چرا باید به این کشورها سفر کنیم؟

10 ژوئن 2017 - 13:00 dsfr.ir/dh75y

چرا باید به این کشورها سفر کنیم؟
yallabook.com
قصر الحمرا در اسپانیا

در دنیا بیش از 200 کشور وجود دارد که هر یک جاذبه های #گردشگری خاصی دارند. اما عواملی وجود دارد که بر کیفیت و ارزش این جاذبه ها تاثیرگذارند.

مجمع جهانی اقتصاد هر دو سال یک بار گزارشی در رابطه با بهترین مقاصد گردشگری در دنیا منتشر می کند. گزارش امسال که عنوان آن «گزارش سفر و رقابت گردشگری در سال 2017، هموار کردن راه برای آینده ای پایدارتر و فراگیرتر» است، به ویژگی هایی می پردازد که یک مقصد گردشگری را ایده آل می کند: سلامتی، بهداشت، ایمنی و امنیت، زیرساخت ها و منابع طبیعی.

نکته ی مهم این گزارش، فهرست رقابت محوری است که در آن 136 کشور بر مبنای ویژگی هایی که گفته شد رده بندی شده اند و اسپانیا برای بار دوم، رده ی نخست را به خود اختصاص داده است.

اما چه چیز اسپانیا را تا این اندازه ایده آل کرده است؟ اگر بلافاصله به معماری های «گائودی» (Gaudi) در بارسلونا و «کامینو د سانتیاگو» (Camino de Santiagoo) فکر کرده اید، باید بگویم راه درستی رفته اید.

اسپانیا این موفقیت را مدیون آمیزه ای از ویژگی های فرهنگی و طبیعی خود است که به ترتیب رتبه های دوم و نهم را در جدول جهانی به خود اختصاص داده اند. به علاوه دسترسی هوایی و نیز زیرساخت های گردشگری نیز در این کشور بسیار قوی بوده و تاثیر بسزایی دارند.

این گزارش نشان می دهد که رشد قابل ملاحظه ی اسپانیا در زمینه ی گردشگری، به سبب ازدیاد مسافرانی است که قصد دارند تعطیلات خود را در خاورمیانه یا بخش هایی از اروپای غربی بگذرانند اما در مورد مسائل امنیتی نگرانند. البته باید در نظر داشت که همانند هر جای دیگری، این کشور هم کامل و بدون نقص نیست؛ از نظر فضای اقتصادی و کسب مجوزهای مربوط به ساخت و ساز، اسپانیا در رده های آخر جدول قرار دارد و به رغم این که حمل و نقل زمینی آن در حال حاضر مناسب است، اما اصلاحاتی در این زمنیه لازم است تا تمامی این امکانات به روز و مناسب باشند.

با این وجود، هدف این گزارش، تنها شناسایی بهترین کشورها برای سفر نیست. صنعت توریسم و سفر رو به شکوفایی است، بر اساس این گزارش، 10% از مشاغل دنیا مربوط به صنعت گردشگری و سفر است، چنان که 10% از «تولید ناخالص جهانی» (World’s GDP) نیز مربوط به همین صنعت است. در پرتو اهمیت سفر در اقتصاد امروز، مجمع جهانی اقتصاد بصورت متمرکز سعی بر توسعه ی این صنعت دارد به نحوی که برمحیط زیست تاثیری پایدار و نقشی حمایتی و فراگیر در جوامع محلی داشته باشد.

با در نظر داشتن این اهداف، برای هر منطقه، پیشنهادی خاص نیز دارد: «امریکای شمالی باید مزیت رقابتی خود را در زمینه ی قیمت ها، پایداری محیط زیست و زیرساخت ها افزایش دهد.» و در منطقه ی آسیا-پاسیفیک نیز «سیاست های صدور ویزا می تواند باعث بهبود سفرها و نیز صنعت گردشگری باشد.»

فرانسه، آلمان، ژاپن و بریتانیا پس از اسپانیا مقام های دوم تا پنجم را دارند، اما برندگان دیگری نیز در عرصه ی این رقابت حاضرند؛ مکزیک و هندوستان، هر دو پیشرفت چشم گیری در گزارش اخیر داشته اند و به ترتیب به هشتم و دوازدهمین پله صعود کرده اند. مکزیک در مجموع در رده ی بیست و دوم قرار دارد و منابع طبیعی آن در رده ی دوم در کل دنیا قرار دارد. در حالی که هند در رده ی چهلم است و در بررسی منابع فرهنگی، نهمین رده را به خود اختصاص داده است.

1