4 اکتبر 2021 - 22:27

راهکارهای توسعه پایدار رمز بقا در بازار رقابتی هتل ها

25 ژوئیه 2015 - 15:10 dsfr.ir/bp1tj

استفاده از راهکارهای مسوولانه و پایدار در استراتژی های شرکت های هتلداری بزرگ فقط یک شعار جالب برای پایداری نیست، بلکه می تواند باعث بهتر شدن موقعیت هتل ها در بازار و بهبود نتایج اقتصادی شود.

بر پایه مطالعات صورت گرفته در دانشگاه Huelva مکزیک، استفاده از استراتژی های ترکیبی مبتکرانه و مسوولانه زیست محیطی به عنوان گرایشی برای توسعه پایدار، سبب افزایش رقابت و سودآوری برای هتل ها خواهد شد. بر این اساس عامل اصلی غیرمسوولانه بودن و نبود ابتکار در مدیریت به دلیل فقدان آموزش و نبود نگاه مدیریتی زنجیره ای است که مانع ایجاد رقابت در هتل ها شده است.

در همین راستا، شیندلر الکترونیک و ITH (موسسه فناوری هتلداری) پروژه ای آزمایشی برای نظارت و کنترل مدیریت انرژی به منظور کاهش هزینه های هتل ها و فراهم شدن امکان برنامه ریزی پایدار در هتل های 3، 4 و 5 ستاره اسپانیا راه اندازی کرده اند. زیرا هتل ها برای فهمیدن اینکه آیا مصرف انرژی شان مناسب است یا خیر، باید بر مصرف نظارت داشته باشند و به این ترتیب خواهند توانست براساس اولویت بندی و مطابق با نیازهایشان و همچنین با توجه به سرمایه گذاری و بازگشت سرمایه فعالیت کنند و تا حدود 30 درصد از هزینه های انرژی را کنترل کنند.

در این پروژه نظارتی از ابزاری به نام اسمارت استراکچر استفاده شده است که پلت فرمی است برای مدیریت و کنترل انرژی. اسمارت استراکچر امکان تجزیه و تحلیل داده های مربوط به انرژی، اندازه گیری و گزارش مصرف آن از قبیل برق، نور، تهویه مطبوع و... را می دهد که بسته به وضعیت ساختمان، قابلیت تنظیم برای صرفه جویی 30 درصدی در انرژی را فراهم می کند. با استفاده از این سیستم، هتل و برج های شراتون اوکلند متوجه شدند شست و شوی روزانه پارچه ها، حوله ها، سفره و... 35 درصد انرژی و خشک کردن این اقلام 65 درصد انرژی صرف می کند. بر این اساس، این هتل به سادگی دمای شست و شو را از 85 به 65 درجه سانتیگراد تغییر داد که این تغییر 2 هزار دلار صرفه جویی در هزینه ها را در پی داشت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1