017 آستانه" با تمرکز بر موضوع انرژی های آینده و کنترل استفاده از سوخت های فسیلی رسما در کشور قزاقستان آغاز به کار کرد.

به گزارش ایسنا، این مجموعه نمایشگاه جهانی که از تاریخ 10 ژوئن تا 10 سپتامبر 2017 (20 خرداد تا 19 شهریور) در شهر آستانه کشور قزاقستان برگزار می شود، بازتاب نگرانی جامعه جهانی درباره مساله مصرف انرژی است و در اقع هدف اصلی "اکسپو 2017 آستانه" با شعار "انرژی آینده" بحث و توسعه دانش در جهت کنترل مصرف انرژی در سیاره زمین، کنترل استفاده از سوخت های فسیلی و به حداقل رساندن آسیب های محیطی عنوان شده است.

«نورسلطان نظربایف»، رئیس جمهور قزاقستان در آئین افتتاحیه اکسپو 2017 عنوان کرد: هدف این رویداد جهانی این است که مرکزی باشد برای گردهم آوردن آرا و ایده های بین المللی از کشورهای شرکت کننده در موضوع انرژی های جایگزین و تجدیدپذیر. بشریت در آستانه ایجاد یک منبع بسیار کارآمد انرژی است و نمایشگاه ما نقش مهمی در توسعه انرژی پاک خواهد داشت. میلیون ها قزاق و هزاران نفر از میهمانان خارجی با جدیدترین ایده ها در این حوزه آشنا خواهند شد.

از جمله میهمانان ویژه افتتاحیه اکسپو 2017 می توان به «شی جین پینگ»، رئیس جمهور چین، «نارندرا مودی»، نخست وزیر هند، «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه و «نواز شریف»، نخست وزیر پاکستان اشاره کرد، ضمن این که جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز به عنوان نماینده ایران در افتتاحیه این رویداد جهانی حضور داشت.

پیش بینی می شود 2 میلیون گردشگر در مدت سه ماه برگزاری این نمایشگاه جهانی از آن دیدن کنند و مجموع تعداد بازدیدکنندگان آن نیز 5 میلیون نفر برآورد شده است.

ضمن این که طبق برنامه ریزی این رویداد جهانی 85 درصد از مخاطبان این رویداد جهانی از شهروندان قزاقستان خواهند بود و 15 درصد را نیز گردشگران خارجی عمدتا از کشورهای مستقل مشترک المنافع، چین و بخش عمده ای نیز از اروپا، ترکیه و آمریکا تشکیل خواهند داد.

مجموع مساحت برگزاری نمایشگاه جهانی "اکسپو 2017 آستانه"، 174 هکتار است که 25 دهکتار آن به فضای نمایشگاهی اکسپو اختصاص شامل پاویون های بین المللی بیش از 100 کشور جهان، پاویون های موضوعی اختصاص یافته است.

سمبل این رویداد جهانی نیز پاویون کشور میزبان قزاقستان معرفی شده که به شکل یک کُره بسیار بزرگ طراحی شده که شامل مواردی چون موزه آینده و موزه ویژه تاریخ کشور قزاقستان نیز می شود.

بیش از 115 کشور و 22 سازمان بین المللی در نمایشگاه "اکسپو 2017 آستانه" شرکت دارند.

1