21 نوامبر 2019 - 03:53

پشت پرده ریاست زنانه در سازمان میراث

22 می 2017 - 18:00 dsfr.ir/kb86q

پشت پرده ریاست زنانه در سازمان میراث
کانال تلگرام زهرا احمدی پور
زهرا احمدی پور، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

زهرا احمدی پور 9 ماه مانده به پایان کار #دولت یازدهم به جمع اعضای کابینه پیوست، انتصابی که کم بی حرف و حدیث نبود.

در ابتدای انتصاب دهمین رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این ذهنیت حاکم بود که این حوزه به مردی توانمند و کاریزماتیک یا شاید هم قلدر با نفوذی بالا نیاز دارد تا ماموریت این سازمان را که به عقیده رؤسای پیشین آن، مخروبه ای بازمانده از دولت قبل بود، به سرانجام برساند.

برای این تفکر دو استدلال وجود داشت؛ نخست آنکه این حوزه به حدی فراخ است که باید شخصیتی چالشگر، پیگیر، محکم و کاریزماتیک با نفوذی بالا انتخاب شود تا بین دستگاهی رفتار کند. دیگر آن که این سه حوزه به قدری فراخ است که هر چه کار در آن انجام شود در نهایت فاصله ای زیاد وجود دارد که با سر و صدا می توان روی آن سرپوش گذاشت، تجربه تلخی که این سازمان بارها پشت سر گذاشته است.

اراده زنانه غالب بر قلدری مردانه!

زهرا احمدی پور 9 ماه مانده به پایان کار دولت یازدهم به جمع اعضای کابینه پیوست، انتصابی که کم بی حرف و حدیث نبود، از آن جهت که به باور بسیاری، انتخاب یک زن آن هم بدون داشتن تجربه مدیریت اجرایی از میان خیل گزینه های معرفی شده برای ریاست این سازمان، تنها یک توجیه می توانست داشته باشد؛ گامی برای جبران کمبود مدیران خانم در کابینه دولت. هرچند که احمدی پور از همان ابتدا این فرضیه را رد کرده، اما اکنون بر این عقیده است «وقتی یک خانم، مسؤول می شود باید با تمام توان تلاش کند تا این مسیر برای سایر زنان بسته نشود و رییس جمهور، وزرا و استانداران همچنان به انتصاب مدیران زن مشتاق باشند.»

پس از گذشت شش ماه، اکنون زهرا احمدی پور بر این باور است که مدیریت این سه حوزه آن هم در یک سازمان، تنها به "اراده و پیگیری" نیاز دارد و نه قلدری مردانه و سر و صدای زیاد.

او در دیداری که از ایسنا داشت، در گفت و گویی با مدیران و خبرنگاران این خبرگزاری، تحلیلی از موقعیت و اقدامات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارائه کرد و درباره ارزیابی اش از استدلال های مرتبط با رییس این سازمان، به ایسنا گفت: «من برای خودم سبقه علمی قائلم و حاضر نیستم آن را در هیچ شرایطی از دست بدهم، برای همین هر جایی که مسؤولیت اجرایی گرفتم سعی کردم قالب علمی برای کارهایم داشته باشم. ممکن است خیلی ها آن قالب را نپذیرند و یا اصلا همراهی نکنند، به هر حال مبنا را بر این گذاشته ام که در چارچوب علمی حرکت کنم. شاید رمز موفقیتم در دوران مدیریت قبلی ام همین بوده که سعی کردم بر این اصول مدیریت کنم، منتهی مثل هر جای دیگر وقتی مدیر جدیدی منصوب می شود رصد می کنند ببینند اشکال و نقص کار کجا است.»

احمدی پور به کارهایی که در مدت انتصابش انجام داده اشاره کرد و گفت که «سعی کردم همه چیز این سازمان را عیان کنم. فکر کردم وقتی به عنوان مدیر وارد این مجموعه شدم باید شناختی بدست آورم و براساس آن شناخت، شروع به تصمیم گیری کنم.»

وی ادامه داد: «اصلی ترین کارم این بود که بدانم در قالب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چه تکالیفی بر عهده دارم. بخشی از این تکالیف، قانون، آیین نامه، برنامه توسعه، سند چشم انداز و دستورالعمل بود. یک بخش دیگر آن هم تعهدات بین دستگاهی که در قالب تفاهم نامه معین شده بود. درست است که در زمان آقایان سلطانی فر، نجفی و حتی عقب تر در دوره بقایی امضا شده بود، اما به هر حال تعهدات سازمان بود، بنابراین دو ماه وقت گذاشتم تا آن ها را استخراج کردم، آن چیزی که به عنوان مأموریت از دستگاه انتظار می رفت و یا به عنوان تعهدات برای دیگر دستگاه ها تعریف شده بود.»

او مصداقی آورد و گفت: «مثلا در جریان یکی از سفرهای استانی، تماسی داشتم که وعده آقای سلطانی فر درباره بازسازی و مرمت بازار اراک را یادآوری می کرد، البته که آن، قول یک فرد نبود، تعهدی به عهده سازمان بود، بنابراین به قوت خود باید باقی بماند و عمل شود.»

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تعریف کرد که روزهای نخست ریاستش در این سازمان را صرف شناسایی ساختارها، وظایف محوله و استخراج نقاط ضعف کرده است که به استناد آن ها، از روشن شدن جهت گیری ها و برنامه های این سازمان برای سال 96 خبر داد.

گرفتن درزهای مصوبه شورای امنیت

وی ادامه داد: «متوجه شدم برخی تفاهم نامه هایی که در سطح بین الملل یا ملی امضا کرده ایم در ظرفیت سایر دستگاه ها سهیم بوده، بدون این که استفاده ای از آن شده باشد. برای همین یکی از کارهای اولیه ام، بررسی و استخراج فرصت های این تفاهم نامه ها بود. دستورالعمل ارتقاء امنیت گردشگران، مصوب شورای امنیت کشور، نمونه ای از آن ها است.»

احمدی پور اضافه کرد: «در این دستورالعمل 17 وظیفه برای دستگاه های دخیل، پیش بینی شده که تحول جدی در برقراری امنیت گردشگری را به دنبال دارد، اما چون آن دستگاه ها، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را متولی دانسته اند، همیشه منتظر مطالبه ما مانده اند.»

وی می گوید: «از کل وظایف تعیین شده در این دستورالعمل، شاید فقط چهار پنج مورد انجام شده باشد. ابتدا خیلی خوشایند نبود که وظایف شان را یادآور شوم. برای همین سراغ ظرف بزرگ رفتم که چرا دستگاه های مربوطه وظایف خود را انجام نمی دادند. در واقع مساله آن ها "نخواستن" نبود، بلکه مقاومت دستگاه ها برای آمدن پای کار بود.»

او مصداق دیگری آورد و افزود: «وقتی در نوروز یادآور شدم مسؤولیت سرویس های بهداشتی با وزارت راه و شهرسازی است، برآشفته شدند، در حالی که دستورالعمل شورای امنیت ملی این وظیفه را برای آن وزارتخانه تعیین کرده بود؛ مسؤولیت تمام سرویس های بهداشتی جاده ای بین راهی با وزارت راه است. ما هم این دستور را پیگیری کردیم. حالا وقتی وزیر راه می خواهد تفاهم نامه ای برای توسعه بزرگراه ها ارائه کند، امکان ندارد پیوست سرویس بهداشتی بین راهی در آن نباشد، چون وظیفه اش است. حالا اگر تمایل به انجام این کار ندارد یا باید مصوبه دیگری از شورای امنیت بگیرد یا من به شورا اطلاع دهم که این وزارتخانه به وظیفه خود عمل نمی کند تا رسیدگی شود.»

احمدی پور بیان کرد: «شاید این موضوع کمی به جنس زنانه ام برگردد که راحت از کنار کاری نمی گذرم و حتما باید کار تمام شود. دوست ندارم کار نیمه رها شود. این که دل دل کنیم و بین راه، منتظر تعیین تکلیف و نتیجه انتخابات و شرایط باشیم، هیچ کدام پاسخگو نخواهد بود، چون معتقدم اگر حتی یک روز در مسؤولیتی قرار گرفته باشم، به همان اندازه باید پاسخگو باشم. پس به خاطر خودم و خلوت خودم که باید نسبت به کارم احساس رضایت کنم، سعی کردم تمام این ظرفیت ها را بررسی و یکی یکی از دستگاه ها مطالبه کنم.»

معاون رییس جمهور، اعتباری که معاونت عمرانی وزارت کشور قرار است برای مرمت بناهای تاریخی، توسعه صنایع دستی و گردشگری به دهیاری ها و شهرداری ها اختصاص دهد را نیز برگ دیگری از کتاب موفقیت هایش در این سازمان دانست و درباره آن گفت: «ما در این ظرف سهیم شده ایم و مطالباتمان را تبدیل به تفاهم نامه کرده ایم که اجرای طرح ضربتی اشتغال نمونه ای از آن است.»

وی اضافه کرد: «در این طرح روی استان هایی متمرکز شده ایم که نرخ بیکاری شان از میانگین کشور خیلی بالاتر است؛ مثل ایلام، کردستان، کرمانشاه، سمنان و خراسان جنوبی. کار بی درنگ از 16 و 17 فروردین ماه امسال کلید خورد که از زمان شناسایی روستاها تا اعزام تیم کارشناسی، 45 روز زمان صرف شد. برای تمام این روستا به فراخور نیاز و ظرفیت، پروژه تعریف شد که کاملا عملیاتی است و در پایان سال هم به سرانجام می رسد.»

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می گوید: «دو سه روز پیش از آمدن من به این سازمان، پایان کار کمیته تلفیق برنامه ششم با رأی اعتماد آقای سلطانی فر از مجلس به عنوان وزیر ورزش و جوانان، همزمان شده بود و سازمان عملا نمی توانست وارد کمیته تلفیق شود، اما با هماهنگی خوب نماینده های مجلس، فرصتی ایجاد شد و 5 حکم گرفتیم که یکی از آن ها ایجاد ظرفیت اشتغال در 500 روستا است. این ظرفیت اشتغال می تواند در سه حوزه ایجاد شود، چون معتقدم راه نجات روستاها، ورود به این سه حوزه است. این کشور نه منابع آبی و خاکی دارد، نه ظرفیت های گسترده و ماندگاری در بخش انرژی و نه دیگر توان تحمل و پرداخت هزینه بابت بحث های حاشیه ای شهرها و جامعه را دارد، پس لازم است که سریع تر روستاها توانمند شوند، بستر هم که موجود است.»

او به نتیجه رسیدن این کارها را به حساب اراده ای که به خرج داده می گذارد و سپس اظهار کرد: «قبول دارم این سازمان فراخ است، ولی قبول ندارم که این حوزه آدم قلدر می خواهد. آدمی می خواهد که کار را تمام کند.»

احمدی پور اظهار کرد: «من به احترام خودم این اراده را به خرج می دهم، چون معتقدم وقتی یک خانم، مسؤول می شود باید با تمام توان تلاش کند تا این مسیر برای سایر زنان بسته نشود. باید راه باز بماند تا رییس جمهور، وزرا و استانداران همچنان به انتصاب مدیران زن مشتاق باشند. علاوه بر اینکه من یک شخص علمی بودم پس باید راهکارهای علمی برای چالش ها پیدا می کردم. اگر این طور نبود پس باید به هر آنچه خواندم و به دانشجویانم درس داده ام، شک می کردم.»

اتمام حجت با بنگاه های اقتصادی تابعه

او معتقد است؛ رویکردی که در این سازمان پیش گرفته، تا به حال جواب داده که برای اثبات آن به بسته شدن پرونده شرکت های تابعه و زیرمجموعه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشاره کرد و درباره آن ها به ایسنا توضیح داد: «حدود پنج شش شرکت وابسته به این سازمان وجود دارد که در این سال ها، وضعیت نامشخصی داشتند، شرکتی داشتیم که پنج سال بود مجمع آن برگزار نشده بود، وقتی یک شرکت یا بنگاه اقتصادی سه سال تشکیل مجمع نمی دهد، یعنی نمی تواند فعالیت اقتصادی داشته باشد. شرکتی بود که از اردیبهشت ماه سال 95، هیأت مدیره آن استعفا داده بود، چگونه آن بنگاه اقتصادی بدون هیأت مدیره فعالیت می کرد!؟ من وقت گذاشتم مجامع این شرکت ها را برگزار کردم که البته به عده ای بر خورد و شیطنت هایی هم کردند و حرف هایی هم زدند که این خانم، تند می رود و یا با این و آن مخالفت می کند. من به همه گفتم فقط در راستای شفاف سازی عمل می کنم. این شرکت ها یا بنگاه های اقتصادی، تابع سازمان هستند که یا باید کار کنند یا باید درشان را ببندند، چون این شرکت ها کنار سازمان شکل گرفته اند که کار اقتصادی کنند، پس باید ارزش افزوده داشته باشند نه اینکه ضررده شوند. شرایط طوری شده بود که سازمان آن شرکت ها را حمایت مالی می کرد، این چه معنایی دارد، سازمان باید به برخی از آن ها پول می داد که حقوق کارکنان شان را بدهند.»

وی اضافه کرد: «درحال حاضر هیأت مدیره این شرکت ها مشخص شده و عملا شفاف سازی در عملکرد آن ها صورت گرفته و هیأت مدیره های آن ها سه ماه یکبار باید گزارش دهند و اگر بخواهند نسبت به برنامه هایشان زاویه پیدا کنند، مشخص خواهد شد.»

او تاکید کرد: «این شرکت ها بیت المال و حق الناس هستند و من باید از آن ها دفاع کنم که خوشبختانه اکنون درباره آن ها خیلی دغدغه نداریم.»

سند ملی گردشگری بعد از 15 سال خاک خوردن

احمدی پور، سند ملی گردشگری را از دیگر اقدامات معوق این سازمان برشمرد و درباره آن توضیح داد: «سال 1381 سند جامع گردشگری ایران تهیه می شود که تا سال 83 اقداماتی روی آن ها نمی شود. حتی در دوره ای مشاورانی از سازمان جهانی جهانگردی درباره آن نظر می دهند، ولی در دولت های نهم و دهم، آن سند به کتابخانه می رود و از آن استفاده نمی شد. در سه سال نخست این دولت، سند یک دور دیگر بررسی می شود، اما بروز رسانی نمی شود، چون کار آنقدر گسترده بود و از طرفی هم دولت آنچنان درگیر برطرف کردن مشکلات این سازمان بوده که خیلی فرصت رسیدگی به آن را پیدا نمی کند.»

وی اضافه کرد: «من وقتی آمدم، سازمان روی ریل افتاده بود، بنابراین فرصت بود که این سند را بررسی کنم. کارگروهی برای آن تشکیل و اشکالاتش بررسی شد و با سازمان جهانی نیز رایزنی شد که یکی دو مشاور بین المللی بفرستند تا پایلوت را اجرا کنیم.»

معاون رییس جمهور اظهار کرد: «سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را مکلف کردم در سال اول برنامه ششم، این سند ملی را برای سه حوزه، آماده و از همه مهم تر، نظام یکپارچه مدیریتی تعریف کند.»

در انتظار فصل الخطاب مقام معظم رهبری برای گردشگری

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه سخنانش به رویکردهای سلیقه ای و نامتراکم در برخورد با گردشگران که در سراسر کشور حاکم شده است، اشاره کرد و افزود: «در زمان بررسی اسناد مرتبط با این دولت، متوجه شدم گردشگران به هر استانی که می روند با رویکرد متفاوتی مواجه می شوند، نگاه ما به گردشگران، منسجم و یک شکل نیست. به نظرم رسید اگر بخواهیم این نگاه را به سمت ایجاد گفتمان قالب در گردشگری پیش ببرم، به ابلاغ سیاست های گردشگری از سوی مقام معظم رهبری نیاز دارم.»

وی اظهار کرد: «اسفندماه بحث را مطرح کردم که چهار پنج جلسه کارشناسی نیز برای آن تشکیل شد و کارگروه های نیز شکل گرفت، تا شهریور نیز خود را متعهد کرده ایم که سند اولیه را برای سیاست های کلی به مجمع ارائه دهیم تا مقدمات انجام شود و به صحن برود و بعد هم به استحضار حضرت آقا برسانند و نظرات ایشان را دریافت کنند تا ابلاغ شود که فکر می کنم نتیجه به اوایل سال ۹۷ برسد و آن زمان دیگر سیاست های توسعه گردشگری در رأس برای این کشور مشخص است و هر دستگاهی با هر نگاهی موظف است آن را اجرا کند و همگرایی در میان دستگاه های کشور رخ می دهد.»

او به چالش میان بخش خصوصی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز اشاره کرد و گفت: «بین ما و بخش خصوصی دیواری است که سعی شده با برگزاری نشست های مشترک، اشکالاتی که به این سازمان وارد است، مشخص شود. قرار شده امور قابل واگذاری به این بخش احصا شود، این حکم در برنامه ششم توسعه نیز لحاظ شده. تبصره ای هم به این مضمون دارد که بخش خصوصی می تواند برای خدمات اش پس از تایید سازمان، تعرفه دریافت کند.»

احمدی پور اضافه کرد: «از اتاق بازرگانی ایران درخواست کردیم فهرست خدمات قابل واگذاری را مشخص کند. قرار است از استان ها هم استعلام گرفته شود. این یک تفاهم مشترک بین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و اتاق بازرگانی ایران است تا بخش خصوصی پای کار آورده شود و توسعه زیرساخت های گردشگری اتفاق افتد.»

وی به حکم دیگری که به برنامه ششم توسعه اضافه شده است، اشاره کرد و یادآور شد: «تفاهم نامه ای با وزارت کشور داشتیم که در برنامه سوم و چهارم توسعه نیز لحاظ شده بود. براساس آن باید از نظر ساختاری و اعتباری به شهرهای دارای بافت تاریخی توجه می شد که در برنامه پنجم و ششم توسعه مغفول مانده بود. بنابراین با وزارت کشور تفاهم شد تا آن بندها دوباره اجرا شود و اعتباری به مرمت بنای تاریخی، توسعه بازارچه های صنایع دستی و ایجاد کمپ های گردشگری اختصاص یابد، یعنی شهرداری و دهیاری ها باید در این باره اقدام داشته باشند و این سازمان تسهیل گر باشد.»

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اکنون بر این باور است که مجموع اقدامات صورت گرفته بویژه پس از بازبینی اسناد، تعهدات و دستورالعمل ها، این سازمان را برای سال ۹۶ روی ریل قرار داده است.

او به خیزشی که در گردشگری کشور اتفاق افتاده نیز اشاره ای کرد و گفت: «تنها در فروردین ماه 85 هزار خارجی به اصفهان سفر کرده اند. در بازدیدی که اخیرا از بناهای تاریخی این شهر داشتم، این رشد فزاینده کاملا بارز بود. شاید در بین هر 50 گردشگر خارجی، یک نفر ایرانی دیده می شد. در اصفهان گردشگرانی از برزیل حضور داشتند، درحالی که در چهار پنج سال اخیر، از ایران، گردشگر به برزیل فرستاده بودیم، اما از این کشور گردشگری نداشتیم.»

وی اضافه کرد: «اصفهان در کل سال 91 حدود 65 هزار گردشگر خارجی داشت، این آمار پلیس مهاجرت بود، اما حالا مدیران هتل های اصفهان از سه برابر شدن درخواست ها خبر می دهند که فقط به یک برابر آن می توانند پاسخ دهند. مدیر استان اصفهان هم گفته؛ این موجی که در کشور راه افتاده باعث شده برخی مالکان آپارتمان های مسکونی یا مجموعه های تجاری برای تغییر کاربری بنا به اقامتگاه گردشگری درخواست دهند.»

احمدی پور اظهار کرد: «قرار شده فعلا تفاهم نامه ای تنظیم شود تا این مجموعه ها برای سه سال به اقامتگاه گردشگری تغییر کاربری دهند تا زیرساخت های هتلی این استان آماده شود، فقط به این خاطر که ما در حال جا ماندن هستیم و نمی توانیم به تقاضاها جواب دهیم.»

آنقدر شهامت دارم که به اشتباهاتم اعتراف کنم

معاون رییس جمهور در بخش دیگری از این گفت و گو درباره استراتژی و سیاست این سازمان در برابر رسانه ها که عموما نقش دیده بان را دارند، اما تحت تاثیر برخورد و فشار نهادها و برخی دستگاه ها، سرخورده و دچار افت شده اند، نیز گفت: «هیچ کس در مجموع دستگاه های دولتی از نقش رسانه در تبیین خدمات آن دستگاه، غافل نیست. بر این باوریم که جریان آزاد اطلاعات، یک فرصت است بویژه برای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که همیشه با تهدیدهایی برای مراقبت و حفاظت از آثار تاریخی مواجه بوده و چشمان تیزبین رسانه می تواند به آن کمک دهد.»

وی افزود: «ما از این ظرفیت حتی در گردشگری می توانیم استفاده کنیم. اگر به عنوان یک شخص دولتی ادعا کنم ایران، کشوری امن، باثبات و جذاب است، ولی نتوانم آن را درست معرفی کنم به چه درد می خورد. من که در این سازمان چنین ظرفیت و امکانی ندارم، این کار رسانه است. در این مدت تلاشم را کرده ام از این ظرفیت استفاده کنم که شاید جزو اولین اقداماتی که در این سازمان انجام دادم، برگزاری تورهای رسانه ای به استان هایی بود که خیلی مقصد گردشگری نبودند.»

احمدی پور با اشاره به تور رسانه ای که اواخر سال گذشته به سیستان و بلوچستان برگزار شد و به گفته استاندار آن، در تعطیلات نوروز 96 با 20 درصد رشد ورود گردشگر روبرو شد، گفت: «به دنبال این حرکت، سرمایه گذارانی متقاضی فعالیت در سیستان و بلوچستان شدند. اگر رسانه نبود این اتفاق نمی افتد. حالا من بنشینم در سازمان بیانیه بدهم که مردم سیستان و بلوچستان امن است و کلی جاذبه دارد. این به گوش چند نفر می رسد، من مخاطبم را نمی توانم با بیانیه و اطلاعات سازمان آگاه کنم.»

وی بیان کرد: «اعتقاد قلبی ام بر این است که باید از تمام ظرفیت موجود در کشور برای شناسایی و معرفی استفاده کنیم، رسانه هم در این مسیر کمک کند، حتی در جایی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشتباه می کند و اقدامات اش به رکود گردشگری منجر شده یا ظرفیتی را نادیده گرفته و یا کاری انجام شده که به نفع میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نبوده است.»

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: «نقدی که رسانه می کند برای این سازمان سرمایه است، چون امکان دارد بسیاری از اشکالات را در جریان تعاریف نشنویم. دیده بانی رسانه، حساسیت کشور را نسبت به حوزه های ما بالا می برد. به عنوان مسؤول این سازمان اعتقاد دارم بدون رسانه ها نمی توانیم به اهداف پیش بینی شده دست پیدا کنیم.»

احمدی پور اظهار کرد: «حتی اگر کوچکترین اشتباه را کرده باشیم باید پاسخ دهیم، این رسانه را دلگرم می کند. نگاه رسانه، مراقبتی و حفاظتی است. نگاه من هم به عنوان رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز مراقبت و حفاظت از این سرمایه است که امانت به شمار می آید و نه ابزاری برای اینکه مدیریتم را پایدارتر کنم. من حتی اگر یک روز در این سازمان باشم نسبت به این سرمایه مسؤولم و اگر رسانه در همین یک روز اشکالی را وارد کرد باید پاسخگو باشم و از رسانه مراقبت کنم. فکر کنم آن قدر شهامت دارم که اگر در جایی خطا کردم، اعتراف کنم و پای کار بایستم.»

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1