17 مارس 2023 - 05:20
معاون رئیس جمهوری تبیین کرد

نقشه راه گردشگری در پساتحریم

25 ژوئیه 2015 - 15:00 dsfr.ir/se3o7

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می گوید: در کنار توافق هسته ای، امتیازهایی نظیر خرید هواپیما و صادرات فرش به کشورهای غربی که پیش از این وجود تحریم ها مانع از آن می شد، اتفاقات خوبی است که به زودی حوزه گردشگری و صنایع دستی را تحت الشعاع قرار می دهد.

به گفته مسعود سطانی فر در 3 ماه نخست سال جاری 5 گروه سرمایه گذار یونانی، ترکیه ای، عرب، کره جنوبی و آلمانی نسبت به سرمایه گذاری در صنعت گردشگری ایران ابراز علاقه کرده اند که بیشتر آنها منتظر رفع تحریم ها بودند. وی در حالی از فراهم شدن فرصت برای مشارکت بخش خصوصی داخلی و خارجی در این حوزه خبر می دهد که پس از روی کار آمدن دولت دکتر روحانی، چشم های بسیاری انتظار رونق گردشگری را می کشند.

معاون رئیس جمهوری در گفت و گویی کوتاه با روزنامه دنیای اقتصاد، به بررسی اثرات توافق تاریخی وین بر 3 حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی پرداخته است.

اکنون که توافق هسته ای انجام شده و قطعنامه شورای امنیت تحریم ها علیه ایران را ملغی کرده است، علاوه بر این که برخی دستاوردهای آن را در حوزه های مرتبط با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تشریح می کنید، بفرمایید برای دوره پساتحریم در حوزه گردشگری چه برنامه هایی دارید؟

همان طور که می دانید خرید هواپیما و صادرات فرش و مواد غذایی به اروپا و آمریکا از جمله امتیازاتی بوده اند که در کنار مذاکرات هسته ای توانستیم به آنها دست یابیم. مذاکرات هسته ای قریب به 23 ماه بود که جریان داشت و ما از همان ابتدای شکل گیری دولت تدبیر و امید هر لحظه در انتظار به نتیجه رسیدن مذاکرات بودیم. از این رو باید همواره 2 برنامه را در دستور کار خود قرار می دادیم: یک برنامه برای شرایط تحریم و یک برنامه برای شرایط پساتحریم. این آمادگی در تمام دستگاه ها وجود داشت و سازمان ما نیز از این قاعده مستثنا نبود.

اکنون با به نتیجه رسیدن مذاکرات ما در عرصه گردشگری در قالب 2 برنامه عمده به جلو حرکت خواهیم کرد؛ یکی در امر ورود گردشگران خارجی به ایران که از زمان آغاز به کار دولت دکتر روحانی به ویژه در قالب تورهای گردشگری این تعداد رو به افزایش است. البته زیرساخت ها در این زمینه فراهم نیست و باید به سرعت شرایط مناسب را برای پذیرایی از این گردشگران آماده کنیم.

از سوی دیگر در زمینه جذب سرمایه های خارجی طی یکسال و نیم گذشته که بنده تصدی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را داشته ام، 14 یا 15 گروه سرمایه گذار خارجی از کشورهای اروپایی، آسیای جنوب شرقی و عربی برای مذاکره به ایران آمدند و با توجه به رونق به وجود آمده، خواهان سرمایه گذاری در توریسم ایران بودند. برخی از سرمایه گذاران به ویژه اروپایی ها به ما می گفتند که مطالعات شان در بازار ایران جواب داده و تنها در انتظار توافق ایران و 1+5 و رفع تحریم ها بودند تا در کشورمان سرمایه گذاری کنند. اما برخی سرمایه گذاران عرب، خود را به تحریم ها محدود نکردند و سرمایه گذاری شان را در مشهد آغاز کردند و اکنون نیز پروژه های آنها بخش قابل توجهی از راه را پیموده است.

برخی از این کشورهایی که ابراز تمایل کرده و با ایران در این زمینه مذاکره داشته اند را ذکر می کنید؟

طی 3 ماه نخست سال 94، پنج گروه از یونان، ترکیه، آلمان، کره جنوبی و سرمایه گذاران عرب با ما مذاکره کرده اند. ما نیز در این راستا سعی کرده ایم بخش خصوصی داخلی و خارجی را به هم ارتباط دهیم تا بتوانند با همکاری یکدیگر در این حوزه کار کنند.

به طور مشخص چه اقداماتی برای ایجاد ارتباط صورت گرفته است؟

در روزهای اخیر ما جلسه ای با گروه های هتل ساز و اداره کننده داخلی داشتیم و طی آن شرایط را در دوران پساتحریم برای مشارکت بخش خصوصی داخلی و خارجی برای مشارکت در امر هتل سازی ارزیابی کرده ایم. مدیران هتل های زنجیره ای و همچنین گروه مالی گردشگری با یکی از معاونان بنده جلسه داشته و در این خصوص همفکری کرده اند.

نحوه همکاری و مشارکت گروه های هتل های زنجیره ای خارجی با ایران چگونه خواهد بود؟

سرمایه گذاران خارجی در این زمینه به 2 صورت عمده با هتل های ایران همکاری خواهند کرد؛ یکی زنجیره های هتل سازی خارجی هستند که در امر اداره و بهره برداری خواهان همکاری مجزا یا مشارکتی با هتل های ایران هستند و می خواهند زمین را سرمایه گذاران خصوصی و دولتی داخلی تامین کنند و دیگر گروه ها نیز که از برندهای مهم هتل داری هستند، در بخش طراحی و مدیریت بهره برداری می خواهند همکاری کنند.

دسته دوم از این جهت برای ما ارزشمند هستند که می توانیم از آنها برای افزایش سطح کیفی خدمات و آموزش نیروی انسانی بهره بگیریم؛ چه این که ما 70 رشته آموزشی برای تربیت نیروی انسانی در هتل ها نیاز داریم، ولی تنها حدود 30 رشته را در ایران داریم و حضور این گروه از هتل داران در ایران منجر به آموزش نیروی انسانی ماهر خواهد شد. در حال حاضر گروه های هتل داری معتبر دنیا، تنها برند خود را به یک هتل می برند و با روش خود از آنها بهره برداری می کنند؛ مثل هتل های هیلتون، شرایتون، روتانا و... که هرکدام استانداردهای خاص خود را دارند و صرفا می خواهند در مرحله بهره برداری مشارکت داشته باشند. ما از هر 2 گروه پیشنهاد خواهیم داشت و از هر 2 گروه استقبال خواهیم کرد.

توافق وین حوزه صنایع دستی را چگونه متاثر خواهد کرد؟

در بخش بازرگانی به خصوص بازرگانی خارجی محدودیت های ما برطرف خواهد شد. برنامه های خوبی برای صادرات صنایع دستی نفیس ایران به کشورهای غربی که پیش از این وجود تحریم ها مانع صادرات بود، خواهیم داشت. همچنین با حضور در نمایشگاه های صنایع دستی که هر سال در عرصه بین المللی برگزار می شود، سعی می کنیم ارزش افزوده هنرهای دستی را برای عموم مردم دنیا به نمایش بگذاریم و در سال 2016 در نمایشگاه هایی که به واسطه تحریم ها امکان حضور نداشتیم، حضور پیدا کنیم.

عرصه میراث فرهنگی کشور چگونه از توافق منتفع خواهد شد؟

همان طور که می دانید در این حوزه ما بخش وسیعی از کارمان با سازمان های بین المللی است. کشور ما در زمینه میراث فرهنگی از پشتوانه خوب کارشناسی برخوردار است که با رفع تحریم ها می توانیم در باستان شناسی به دیگر کشورها کمک کنیم و از آنها نیز کمک بگیریم. ضمن این که در امر میراث فرهنگی تعامل با دیگر کشورها می تواند گشایش گر باشد و اگر بتوانیم از این ارتباطات بهره بگیریم، فصل جدیدی در تعاملات میراثی با کشورهای غنی دیگر شکل خواهد گرفت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1