تنوع زیستی و گردشگری پایدار

20 می 2017 - 21:30 dsfr.ir/2g14n

تنوع زیستی و گردشگری پایدار
خبرآنلاین
مراسم تودیع احمدعلی کیخا و معارفه فرهاد دبیری

شناخت اهمیت #اقتصاد #گردشگری از طریق مناظر جذاب و تنوع زیستی غنی زیربنای #سیاسی و #اقتصادی در حفاظت از تنوع زیستی است.

"معاون محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست"

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به انتخاب شعار تنوع زیستی و گردشگری پایدار برای روز جهانی تنوع زیستی در سال2017، گفت: شناخت اهمیت اقتصاد گردشگری از طریق مناظر جذاب و تنوع زیستی غنی زیربنای سیاسی و اقتصادی در حفاظت از تنوع زیستی است.

فرهاد دبیری افزود: تنوع زیستی در سطح گونه و اکوسیستم، رکن مهمی در بسیاری از جنبه های گردشگری است.

وی با بیان اینکه اول خرداد ماه مصادف با 22 مه روز جهانی تنوع زیستی نامگذاری شده است، اظهار کرد: سازمان ملل متحد در راستای افزایش آگاهی عموم و بالا بردن سطح درک مردم نسبت به مسائل مربوط به تنوع زیستی، 22 مه ( اول خرداد) را به عنوان روز جهانی تنوع زیستی اعلام کرده است.

وی افزود: امسال نیز همچون سال های گذشته، دوستداران و فعالان محیط زیست در سراسر جهان در تاریخ 22مه همزمان با اول خرداد، این روز را گرامی داشته و با برنامه های متنوع به استقبال این رویداد ارزشمند می روند.

وی با اشاره به این که بسیاری از مسائل مطرح شده ذیل کنوانسیون تنوع زیستی مستقیما در بخش گردشگری تاثیر می گذارد، افزود: بخش های توریستی که به طور صحیح مدیریت می شوند، به طور قابل توجهی به کاهش تهدید، حفظ و یا افزایش جمعیت حیات وحش کلیدی و ارزش های تنوع زیستی از طریق درآمد گردشگری کمک می کند.

دبیری با بیان این که موضوع توریسم به بسیاری از اهداف کنوانسیون تنوع زیستی 'آیچی' مرتبط است، تصریح کرد: برای برخی از اهداف این کنوانسیون مانند اهداف 5، 8، 9، 10 و 12، تاکید بر اطمینان از کنترل و مدیریت برای کاهش تخریب تنوع زیستی از توریسم است.

وی، برگزاری مراسم روز جهانی تنوع زیستی ذیل این عنوان را فرصتی برای ارتقای آگاهی و اقدام نسبت به نقش مهم گردشگری پایدار دانست و گفت: این موضوع می تواند در کمک به رشد اقتصادی و حفاظت و استفاده پایدار از تنوع زیستی موثر باشد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: برگزاری مراسم روز جهانی تنوع زیستی فرصت منحصر به فردی را برای کمک به ابتکارات در حال انجام مانند برنامه گردشگری پایدار در چارچوب 10ساله برنامه مصرف پایدار و الگوهای تولید و ترویج دستورالعمل کنوانسیون در تنوع زیستی و توسعه گردشگری فراهم می کند.

دبیری، برگزاری مسابقات نقاشی و عکاسی، مجسمه سازی با موضوع تنوع زیستی، دعوت از نقاشان برای نقاشی نمادهای گیاهی و جانوری کشور، دعوت از سازمان های مردم نهاد به منظور ارائه برنامه هایی با محوریت تنوع زیستی، برگزاری جشنواره در محل موزه های تنوع زیستی، پخش فیلم های مرتبط با اطلاع رسانی تنوع زیستی، استفاده از بنرها با مطالب مربوط به موضوع تنوع زیستی در سطح پارک ها یا مراکز بازدید کنندگان، به صدا درآوردن زنگ تنوع زیستی در موزه تنوع زیستی، برگزاری برنامه های پاکسازی (جنگل، ساحل و فضاهای سبز) برگزاری مسابقه دوچرخه سواری، کاشت درخت یادبود سالانه روز تنوع زیستی، و قدردانی از محیط بانان و فعالان این حوزه را از جمله مهمترین برنامه های ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها در گرامیداشت روز جهانی تنوع زیستی برشمرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1