بازگشت به زندگی بیش از 400 خانه تاریخی یزد

21 می 2017 - 14:30 dsfr.ir/pt2af

بازگشت به زندگی بیش از 400 خانه تاریخی یزد
میثم رودکی
بافت تاریخی شهر یزد

طی چهار سال گذشته در راستای حمایت از مالکان خانه های تاریخی، بیش از 400 خانه قدیمی و تاریخی استان #یزد مرمت و ساماندهی شده اند.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از مرمت و ساماندهی بیش از 400 خانه قدیمی و تاریخی این استان طی چهار سال گذشته در راستای حمایت از مالکان، متصرفان و بهره برداران آثار فرهنگی و تاریخی و با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی استان خبر داد.

«ساشا ریاحی مقدم» ضمن اعلام این خبر افزود: خانه های قدیمی یزد، جزء جدانشدنی بافت تاریخی استان هستند که با توجه به ارزش تاریخی و فرهنگی این آثار نیاز به حفظ و مرمت آن ها وجود دارد.

به گفته ی وی، این خانه ها که به جا مانده از دوره های مختلف تاریخی اعم از صفویه، قاجاریه و پهلوی است، هر یک بخشی از میراث گرانب های این مرز و بوم هستند و مانند اغلب خانه های کویری دارای نقشه هایی با حیاط مرکزی و سه یا چهار جهت ساخت می باشند.

وی با بیان اینکه در ساخت خانه های تاریخی یزد، عمدتاً از خشت، گل، آجر و گچ استفاده شده است و در نمونه هایی دارای تزیینات خاص نیز هستند، گفت: عناصر ویژه معماری این خانه ها که می توان از آنها به عنوان گنجینه های تاریخی و هنری استان نام برد، اعم از حیاط بیرونی، حیاط درونی، تالار، بادگیر، فضاهای زمستانی و تابستانی و هشتی است.

ریاحی مقدم در مورد اجرای طرح مشارکتی مرمت خانه های تاریخی در استان، عنوان کرد: این طرح سراسری از جمله سیاست های اصلی سازمان میراث فرهنگی کشور است که در استان یزد در چهار سال گذشته با موفقیت اجرا شد.

این مقام مسئول در مورد چگونگی اجرای این طرح نیز توضیحاتی ارائه و اظهار کرد: در این طرح گسترده با شناسایی خانه های تاریخی که به ثبت ملی رسیده اند و پس از انجام مذاکرات با مالکان این خانه های تاریخی برای تشویق آنان در حفاظت از خانه های تاریخی تحت مالکیت خود و پس از برآورد میزان نیاز این خانه ها برای مرمت، این خانه های تاریخی توسط کارشناسان و مرمتگران میراث فرهنگی استان با هزینه سازمان میراث فرهنگی از محل این طرح مرمت می شوند.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در ادامه در مورد اعتبار و آیتم های مرمتی در این طرح نیز عنوان کرد: اعتبار تخصیص داده شده از سوی دولت برای عملیات مرمتی این بناها در چهار سال گذشته بالغ بر 84 میلیارد ریال بوده و اهم آیتم های مرمتی در نظر گرفته شده در برنامه مرمتی این خانه های تاریخی شامل زیربندی و استحکام بخشی پایه ها، اجرای پوشش سقف، سبک سازی و آجرفرش پشت بام، اجرای نمای جداره های داخلی و بیرونی، کف سازی فضاهای داخلی و حیاط، ازاره چینی پای دیوارها و مواردی از این قبیل بوده است.

ریاحی مقدم با اشاره به این که از سال 1391 تا سال 1394 تعداد 200 خانه قدیمی و تاریخی با اجرای این طرح در استان مرمت شده است، تصریح کرد: در سال 1395 نیز با مشارکت میراث فرهنگی استان 200 خانه دیگر مرمت و ساماندهی شد.

این مقام مسئول در پایان نیز این طرح را یکی از دستاوردهای حوزه میراث فرهنگی در دولت یازدهم دانست و گفت: ثبت 148 اثر فرهنگی، طبیعی و تاریخی در فهرست آثار ملی کشور، ثبت جهانی دو بنای تاریخی در یونسکو، کسب رتبه اول کشوری در سه حوزه آثار غیر منقول، آثار ناملموس و تعیین حریم آثار غیرمنقول، کسب رتبه دوم کشوری در ثبت آثار طبیعی، تعریف مسیر پیاده و اجرای کف سازی میدان امیرچقماق یزد با مشارکت شهرداری، بازسازی، مرمت و احیای ساختمان مالیه، مشارکت با سایر دستگاه های اجرایی و جذب بیش از 140 میلیارد ریال برای مرمت و احیای بافت های تاریخی، انجام بیش از 140 طرح مطالعه، مرمت و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی و مرمت بیش از 1240 بنای تاریخی و فرهنگی، از دیگر دستاوردهای این چهار سال بوده است.

رایحی مقدم از دیگر اقدامات انجام شده در این مدت را نیز پایش (پیشگیری از خسارت موریانه) بناهای مهم تاریخی مسجدجامع یزد، مسجد فهرج، مسجدجامع ابرکوه و بقعه سید شمس الدین یزد و مدیریت آفات (کنترل موریانه و سوسک چوبخوار) ساختمانی در 11 بنای تاریخی، شروع عملیات اجرایی احیای خانه صدری ها به عنوان موزه بزرگ یزد، ساماندهی بیش دو هزار قلم اشیای فرهنگی و تاریخی، مرمت و احیای بیش از 50 بادگیر با مشارکت بخش خصوصی، اجرای عملیات مرمت و بازسازی دروازه شاهی یزد با پیشرفت 70 درصد، احیای بازارچه شاهی با کاربری بازارچه صنایع دستی، شناسایی و تهیه پرونده ثبت گلزارهای شهدا به عنوان یادواره دفاع مقدس در حوزه میراث انقلاب اسلامی، ساماندهی و مرمت گذرها و معابر عرصه بافت جهانی شهر تاریخی یزد ذکر کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1