1 مارس 2024 - 11:01
معاون گردشگری مطرح کرد

خانم ها منعی برای اقامت مجردی ندارند

12 ژوئن 2017 - 09:00 dsfr.ir/yu51l

اصرار هتل های ایران بر روش های سنتی میزبانی

سازمان میراث فرهنگی هیچ محدودیتی برای حضور بانوان به هر شکلی، در اماکن اقامتی قائل نیست و دستوری در این راستا صادر نکرده است.

"معاون گردشگری کشور"

معاون گردشگری در واکنش به اجرای سلیقه ای دستور «منع قانونی اقامت زنان تنها یا مجرد در هتل ها» گفت: این سازمان هیچ محدودیتی برای حضور بانوان به هر شکلی، در اماکن اقامتی قائل نیست و دستوری در این راستا صادر نکرده است.

مرتضی رحمانی موحد - معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - که از اجرای سلیقه ای این دستور که سال 1378 از سوی اداره اماکن نیروی انتظامی ابلاغ شده بی اطلاع بوده است، به ایسنا گفت : غیر از گزارش رسانه ای، تا کنون هیچ گزارش مکتوبی از این نوع برخورد هتل ها با زنان نداشته ایم، باید استان ها گزارش کتبی بدهند که دستورالعملی در تناقض با این دیدگاه وجود دارد تا ما برای رفع آن با دستگاه مربوطه وارد صحبت شویم.

او در عین حال یادآور شد: از منظر سازمان متولی (میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری)، هیچ محدودیتی برای حضور و اقامت بانوان مجرد و یا تنها در مراکز اقامتی وجود ندارد و دستور یا بخشنامه ای در این راستا ابلاغ نکرده ایم. همان طور که یک مرد مجرد حق دارد در هتل اقامت کند، یک خانم مجرد و یا تنها هم این حق را دارد. تفکیک و نیت خوانی این موضوع، کارِ دستگاه تخصصی نیست.

معاون گردشگری افزود: اگر بخش های دیگر در این مورد احساس وظیفه می کنند باید با ما (سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) هماهنگ باشند تا ملی و یکپارچه به راه حل مشترک برسیم. این طور نباشد که هر دستگاهی بنا به سلیقه ی خود و موضوعاتی که در زمان های خاص اتفاق می افتد، فعالیت اقامتگاه های گردشگری را تحت تاثیر قرار دهد.

رحمانی موحد درباره مذاکره با نیروی انتظامی برای بازداری از برخوردهای سلیقه ای در اقامتگاه ها، اظهار کرد: تا زمانی که گزارش مکتوبی در این باره به معاونت گردشگری نرسد نمی توان با این نهاد وارد مذاکره و صحبت شد.

اداره ی اماکن نیروی انتظامی در سال 78 بخش نامه ی خود را درباره ی این که «زنان تنها و بدون محارم باید با نامه ی این اداره در اماکن اقامتی پذیرش شوند» لغو کرد، اما با گذشت دو دهه از ملغی شدن آن دستور همچنان برخوردهای سلیقه ای در برخی شهرها و اقامتگاه ها باعث شده اقامت این زنان با محدودیت و چالش روبرو شود.

این درحالی است که رییس وقت اماکن عمومی نیروی انتظامی در اظهارنظری گفته بود: «هیچ هتل یا مرکز اقامتی حق ندارد برای پذیرش خانم ها درخواست نامه کتبی از اماکن کند و اصلا چنین چیزی وجود ندارد که هتل ها زنان را بدون نامه از اماکن نپذیرند«.

ولی تیموری مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری نیز اظهار کرده بود: «سال هاست این بخشنامه باطل شده و لزومی ندارد به آن در دستورالعمل ها و شیوه نامه های جدید پرداخته شود. این برخوردهای سلیقه ای در برخی اماکن اقامتی نیز از "عدم آگاهی" ناشی می شود».

مهدی نریمانی عضو هیات مدیره جامعه هتلداران ایران نیز به تازگی اعلام کرده است: «اقامت زنان تنها و مجرد در هتل ها و مهمانسراها هیچ منع قانونی ندارد.» با این حال اما دستورها، همچنان سلیقه ای اجرا می شود، بدون آن که سازمان و یا نهادی پاسخگوی عواقب آن باشد.

1