حضور ارزیابان یونسکو در ایران برای بررسی پرونده ارسباران

24 می 2017 - 11:30 dsfr.ir/7y1sx

حضور ارزیابان یونسکو در ایران برای بررسی پرونده ارسباران
ویکی پدیا
ارسباران

ارزیابان یونسکو برای بررسی پرونده های «جنگل ارسباران» و «منظر باستان شناسی ساسانی فارس» مرداد ماه به ایران سفر می کنند.

معاون میراث فرهنگی از حضور ارزیابان یونسکو در ایران در ماه مرداد و شهریور خبر داد و اظهار داشت: پرونده های «منظر باستان شناسی ساسانی فارس» و «جنگل ارسباران» به عنوان دومین اثر طبیعی با همکاری سازمان محیط زیست و بنیاد مسکن برای ثبت در آثار فهرست جهانی برای سال آینده آماده شده و ارزیابان یونسکو در ماه مرداد و شهریور برای ارزیابی این 2 پرونده به ایران می آیند.

وی ادامه داد: نخستین گنبد جهان متعلق به قلعه دختر بوده و قرار است در منظر باستان شناسی ساسانی فارس معماری این محور تا بیشابور بررسی شود. پرونده شهر تاریخی یزد امسال برای ثبت در یونسکو ارسال شده است و اوایل تیر مباحث کارشناسی و نحوه مدیریت آن بررسی و مطرح می شود.

دیدگاه ها

  • سپهر از خرم آباد شهر نمونه گردشگری ایران 24 می 2017 - 13:07

    و کماکان حسرتی به بلندای کهن دژ شاپورخواست برای لرستانیها باقیست...در حالی که لرستان می تواند حداقل شش اثر طبیعی و تاریخی در میراث جهانی یونسکو داشته باشد هنوز از داشتن حتی یک اثر جهانی محروم است.مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری کشور که شرایط را برای ثبت سومین اثر جهانی یزد و پنجمین اثر جهانی فارس فراهم کردند یک نیم نگاهی هم به لرستان پایتخت ژئوتوریسم کشورمان بیندازند که سالهاست در حسرت جهانی شدن میراث ارزشمندش غوطه ور شده.

1