مشاور وزیر راه و شهرسازی خبر داد

کسری بودجه 2.5 میلیارد دلاری راه آهن چابهار

21 می 2017 - 13:30 dsfr.ir/2c8bb

کسری بودجه 2.5 میلیارد دلاری راه آهن چابهار
president.ir
بازدید دکتر روحانی از کارگاه عملیات احداث خط آهن چابهار

ایران برای کسری بودجه 2.5 میلیارد دلاری #توسعه راه آهن #چابهار باید شریک خارجی انتخاب کند.

"مشاور وزیر راه و شهرسازی"

به گزارش «فرصت امروز» به نقل از وزارت راه و شهرسازی، غلامرضا سلامی گفت: در حالی که در خصوص توسعه بندر چابهار هنوز اجماع نظر وجود ندارد اما ما به عنوان مجموعه وزارت راه و شهرسازی و دولت معتقد هستیم که آینده کریدور شمال جنوب در دست چابهار خواهد بود و بر همین اساس توسعه راه آهن چابهار و مذاکره با سرمایه گذاران خارجی برای توسعه بندر باید سرعت بگیرد.

شانس چابهار برای در دست گرفتن محور شرق

وی در خصوص قراردادهای سرمایه گذاری فعلی در بندر چابهار گفت: به غیر از قرارداد مادری که با یک شرکت ایرانی به شکل (بی. ال. تی) برای توسعه فاز یک بسته شده است، قراردادی نیز با هندی ها به شکل (بی. او. تی) به ارزش 85 میلیون دلار برای طرح توسعه فاز نخست بندر شهید بهشتی بسته شده است که به دلیل گسترده بودن پروژه کمی کند پیش می رود.

مشاور وزیر راه و شهرسازی با توضیح اینکه دولت اهمیت خاصی برای بندر چابهار قائل است، گفت: بندر چابهار می تواند محور ترانزیت شرق به آسیای مرکزی و افغانستان باشد و حتی به دریای خزر سرویس دهد و ترانزیت زیادی از طریق این بندر انجام شود؛ با این حال هم اکنون بندر گوادر پاکستان در حال تکمیل زیرساخت های خود است و چینی ها حدود 50 میلیارد دلار را در این بندر سرمایه گذاری کرده اند و برای کشاندن جاده و آوردن راه آهن برنامه ریزی شده است طوری که در صورت تکمیل زیرساخت ها، راه آهن از غرب چین به پاکستان خواهد رسید که براساس اعتقاد گروهی از کارشناسان با پیشرفت این پروژه چابهار موقعیت خود را از دست خواهد داد.

وی به تفاوت های فعلی بندر گوادر پاکستان و چابهار اشاره کرد و گفت: با توجه به ناامنی های موجود در بندر گوادر، چابهار شانس بسیار بیشتری برای در دست گرفتن محور ترانزیت شرق دارد از طرفی اشتراکات فرهنگی و اجتماعی ایران با افغانستان و تاجیکستان، در توسعه این محور تاثیرگذار است.

به گفته سلامی در صورت توسعه راه آهن چابهار ایران می تواند از چابهار به سمت شمال و شمال شرق و حتی غرب ارتباط برقرار کند و تمام بار آسیای جنوب شرقی را از طریق همین بندر ترانزیت کند.

وی در خصوص تامین مالی راه آهن چابهار به کسری 9 هزار میلیاردی برای توسعه راه آهن اشاره کرد و گفت: امکان تامین این رقم با منابع داخلی نیست و باید دنبال سرمایه گذار خارجی باشیم. در حال حاضر راه آهن چابهار به مشهد بیشترین کسری منابع را دارد و توسعه ریلی چابهار زمانی صرفه اقتصادی دارد که راه آهن از چابهار به سرخس و مشهد وصل و راه ترانزیتی مناسبی ایجاد شود. سلامی ادامه داد: توسعه راه آهن چابهار غیر از اینکه می تواند ترانزیت بخش مهمی از کالاهای آسیای مرکزی را از طریق اقیانوس هند به آسیای جنوب شرقی و استرالیا برساند در توسعه شرق ایران خیلی تاثیرگذاراست، چرا که در حال حاضر بین شرق و غرب ایران فاصله زیادی در سطح درآمدها وجود دارد.

وی توسعه راه آهن چابهار را نیازمند 2.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری دانست و گفت: شرکت های خارجی آمادگی دارند که شریک مالی ایران برای توسعه ریلی این منطقه باشند و این درحالی است که ما هنوز نتوانسته ایم شریک خارجی مناسبی را پیدا کنیم. مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه جمع آوری 9 هزار میلیارد تومان معادل 2.5 میلیارد دلار رقم زیادی برای پروژه ای به این عظیمی نیست.

ادامه داد: راهکار رفع کسری بودجه راه آهن چابهار زیاد است، اصل قضیه این است که مخالفان توسعه بندر چابهار تغییر نظر دهند و در کنار دولت به فکر توسعه این منطقه باشند. احساس می شود در برخی مسئولان این اعتقاد وجود ندارد. دولت در کنار سایر نهادهای امنیتی که برای توسعه این مسیر تاثیرگذار هستند باید به یک هماهنگی برسد که چقدر این شاهراه می تواند به نفع اقتصاد کشور باشد در این صورت تعلل فعلی جایش را به برنامه ای منسجم تر خواهد داد.

به گفته سلامی ظرفیت ترانزیت ایران در چابهار درحال حاضر رقم واقعی نیست که به مسائلی مثل عدم پیشرفت نرم افزاری و عدم تعامل با کشورهای همسایه در گذشته، مربوط می شود. وی ادامه داد: در حال حاضر فاز یک بندر چابهار ظرفیت آنچنانی ندارد و هدف گذاری ما باید توسعه هر 5 فاز باشد که این هم سرمایه گذاری خیلی زیادی را می طلبد. هدف گذاری نهایی ظرفیت 80 میلیون تنی است که در آبادانی و تغییر رویکرد اقتصادی شرق می تواند تاثیرگذار باشد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: اگر راه آهن چابهار را با بندر به صورت یک پکیج ببینیم طرحی کاملا اقتصادی است که می توانیم کالاهای مربوط به افغانستان و حتی شرق روسیه را از این مسیر جابه جا کنیم و رقم مناسبی از ترانزیت کالا به دست آوریم، این در حالی است که در صورت افتتاح فاز نخست تنها به 8.5 میلیون تن ظرفیت می رسیم که رقم قابل توجهی برای رقابت با بنادر اطراف نیست.

چین، ژاپن و هند علاقه مند به چابهار

سلامی با بیان اینکه چین، ژاپن و هند علاقه مند به سرمایه گذاری در چابهار و در گام بعد توسعه ریلی بندر چابهار هستند، گفت: دعوت از ژاپن برای سرمایه گذاری در چابهار گزینه بسیار مناسبی به نظر می رسد.

وی هشدار داد که ایران تا زمانی که در افغانستان و عراق آرامش برقرار نشده باشد، فرصت کسب موقعیت ترانزیت منطقه را دارد و گفت: در صورت توفیق همسایه در به دست آوردن امنیت و آرامش، موقعیت منطقه را از دست می دهیم. در حالی که بهترین زمان برای به دست آوردن موقعیت ترانزیتی و تثبیت آن هم اکنون است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی خبر داد که هند برای توسعه ریلی چابهار اعلام آمادگی کرده است و گفت: در کنار تلاش های هند اعلام آمادگی ژاپن به این معنا است که برگشت سرمایه در چابهار حتمی است و ایران هر چه زودتر باید از یکی از پیشنهاد های سرمایه گذاری استفاده کند و البته این یک موضوع استراتژیکی است که صرفا به وزارت راه و شهرسازی برنمی گردد و بسیاری از نهادها باید به این باور برسند که این خط راه آهن می تواند در رفع بیکاری، مهاجرت و آبادانی منطقه تاثیرگذار باشد.

1