10 ژوئیه 2020 - 19:27

ورود «گردشگری» به ادبیات انتخاباتی

15 می 2017 - 12:40 dsfr.ir/jl6c1

ورود «گردشگری» به ادبیات انتخاباتی
ترازنیوز
کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری 96

آنها #گردشگری را به #ترکیه، گاز را به #قطر و #صنعت هوایی را به کشورهای منطقه دادند.

"دکتر حسن روحانی"

راه یافتن موضوعات مربوط به گردشگری به ادبیات سیاسی چندان مسبوق به سابقه نیست؛ همچنان که طرح مسائل زیست محیطی در شعارهای انتخاباتی که به انتخابات ریاست جمهوری دوره قبل باز می گردد، تا پیش از آن جایی در برنامه های مطرح شده از سوی نامزدهای انتخاباتی نداشت و به عنوان معیاری برای سنجش عملکرد دولت ها به کار گرفته نمی شد.

در همین حال، تکرار موضوع گردشگری در گفت وگوها و مناظره های انتخاباتی هفته های اخیر با اشاره یکی از نامزدها و خطاب به حسن روحانی، بار دیگر صحبت از اهمیت این صنعت را به عنوان یک فرصت انتخاباتی به میان کشانده است. محمدباقر قالیباف که سعی داشت با نقل وعده انتخاباتی رئیس دولت یازدهم در دوره پیشین برای ایجاد 4 میلیون شغل، او را به خلف وعده متهم کند، سبب شد رسانه های هر دو نامزد با انتشار متن و فیلم سخنان 4 سال پیش روحانی، این مناظره را در فضای مجازی ادامه دهند. آنها با استناد به این سخن سکاندار دولت اعتدال در تبلیغات انتخاب ریاست جمهوری در سال 92 که گفته بود، 3 میلیون و 200 هزار بیکار داریم و اگر تنها 10 میلیون گردشگر وارد کشور شود، بیش از 13.3 میلیارد دلار درآمد ارزی و 4 میلیون اشتغال درست می شود، به تحلیل ادعاهای دو طرف پرداختند.

در ادامه برنامه های انتخاباتی، روحانی در بیان خلاصه ای از کارنامه جناح رقیب، دیگر بار اینچنین از گردشگری سخن به میان آورد: «آنها گردشگری را به ترکیه، گاز را به قطر و صنعت هوایی را به کشورهای منطقه دادند.» او همچنین در سخنرانی های دیگر انتخاباتی خود، گردشگری را در کنار راه اندازی بنگاه های کوچک و متوسط، بهترین روش برای ایجاد اشتغال سریع و کم هزینه توصیف کرد. علاوه بر روحانی اما اسحاق جهانگیری، یکی دیگر از نامزدها هم به موضوع گردشگری پرداخت و با یادآوری حمله به سفارت عربستان، از هزینه های تحمیلی ناشی از این اقدام گلایه کرد. اسحاق جهانگیری در این باره گفته بود: «700 هزار زوار شیعه را با حمله به سفارت عربستان از دست دادیم.»

سال 92، مبدا

با این همه انتخابات سال 92 را می توان نخستین رقابت انتخاباتی دانست که فرصت ورود گردشگری را به عنوان یک صنعت پیشرو در ادبیات سیاسی و وعده های انتخاباتی یک نامزد فراهم کرد. این فرصت البته درپی محدودیت ایران برای فروش نفت در بازارهای جهانی به دست آمد و یکی از عمده دلایل توجه سیاست مداران کشور به موضوع گردشگری بود. همچنین بازخوانی تجربه کشورهایی همچون ترکیه که در طول چند سال اخیر با سرمایه گذاری های حساب شده توانسته بودند گردشگری را به یکی از صنایع قابل اتکا در اقتصادشان تبدیل کنند، از دیگر عوامل این اقبال و تلنگری برای کشور در جهت بهره گیری از فرصت های بی بدیل گردشگری به حساب می آمد.

نقش کدام دولت موثرتر بوده؟

در راستای اتخاذ این رویکرد جدید و پس از روی کار آمدن دولت یازدهم که کابینه آن از سوی حسن روحانی تشکیل شد، ورود گردشگران خارجی رفته رفته افزایش یافت؛ تا آنجا که به گفته معاون گردشگری، درآمد حاصل از محل گردشگری در فاصله سال های 92 تا 95 به بیش از 32 ميليارد دلار رسید و همچنین در اين مدت، 19 ميليون و 900 هزار نفر گردشگر خارجی به ایران سفر کردند؛ اعداد و ارقامی که به ترتیب از رشد 640 و 197 درصدی درآمد این صنعت و تعداد گردشگران ورودی در مقایسه با سه سال نخست دولت دهم خبر می دهند. گذشته از اینکه بسیاری از کارشناسان، این رشد را مرهون برجام و تغییر سیاست خارجه ایران در عرصه بین الملل می دانند، غالب آنها بر این عقیده اند که ورود گردشگری در عرصه سیاست های اجرایی حتی در سخن، بر افزایش درآمدها از محل این صنعت بی تاثیر نبوده است.

در همین خصوص، رئیس جامعه تورگردانان به «دنیای اقتصاد» می گوید: «بهبود صنعت گردشگری کشور تنها در نتیجه تغییر رویکرد ایران در سیاست خارجی نیست.» ابراهیم پورفرج اضافه می کند: «اینکه سرمایه گذاران زیادی به این حوزه وارد شده اند یا در این باره ابراز تمایل می کنند، برآیند استنباط های خوش بینانه فعالان بخش خصوصی نسبت به آینده این صنعت در کشور است و نشان از اطمینان خاطر آنها دارد.» به گفته او، این اطمینان و خوش بینی و در واقع این قوت قلب نمی تواند اتفاقی باشد و به دنبال تغییر نگاه جریان های سیاسی و اجرایی کشور به این حوزه ایجاد شده است. این تورگردان اضافه می کند: «اینکه سرمایه گذاران خارجی برای اولین بار شرایط سرمایه گذاری را در گردشگری ایران مورد مطالعه قرار می دهند و برای این موضوع ابراز تمایل می کنند، نشانی دیگر از تغییر شرایط است. در واقع خارجی ها تنها در صورتی ریسک سرمایه گذاری در کشور دیگر را می پذیرند که نسبت به سودده بودن و تداوم روند رشد موضوع مورد سرمایه گذاری اطمینان حاصل کنند.»

پورفرج با اشاره به افزایش تعداد آژانس های تورآور از بیش از 60 مورد به 154 واحد، این رشد را نیز دلیلی دیگر از اثرات مثبت ورود گردشگری به کارزار سیاسی کشور عنوان و تصریح می کند: «تا پیش از این، جز در دوره ای که بحث گفت وگوی تمدن ها از سوی دولت ایران در فضای جهانی منتشر شد، با این ابعاد شاهد رشد گردشگری در نتیجه تغییر فضای سیاسی کشور نبوده ایم.» فارغ از دعواها و جنجال های انتخاباتی و صحت ادعاهای مطرح شده از سوی نامزدها، وارد شدن گردشگری به این میدان، به خودی خود اتفاقی مبارک است. طرح چندباره این موضوع و پس از آن، تکثیر مباحث پیرامون گردشگری در رسانه های مجازی، فرصت شکل گیری گفت وگو در این باره را در فضای سیاسی کشور فراهم کرد؛ فرصتی که می توان از آن به عنوان گامی رو به جلو در جهت رسمیت بخشیدن هرچه بیشتر به این صنعت در وظایف دستگاه های اجرایی کشور نام برد. همچنین طرح این موضوع، به شکل گیری مطالبات جدی جامعه در این خصوص منجر خواهد شد و به این ترتیب قوای اجرایی کشور را بیش از پیش در برابر خواسته های فعالان این صنعت وادار به پاسخگویی خواهد کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1