25 نوامبر 2020 - 04:35
معاون رئیس جمهور خبر داد

افتتاح رسمی «تبریز 2018» در 10 دی

11 ژوئن 2017 - 09:00 dsfr.ir/dy0py

افتتاح رسمی «تبریز 2018» در 10 دی
نگارخانه
تبریز 2018

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ارسال نامه به رئیس جمهوری برای تأمین اعتبارات رویداد «تبریز 2018» خبر داد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، «زهرا احمدی پور»، معاون رئیس جمهوری روز شنبه (20 خرداد) در دومین جلسه ستاد ملی «تبریز 2018» که با حضور معاونان این سازمان، اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی، صادق نجفی شهردار تبریز، مرتضی آبدار بخشایش مدیرکل میراث فرهنگی این استان و نمایندگانی از دستگاه های عضو ستاد ملی این رویداد در سالن فجر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد، با اعلام این خبر افزود: این نامه فردا یکشنبه 21 خرداد به رئیس جمهوری ارسال می شود.

او با بیان اینکه براساس مصوبه دولت، دستگاه های استانی و ملی بخشی از اعتبارات این رویداد مهم و بین المللی را تأمین می کنند، افزود: برای تأمین بخش دیگری از اعتبارات این رویداد مهم نامه ای به رئیس جمهوری ارسال خواهیم کرد.

احمدی پور در ادامه به فعالیت های ستاد استانی در رویداد «تبریز 2018» اشاره کرد و افزود: از استان خواسته ایم که برش های استانی و برش های زمانی طرح های ارائه شده را هرچه زودتر تعیین کند.

معاون رئیس جمهور گفت: در حال حاضر، پنج محور گردشگری در استان آذربایجان شرقی برای رویداد «تبریز 2018» تعیین شده که باید مشخص شود برای هر محور چه زیرساخت هایی نیاز است. این پنج محور باید به صورت دقیق بررسی و زیرساخت های آن ها تعیین شود. پیشنهاد می شود برای هر محور یک اسم نیز درنظر گرفته شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اضافه کرد: رویداد «تبریز 2018» در تاریخ 10 دی سال جاری در تبریز به صورت رسمی آغاز می شود و برای حضور در افتتاحیه این رویداد مهم و بین المللی از رئیس جمهوری، اعضای کابینه، وزرا و سفرای خارجی دعوت شده است.

او با بیان این که هماهنگی با تورگردانان برای تعریف تورهای خارجی به مقصد تبریز یکی دیگر از اقدامات برای معرفی این شهر است، گفت: برنامه ریزی ها برای برگزاری هرچه مطلوب تر این رویداد در سال 2018 از ماه ها پیش در دو سطح ملی و استانی آغاز شده و یکی از مهم ترین کارهایی که در آینده انجام خواهد شد، برگزاری نشست معاونان گردشگری سراسر کشور با هدف برنامه ریزی برای تعریف تورهای گردشگری به مقصد تبریز است.

احمدی پور در بخش دیگری از صحبت های خود به نقش تبلیغات اشاره کرد و افزود: قوی ترین کاری که باید برای این رویداد انجام داد تبلیغات و معرفی آن است. برگزاری همایش ها و نمایشگاه های بین المللی در تبریز یکی دیگر از اقدامات است؛ ضمن اینکه به نظر می رسد معرفی «تبریز 2018» در خطوط پروازی، قطارها و اتوبوس های برون شهری و ... از دیگر اقداماتی است که می تواند در معرفی این رویداد مؤثر باشد.

معاون رئیس جمهور با طرح این پیشنهاد که وب سایت های چند زبانه برای این رویداد تعریف شود و از ظرفیت شبکه های اجتماعای در این خصوص استفاده شود، افزود: لازم است بروشورها و دعوت نامه هایی با موضوع «تبریز 2018» تهیه و در خطوط پروازی به مسافران عرضه شود تا هر مسافر ضمن مطالعه این بروشورها و دعوت نامه ها خود را در مقام گردشگر به این رویداد دعوت شده ببیند..

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، یکی از مهم ترین ویژگی های آذربایجان شرقی و خصوصا شهر تبریز را بُعد تاریخی آن دانست و بیان کرد: برای مثال، رویدادهایی مانند مشروطه در این استان می تواند کمک مهمی به معرفی تبریز کند و باعث برگزاری هر چه بهتر رویداد «تبریز 2018» شود.

تشریح برنامه های معاونت های سازمان میراث فرهنگی

مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نیز در این جلسه گفت: برای برگزاری هر چه بهتر رویداد «تبریز 2018» یک کارگروه تخصصی تشکیل شده و برنامه های ارائه شده در این کارگروه مرور می شود و این برنامه ها به عنوان وظایف سازمانی معاونت های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اجرایی می شوند.

او افزود: برای هماهنگی هر چه بیشتر و به منظور برنامه ریزی برای این رویداد بین المللی نشست تخصصی یک روزه اعضای ستاد ملی و اعضای ستاد استانی در تبریز برگزار می شود که این نشست همراه با برگزاری کارگاه های تخصصی است.

بهمن نامورمطلق، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نیز در این نشست اظهار کرد: برگزاری گالری های ملی و استانی، احداث بازارچه های صنایع دستی، حضور هنرمندان صنایع دستی در نمایشگاه بین المللی صنایع دستی در سال جاری، اتمام موزه فرش و ... از مهم ترین برنامه های این معاونت برای رویداد «تبریز 2018» هستند.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نیز در این نشست، با اشاره به اهمیت برگزاری این رویداد بین المللی، گفت: «خوشبختانه پرونده ثبت جهانی ارسباران به یونسکو ارسال شده و جلسه شورای ثبت یونسکو برای تصیم گیری درخصوص این پرونده تیرماه سال آینده، هم زمان با رویداد «تبریز 2018»، برگزار می شود که درصورت ثبت جهانی شدن ارسباران، تقارن آن با «تبریز 2018» از اهمیت ویژه ای برخوردار است.»

او گفت: «همچنین براساس برنامه ریزی ها قصد داریم تا نمایشگاهی از اشیای موزه ای در تبریز برگزار کنیم.»

عضویت 30 دستگاه در ستاد رویداد «تبریز 2018»

اسماعیل جبارزاده، استاندار آذربایجان شرقی، نیز در این جلسه با بیان این که این رویداد از جهات مختلف دارای اهمیت است و درحال حاضر 30 دستگاه عضو این ستاد هستند، بیان کرد: برگزاری هر چه باشکوه تر این رویداد می تواند به معرفی تبریز و توسعه گردشگری در این کلان شهر کمک کند.

او ادامه داد: برای برگزاری هر چه بهتر این رویداد، نیازمند همکاری رسانه ها خصوصا صداوسیما هستیم.

اجرای پروژه هایی با اعتبار 300 میلیارد تومان به مناسبت «تبریز 2018»

صادق نجفی، شهردار تبریز، نیز در این جلسه با تشریح برنامه های شهرداری تبریز برای این رویداد مهم گفت: در مجموع، 300 میلیارد تومان پروژه برای برگزاری این رویداد در نظر گرفته شده است.

او گفت: سامان دهی بازار تبریز، مرمت برخی از ابنیه تاریخی این شهر، سامان دهی ورودی های شهر تبریز، احداث سرویس های بهداشتی در 20 نقطه از شهر، بهسازی پیاده روها، مرمت بخش هایی از مقبرة الشعرا، نصب مجسمه شهریار، تجهیز 300 اتوبوس نو به ناوگان حمل ونقل درون شهری، نورپردازی ابنیه تاریخی و ... از مهم ترین فعالیت های شهرداری تبریز درخصوص این رویداد است.

داود بهبودی، رئیس سازمان برنامه وبودجه آذربایجان شرقی، نیز در این نشست گفت: بهسازی بافت تاریخی برخی از روستاها، مرمت و سامان دهی تعدادی از آثار فرهنگی تاریخی تبریز، اتمام موزه فرش، تکمیل موزه منطقه ای، مرمت، بهسازی و حفظ و احیای بازار جهانی فرش، برنامه ریزی برای برگزاری آیین افتتاحیه رویداد «تبریز 2018»، راه اندازی بازارچه های صنایع دستی، برگزاری تورهای گردشگری، تشکیل پلیس گردشگری از جمله اقدامات پیش بینی شده برای این اتفاق است.

او افزود: احداث اقامتگاه های ییلاقی، خدمات دهی خانه های بهداشتی روستا به گردشگران، برگزاری جشنواره های فرهنگی هنری، تولید فیلم های مستند، تولید تله فیلم، لکه گیری آسفالت معابر، برگزاری نمایشگاه های تجاری، برگزاری نشست های تخصصی تجاری، برپایی نمایشگاه صنایع دستی افراد تحت پوشش بهزیستی نیز از مهم ترین برنامه هایی هستند که به مناسبت رویداد «تبریز 2018» دستگاه های مختلف درحال اجرای آن ها هستند.

1