احمدی پور در کافه خبر:

گردشگران ژاپنی، برزیلی، روسی و چینی در راه ایران

15 می 2017 - 22:00 dsfr.ir/vc8dl

 گردشگران ژاپنی، برزیلی، روسی و چینی در راه ایران
خبرآنلاین
زهرا احمدی پور در کافه خبر

زهرا احمدی پور در گفت و گوی زنده کافه خبر، محورها، برنامه ها و اولویت های #سازمان میراث #فرهنگی، صنایع دستی و #گردشگری را تشریح کرد.

به گزارش میراث آریا، زهرا احمدی پور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، امروز 25 اردیبهشت 96، در این گفت و گوی ویدئویی که به طور زنده از اینترنت پخش شد، گفت: «پیش تر ایران با برزیل روابط گردشگری نداشته اگر گردشگری از ایران به برزیل می رفت به دلیل حضور در فستیوال های جهانی (المپیک و جام جهانی) بود، اما در بهار امسال اصفهان میزبان تعداد زیادی از گردشگران برزیلی بوده است.»

احمدی پور، در پاسخ به این پرسش که در سال 96 پیش بینی می شود بیشتر گردشگران ورودی به ایران از کدام کشورها و به چه میزان باشد، گفت: «با توجه به اینکه ما در حوزه روستایی به شدت فعال شده ایم، تاکنون گردشگران بسیاری از کشورهای اروپایی، تورها و اقامتگاه های بوم گردی کشور را رزرو کرده اند. قصد داریم در آینده بر ورود گردشگر از کشورهای چین، ژاپن و روسیه تمرکز ویژه ای داشته باشیم.»

او افزود: «وقتی تصویر مثبتی از ایران به دنیا مخابره بشود این تصویر در جهان انتشار می یابد و با این تصویر فعالان حوزه گردشگری جهان مناسبات خود را تعریف می کنند.»

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با اشاره به سفر دیروزش به اصفهان، گفت: «دیروز در سفرم به اصفهان نکته جالب این بود که اکثر گردشگران حاضر در نقش جهان برزیلی بودند، در صورتی که در چند سال اخیر معمول این بود که گردشگرانی از ایران به برزیل بروند و از برزیل گردشگران زیادی به ایران نمی آمدند. از طرف دیگر، رسانه های تخصصی گردشگری به اتفاق در سال 2017 ایران را یکی از مقاصد گردشگری معرفی کرده اند.»

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: «براساس مطالعه ای که در سازمان میراث فرهنگی انجام شده است، 40 کشور، با درنظر گرفتن شاخص هایی، به عنوان کشورهای هدف گردشگری انتخاب شده اند، اما به دلایلی ما شاهد کاهش ورود گردشگر از برخی از این کشورها به ایران بوده ایم و در مقابل از برخی کشورها مانند برزیل و تایلند که جزء کشورهای هدف نبودند شاهد ورود گردشگر به کشورمان بوده ایم.»

تعداد گردشگران ورودی از کشورهای حاشیه خلیج فارس متناسب با ظرفیت ها نیست

او در مورد اقدامات موردنظر برای رفع موانع و مشکلات ورود گردشگران کشورهای حاشیه خلیج فارس و عربستان به ایران گفت: «در این مورد بخش خصوصی حوزه گردشگری را فعال کرده ایم تا با شرکای خود در این کشورها هماهنگی های لازم را انجام دهد، اما تا زمانی که جریان حج برقرار نشود این اتفاقات به ثمر نمی نشیند؛ البته درحال حاضر میزبان گردشگرانی از این کشورها هستیم اما این تعداد گردشگر متناسب با پیش بینی ها نیست.»

رئیس سازمان میرا ث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مورد سامان دهی گردشگران ورودی از کشور عراق توضیح داد: «گردشگرانی کشور عراق با قصد زیارت یا استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی وارد ایران می شوند. گردشگران زیارتی به مشهد مقدس و قم می روند و گردشگران سلامت هم از امکانات و ظرفیت های بهداشتی و درمانی استفاده می کنند، اما گردشگران عراقی تمایل چندانی به اقامت در هتل ها ندارند و بیشتر در خانه اقوام و آشنایانی که در ایران دارند اقامت می کنند و هتل های ما نمی توانند از ظرفیت ورود این گردشگران بهره مند شوند.»

بخش خصوصی به طور جدی وارد حوزه گردشگری سلامت شود

احمدی پور در مورد سرمایه گذاری در بخش گردشگری سلامت و استفاده از این ظرفیت گفت: «براساس توافق نامه ای که بین سازمان میراث فرهنگی و وزارت بهداشت منعقد شده، 12 مسئولیت برای این دستگاه ها پیش بینی شده است. در طول سه سال گذشته سه مورد از این مسئولیت ها انجام شده است و سایر مفاد هم در دستورکار قرار دارد، اما بخش خصوصی باید جدی تر در این حوزه ورود پیدا کند. همچنین تأمین زیرساخت های موردنیاز در این بخش از موضوعات دیگری است که باید موردتوجه قرار گیرد. با تدوین سیاست های این بخش می توانیم تکالیف دستگاه ها را مشخص کنیم و از ظرفیت گردشگری سلامت برای رشد و رونق صنعت گردشگری بهره مند شویم.»

او با توضیح در مورد تغییر طیف گردشگران ورودی به کشور افزود: «می توان گفت شکل گردشگران ورودی به ایران درحال تغییر است. طیف ورود گردشگری به ایران متنوع شده است. گردشگران جوان با توجه به هراسی که داشتند به ایران نمی آمدند، چراکه تصاویر خوبی از ایران در دنیا منتشر نمی شد، اما امروز اوضاع تغییر کرده است؛ مثلاً دیروز در سفری که به اصفهان داشتم یک زوج چینی را دیدم که در کنار مسجد امام مراسم ازدواج خود را برگزار کردند. این موضوع امنیت و شرایط مناسب گردشگری در کشور ما را نشان می دهد. علاوه بر این تنوع، گردشگران برای استفاده از جاذبه های طبیعی و سایر جذابیت هایی که تاکنون ناشناخته بوده است به ایران سفر می کنند.»

ضرورت استفاده از فرصت «تبریز 2018» برای معرفی ایران

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به اقدامات و فعالیت های صورت گرفته برای معرفی جاذبه های گردشگری کشورمان اشاره کرد و توضیح داد: «دفاتر نمایندگی های ایران در خارج از کشور با همین هدف ایجاد شده اند، البته تعداد این دفاتر و فعالیت هایی که انجام می دهند باید گسترده شود. از دیگر مواردی که باید موردتوجه قرار گیرد ایجاد سایت معرفی جاذبه های گردشگری ایران است که این سایت باید به چندین زبان دنیا باشد تا بهره وری مناسبی داشته باشد. همچنین ما کاری را از نوروز امسال شروع کرده ایم و براساس آن در قطارها و پروازهای داخلی و خارجی و بروشورهایی با موضوع معرفی جاذبه های کشور بین مسافران توزیع کرده ایم، چراکه معتقدیم گردشگری داخلی هم باید بیشتر موردتوجه قرار گیرد. همچنین باید از دو فرصت بزرگ ”مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017“ و”تبریز، پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018“ برای معرفی و شناساندن ظرفیت های کشورمان نهایت استفاده را ببریم.»

او ادامه داد: «رویدادهای بومی و محلی از دیگر مواردی هستند که می توانند در جذب و جلب گردشگران مؤثر باشند. در همین باره تقویم گردشگری استان ها تدوین شده و مقرر شده است تورها در زمان برگزاری رویدادهای متنوع برگزار شوند. ما تلاش می کنیم این مراسم های بومی را ثبت کنیم تا بتوانیم از این فرصت به صورت ملی بهره برداری کنیم.»

سایر دستگاه ها هم برای حفاظت از آثار تاریخی وظیفه و مسئولیت دارند

احمدی پور در پاسخ به این پرسش که این سازمان برای تأمین منابع مالی و بودجه حفظ میراث فرهنگی چه برنامه ای دارد، گفت: «اعتبار سازمان میراث فرهنگی به هر میزان که افزایش پیدا کند، کفاف حفاظت از این تعداد آثار تاریخی را که در کشور ما وجود دارد نمی دهد. سایر دستگاه ها هم، براساس قوانین، تکالیف و مسئولیت هایی برای حفاظت و نگه داری از این مواریث تاریخی دارند، مثلاً نهادهای شهرداری در شهرهایی که دارای بافت تاریخی هستند باید از منابع خود یک ردیف مشخص را برای حفاظت از این بافت اختصاص دهند. اگر دستگاه های دیگر به وظایفشان عمل نکرده اند شاید یکی از دلایلش این باشد که ما کار نظارت را به خوبی انجام نداده ایم. از طرف دیگر، باید از ظرفیت انجمن های میراث فرهنگی هم استفاده کنیم. این انجمن ها ظرفیت بسیار خوبی برای حفاظت از آثار تاریخی هستند که با ریاست عالی ترین مقام شهر، روستا و بخش تشکیل می شوند. اگر به خوبی از تمام این ظرفیت ها استفاده کنیم، بی شک شاهد اشکالات کمتری در حوزه مراقبت و حفاظت از آثار تاریخی خواهیم بود. امروز همه دنیا قبول دارند که آثار تاریخی ثروت هایی هستند که باید حفظ شوند.»

فروشگاه هایی که صنایع دستی غیرایرانی داشته باشند پلمپ می شوند

معاون رئیس جمهوری همچنین در پاسخ به این سؤال که برای حفظ بازارهای صنایع دستی کشورمان از محصولات چینی و هندی و ایجاد رشد و رونق در صنایع دستی ایران چه اقداماتی صورت گرفته است، افزود: «پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم تعامل ما با شورای جهانی صنایع دستی کاملاً فراموش شده بود. خوشبختانه در این دولت ما توانستیم در تعامل مثبت و سازنده با شورای جهانی صنایع دستی سهم خود را در حوزه صنایع دستی بازیابی کنیم. با فعال شدن در شورای جهانی صنایع دستی اتفاقات بسیار خوبی در این حوزه رخ داد که از مهم ترین این اتفاقات، معرفی چهار شهر ایران به عنوان شهر جهانی صنایع دستی بود؛ مثلاً اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع دستی معرفی شد و در شهری که این عنوان را گرفته است نباید کالای جعلی و غیراصل دیده شود. البته شاید در مواردی شاهد این آثار غیرایرانی باشیم که به صورت غیررسمی به کشور وارد شده اند، اما با توجه به نظارت دائمی بر فروشگاه های صنایع دستی، درصورت مشاهده صنایع دستی غیرایرانی فروشگاه متخلف پلمپ می شود.»

او افزود: «فروشگاه های صنایع دستی که دارای نشان اصالت هستند موظف اند این نشان را در معرض دید مردم قرار دهند. با توجه به نظارت هایی که صورت می گیرد، فروش صنایع دستی غیرایرانی کاهش پیدا کرده است. ما در سال 95، علاوه بر فرش، در حوزه صنایع دستی و زیورآلات سنتی 237 میلیون دلار صادرات داشتیم؛ این در حالی است که در گمرک ردیفی به نام صنایع دستی وجود ندارد و با احتساب صادرات غیررسمی که در این حوزه وجود دارد شاید رقم صادرات به چهاربرابر افزایش پیدا کند. همچنین در نوروز امسال بازارچه های صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، 45میلیارد تومان فروش داشته اند. اقلامی که در این بازارچه ها به فروش گذاشته شده بود از قیمت 5هزار تومان به بالا بود و با این رقم فروش، می توان گفت کارگاه های صنایع دستی به شغل پایدار دست پیدا کرده اند. درعین حال، ما جمعه بازارهای صنایع دستی را هم داریم. تمام این برنامه ها برای آن است که صنایع دستی در معرض دید مردم قرار گیرد. نباید فقط به ایام نوروز بسنده کنیم، بلکه باید در هر 12 ماه این آثار را به رویت مردم برسانیم.»

تشکیل کارگروهی برای ایجاد سرفصل صنایع دستی در گمرک

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: «برنامه ای هم برای صنایع دستی مناطقی که در برخی فصل ها با ورود گردشگر مواجه نیستند پیش بینی شده است، به این صورت که آثار این مناطق با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی به نقاطی از کشور که گردشگر بیشتری دارند ارسال می شود.»

معاون رئیس جمهوری از مذاکره با وزیر صنعت، معدن و تجارت و تشکیل کارگروهی برای ایجاد سرفصل صنایع دستی در گمرک جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

احمدی پور همچنین از برندسازی در حوزه صنایع دستی خبر داد و افزود: «برای معرفی برند باید خلاقیت و نوآوری را وارد این حوزه کنیم. ما هر سال دو رشته صنایع دستی را به طور تخصصی موردتوجه قرار می دهیم و برای برندسازی این رشته ها فعالیت هایی را صورت می دهیم.»

راه اندازی پایگاه جهانی مشکلات شهر سوخته را مرتفع می کند

او در مورد محوطه جهانی شهر سوخته و حفاظت از آثار این منطقه گفت: «با توجه به ثبت جهانی شهر سوخته، پایگاه جهانی در این منطقه تشکیل می شود که با راه اندازی این پایگاه مشکلات مدیریتی و حفاظتی به حداقل می رسد. همچنین این پایگاه ردیف بودجه مستقل خود را خواهد داشت و درعین حال می تواند از فرصت های بین المللی که برای آثار ثبت جهانی شده وجود دارد هم بهره مند شود. راه اندازی موزه منطقه ای در استان سیستان وبلوچستان هم درحال پیگیری است. معتقدیم که سیستان و بلوچستان در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می تواند به عنوان قطب مهمی در کشور معرفی شود و فقط با توجه به صنایع دستی این استان می توان سیستان وبلوچستان را از حاشیه خارج کرد.»

اقامتگاه های بوم گردی رقیب هتل ها نیستند

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه در پاسخ به این پرسش که نگاه سازمان به اقامتگاه های بوم گردی چگونه است توضیح داد: «این اقامتگاه ها ظرفیتی برای توانمند شدن جوامع محلی هستند. بوم گردی گردشگری سبز را رونق می دهد و همه خانواده را با گردشگری درگیر می کند. با رونق اقامتگاه های بوم گردی شاهد کاهش آسیب های اجتماعی، رونق اقتصادی جوامع محلی و کاهش مهاجرت خواهیم بود؛ البته این نکته را نباید فراموش کنیم که جامعه میزبان باید شرایط و آمادگی لازم را برای پذیرفتن گردشگر داشته باشد؛ اقامتگاه های بوم گردی رقیب هتل ها نیستند.»

معاون رئیس جمهوری در مورد سمن های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم گفت: «این سمن ها سرمایه عظیمی برای سازمان هستند. آن ها به تعبیری حکم دیده بان ما را دارند. اقدامات و فعالیت هایی که سمن ها انجام می دهند، نشاط و شادابی بیشتری به دنبال دارد، مثلا در برگزاری نوروزگاه ها در سال جاری، در مناطقی که سمن ها برگزارکننده بودند مردم احساس رضایت بیشتری داشتند. تصمیم ما این است که سمن ها در تدوین سندهای ملی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نقش و حضور جدی و فعالی داشته باشند.»

1