کشف قبرهای دوقلو در جنوب ایران

20 می 2017 - 19:00 dsfr.ir/cn39d

کشف قبرهای دوقلو در جنوب ایران
روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
محوطه «دمب کوه» در سیستان و بلوچستان

«بررسی های اولیه باستان شناسی به کشف قبور سنگی 2 قلو و 3 قلوی به هم چسبیده 5 هزار ساله در محوطه تاریخی «دمب کوه» سیستان و بلوچستان به وسعت 430 هکتار و با پنج هزار قبر سنگی منجر شد.»

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مرتضی حصاری، سرپرست هیات گمانه زنی و تعیین عرصه محوطه «دمب کوه» با اعلام این خبر و با اشاره به پایان مرحله دوم کاوش محوطه «دمب کوه» در فروردین امسال، هدف از این مرحله را مستندسازی قبرهای کلان سنگی در این محوطه اعلام کرد.

او با بیان این که، محوطه «دمب کوه» با وسعتی حدود 430 هکتار دارای حدود پنج هزار قبر سنگی است که در حریم محوطه اصلی «دمب کوه» پراکنده است، بیان کرد: در این مرحله تعدادی از قبور مستند سازی شد که قابل طبقه بندی در 9 فرم هستند.

وی با اشاره به این که بیشتر فرم های شناسایی شده دایره ای، مربعی و مکعبی هستند، گفت: یافته های محدودی نیز درون قبور مانند قطعات شکسته، ظرف، سنگ صابونی از نوع اشیای سنگ صابونی قدیمی به دست آمد که در منطقه جنوب شرقی ایران و حوزه فرهنگی کشورهای جنوبی خلیج فارس شناخته شده اند.

نمونه قبر کشف شده در این محوطه تاریخی

به گفته این باستان شناس، با توجه به آثار یافته شده می توان علاوه بر تاریخ دوره اشکانی برخی از قبور را متعلق به هزاره سوم پیش از میلاد دانست.

حصاری با اشاره به این که، این مرحله از کاوش براساس همکاری های پژوهشگاه میراث فرهنگی و اداره میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان انجام شد، گفت: تعدادی از اشیا فلزی به دست آمده هم اکنون توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در دست مرمت است.

احتمال یافتن بندرگاه های باستانی در چابهار

این باستان شناس در ادامه گفت: بخش دشت یاری شهرستان چابهار به زودی با تامین بودجه توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مورد بررسی میدانی قرار خواهد گرفت.

او افزود: کسب اطلاعات اولیه درباره استقرارگاه های موجود در ساحل و پیش کرانه بخش دشت یاری شهرستان چهابهار از اهداف اولیه این بررسی است.

این باستان شناس از احتمال یافتن بندرگاه های باستانی یا دهکده های ساحلی باستانی به عنوان یکی دیگر از اهداف این بررسی نام برد.

براساس این گزارش؛ مجوز گمانه زنی و تعیین عرصه محوطه دمب کوه استان سیستان و بلوچستان را رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر کرده است.

1