وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد؛

سکوت شورای شهر در برابر فروش پایتخت

21 می 2017 - 16:20 dsfr.ir/dw85q

سکوت شورای شهر در برابر فروش پایتخت
فریدون قربانی
اتوبان صدر

اجرای #اتوبان صدر و تهاتر آن با اراضی عباس آباد بین #شهرداری و بانک انصار صرفا بلندپروازی های شهردار #تهران است.

"وزیر راه و شهرسازی"

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر آنکه اجرای اتوبان صدر و تهاتر آن با اراضی عباس آباد بین شهرداری و بانک انصار صرفا بلندپروازی های شهردار تهران است، گفت: پروژه اتوبان صدر، بیش از یک میلیارد دلار هزینه برداشت که هم خود پروژه اتلاف منابع بیت المال بود و هم به خاطر تأمین اش، زمین با ارزش عباس آباد؛ زمینی که قلب شهر تهران بود با بانک تهاتر شد.

عباس آخوندی در دومین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در سال 96 در دستور جلسه نخست آن که به پروژه اراضی عباس آباد اختصاص داشت و با حضور اعضای اصلی شورا؛ پیروز حناچی دبیر شورا، محمد اسلامی معاون وزیر دفاع، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، محمدرضا شاملو معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، متصدی معاون محیط زیست سازمان حفاظت از محیط زیست، هوشنگ خندان دل معاون وزیر کشور، مهرداد تقی زاده معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی، نمایندگان سازمان برنامه و بودجه، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون وزیر کشاورزی، فرزانه صادق مالواجرد مدیرکل دفتر معماری، طراحی شهری و بافت های واجد ارزش، زهره داودپور مدیرکل دفتر طرح های کالبدی، مسعود حمزه ای مدیرکل دفتر نظارت بر طرح های توسعه و عمران و همچنین نمایندگان بانک انصار و مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد در پاسخ به تغییر رویکرد چمران رئیس شورای شهر، نکاتی را در شورا مطرح کرد.

وزیر راه و شهرسازی با طرح این پرسش که چرا، چطور و چگونه پای بانک انصار به پروژه اراضی عباس آباد تهران باز شد خطاب به مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران، با قرائت این شعر که بوی بهبود ز اوضاع جهان می شنوم/ شادی آورد گل و باغ صبا شاد آمد، گفت: اینکه آقای چمران علاقمندند که پروژه اراضی عباس آباد به نفع حقوق عمومی باشد برای ما جالب توجه است.

اما فکر می کنم آقای چمران خیلی دیر به این فکر افتادند زیرا 12 سال است که ایشان رئیس شورای اسلامی شهر تهران هستند و این شهر در این 12 سال، بی سامان شده است. آخوندی تأکید کرد: تهران را شهردار آن به هرچه سوداگر است فروخته و تمام این شهر پر از برج شده و علاوه بر آنکه هویت و معماری آن نابود شده، بخش عمده ای از شهر نیز از بین رفته و جزو بافت های فرسوده و ناکارآمد شده است.

رئیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، تصریح کرد: آقای چمران! خیلی دیر آمدید. و هم اکنون بسیار دیر است. شورای شهر و شما به عنوان رئیس شورا شهر، می توانستید جریان این کار را متوقف کنید اما دست روی دست گذاشتید و امروز شهرهای ما به این وضعیت دچار شده اند.

هم اکنون ببینید چه بر سر شهر آمده است؛ در شهر نه می شود راه رفت، نه می شود زندگی کرد و نه می شود نفس کشید. عضو کابینه دولت تدبیر و امید گفت: آقای چمران! آن زمان که این زمین طلا (اراضی عباس آباد) را بابت پروژه های بی حاصل تهاتر می کردند، چرا اقدامی نکردید؟ حداقل جلوی پروژه اتوبان صدر را می گرفتید که به عنوان پروژه خودرو محور تمامی حقوق شهروندی را از بین برده است.

آخوندی ادامه داد: پروژه اتوبان صدر، بیش از یک میلیارد دلار هزینه برداشت که هم خود پروژه اتلاف منابع بیت المال بود و هم به خاطر تامین اش، زمین با ارزش عباس آباد؛ زمینی که قلب شهر تهران بود تهاتر شد. وی تصریح کرد: پروژه های شهری باید فقط و فقط در خدمات منافع عمومی و برای نجات شهر تهران باشد و ما در این 4 ساله دولت یازدهم برای احیای حقوق شهروندی شهروندان جنگیدیم. وزیر راه و شهرسازی گفت: آقای چمران! برای ورود به این مباحث باید پیش از اینها ورود می کردید.

شورای شهر با جدیت و واقعیت مقابل سوداگران بایستد

وی با طرح این پرسش که اگر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به پروژه عباس آباد ورود پیدا نمی کرد، این پروژه در قلب شهر تهران چه وضعیتی می یافت، با تأکید بر آنکه شخصا نظری درباره این پروژه ندارد، گفت: وزارت راه و شهرسازی از اینکه شورای شهر تهران روزی رو به روی سوداگری بایستد استقبال و حمایت می کند. اما تأکید می کنم که بسیار مهم است این موضوعات از جنبه جدیت و واقعیت دنبال شود.

سیاست گذار ارشد حوزه شهرسازی کشور، ادامه داد: از اینکه این قدر دیر از رئیس شورای شهر تهران می شنوم که اجرای پروژه های شهری باید با هدف انتفاع منافع عمومی باشد بسیار متأسفم. اینکه شهرداری بیاید برای یکسری از طرح های بی حاصل که نه در طرح جامع و نه در طرح تفصیلی جایگاهی دارد بلکه فقط بلندپروازی های شخص شهردار تهران است، تمامی ثروت کشور و شهر را بفروشد بی اندازه متأسفم. وزیر راه و شهرسازی افزود: متأسفانه باید بگویم که این قبیل اقدامات نه فقط در پروژه عباس آباد که در شهر آفتاب هم در حال انجام است.

مصوبه پیشین شورای عالی مبنی بر توقف طرح احداث برج در پروژه عباس آباد به قوت خود باقی است

آخوندی ادامه داد: بخشی از شهر آفتاب به بانک شهر فروخته شده است و پروژه شهر آفتاب نیز پروژه ای شبیه پروژه اراضی عباس آباد است. متأسفانه من هیچگاه ندیدم که شورای شهر در این زمینه ها اقدامی کند و بودجه شهرداری را رد کند.

عضو کابینه دولت یازدهم با تأکید بر آنکه در ارتباط با پروژه اراضی عباس آباد، فعلا شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مصوبه ای نخواهد داشت بر ادامه مصوبه قبلی شورای در رابطه با مصوبه فوق تأکید کرد و گفت: ما در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، هیچ سطح و سطوحی را تصویب نمی کنیم و با توجه به آنکه مبنای فعالیت ما حمل و نقل عمومی است به هیچ عنوان، حمل و نقل خودرو محور را به تصویب نخواهیم رساند.

آخوندی ادامه داد: به دنبال آن نیستیم که در اجرای پروژه عباس آباد، جذب خودروی جدید داشته باشیم. بلکه تأکید ما بر حمل و نقل عمومی است و محور ما مترو و بحث ریل خواهد بود. حتی گرایش کمینه ای به سمت اتوبوس خواهیم داشت و تلاش می کنیم تا خودروی شخصی را تا جایی که امکان دارد کمتر کنیم و بیشینه در اجرای این طرح، مترو و حمل و نقل عمومی است.

ضرورت کنترل طرح اراضی عباس آباد در کمیته فنی 3 شورای عالی شهرسازی و معماری ایران

وزیر راه و شهرسازی گفت: مشاور طرح اراضی عباس آباد، اقدامات لازم را انجام دهد و طرح را پیش ببرد اما تمامی اقدامات باید در کمیته فنی شماره 3 شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف کنترل شود و همچنان کمیته فنی 3 هدایت موضوع را برعهده بگیرد. آخوندی با تأکید بر آنکه مصوبه پیشین اراضی عباس آباد همچنان به قوت خود باقی است، افزود: اهداف ما در اجرای پروژه اراضی عباس آباد ایجاد یک فضای عمومی شهری برای رفع کمبودهای شهر تهران است که برای دسترسی به آن نیازمند حمل و نقل عمومی هستیم.

وی تصریح کرد: در پروژه اراضی عباس آباد نباید اهداف سوداگرانه و تجاری دنبال شود. گفتنی است در این نشست مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران در دومین نشست شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در سال 96 در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی حضور یافت و به رغم جلسات پیشین شورا، خواستار توجه به انتفاع عمومی شهروندان از پروژه های شهری و به ویژه پروژه اراضی عباس آباد شد. این در حالی است که اراضی عباس آباد در زمان تصدی وی توسط شهرداری تهران برای اتمام پروژه پل صدر تهاتر شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « هفته نامه حمل و نقل » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1