رئیس سازمان میراث فرهنگی:

ایرانگردی و ارزان سازی سفر نقشه راه ماست

15 می 2017 - 12:20 dsfr.ir/wu2ca

ایرانگردی و ارزان سازی سفر نقشه راه ماست
کانال تلگرام زهرا احمدی پور
زهرا احمدی پور، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

زهرا احمدی پور از شناور شدن قیمت #هتل و #ایرلاین ها در آینده خبر داد.

زهرا احمدی پور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور روز گذشته با حضور در مؤسسه ایران از ارزان سازی برای سفر به استان های سواحل جنوبی کشور، ایجاد دفتر اطلاع رسانی در روسیه، انتقال برگزاری همایش ها از تهران به تبریز در فصل بهار و پاییز و دیگر اخبار این حوزه خبر داد.

او از ارائه سند سیاست های کلی گردشگری در شهریور ماه سال جاری خبر داد و گفت: «اگر سیاست های کلی گردشگری مثل سیاست های کلی محیط زیست، اشتغال و خانواده تدوین شود، هماهنگی های بین دستگاهی راحت تر اتفاق می افتد.»

او درباره اقدامات انجام شده در حوزه گردشگری از بدو ورود به سازمان میراث فرهنگی هم گفت: «هر پروژه ای که تا به امروز در حوزه گردشگری انجام گرفته بازنگری شده، گزارش کارشناسان بین المللی را در این زمینه ها جمع کردیم و کارگروهی در حال مطالعه و به روز رسانی این اسناد هستند.»

زهرا احمدی پور از حضور دو کارشناس سازمان جهانی گردشگری هم در ایران خبر داد و گفت: «از آنها برای اجرای مراحل اولیه این طرح ها در استان ها کمک گرفته ایم.» احمدی پور از آماده سازی سند بالا دستی در حوزه گردشگری خبرداد و گفت: «دولت اگر واقعا بخواهد در این حوزه خیز بردارد و در گردشگری به عنوان یک صنعت پیشرو عمل کند باید اول مقصد نهایی آن مشخص باشد. الان این مقصد نهایی مشخص نیست.»

به گفته رئیس سازمان میراث فرهنگی الان مشخص نیست که صنعت گردشگری به کدام سمت می رود: «بنابراین باید مسیر حرکت آن مشخص شود.»

او درباره تراز منفی خروج گردشگر از ایران هم دلایلی را برمی شمرد. احمدی پور هزینه و جذابیت های سفر به خارج از کشور را از جمله دلایل خروج گردشگری از کشور برشمرد و گفت: «یک موضوع فرهنگی هم پشت این ماجر است. ما نتوانستیم حس ایرانگردی را تقویت و جاذبه ایجاد کنیم. بسیاری فکر می کنند که ایران همین چند مرکز شناخته شده است، بنابراین سفر به خارج از کشور را ترجیح می دهند.»

احمدی پور از اقدامات جدی سازمان میراث فرهنگی در حوزه گردشگری بین المللی سخن به میان آورد و از افزایش دفاتر اطلاع رسانی در کشورهای بازار هدف خبر داد: «براساس برنامه ها قرار بود که در طی سه سال 20 دفتر ایجاد شود که بنا به دلایلی به این عدد نرسیدیم.»

او ایجاد بستر لازم برای افتتاح دفتر اطلاع رسانی در روسیه را یکی از برنامه های در حال وقوع میراث فرهنگی اعلام کرد و گفت: «یک تیم برای فعالیت در روسیه و حوزه شمالی دریاچه خزر گردهم آمده اند.» او روسیه را دروازه ورود گردشگران کشورهای شمالی به ایران دانست و گفت: «روس ها برای ساکنان کشورهای شمال دریای خزر الگو هستند و تا روس ها به ایران نیایند آنها به ایران نمی آیند.»
زهرا احمدی پور رایزنی با چین و ژاپن را از دیگر برنامه های روی میز خود اعلام کرد: «در چین یک طبقه متوسط جوان در حال گسترش است که علاقه بسیار زیادی برای خروج از کشور دارد. این قشر می تواند بازار هدف مطمئنی برای ما باشد.» او فروش 40 هزار دلاری صنایع دستی سیستان و بلوچستان در نمایشگاه بین المللی شن چن توسط 5 زن ایرانی را هم به دلیل وجود همین قشر متوسط در چین می داند: «این فروش نشان می دهد که بازار چین بازار بسیار مستعدی برای گردشگری و میراث فرهنگی ایران است.»

او رصد رزرو هتل و تور توسط گردشگران اروپایی در سال 2017 را از دیگر برنامه های در حال اجرا اعلام می کند و از بررسی ابعاد مختلف گردشگری در استان ها خبر می دهد: «الان همه استان ها در همه زمینه ها فعالیت دارند درحالی که باید پتانسیل اصلی هر شهر مشخص شود تا تفاوت ایلام با کرمانشاه، سمنان و گیلان مشخص شود. آن زمان من می دانم که مثلا نباید منتظر حضور گردشگر اروپایی در گیلان باشم.»

تعطیلات زمستانی به سواحل خلیج فارس بروید

زهرا احمدی پور از رایزنی ها برای تعطیلات زمستانی خبر می دهد و می گوید: «خانواده ها در دی ماه که ایستایی هوا داریم با تعطیلی مدارس رو به رو هستند. تعطیلی مدارس خانواده ها را بلاتکلیف می کند. پس به جای حرکت های تدافعی ابتکار عمل داشته باشیم و مدیریت تعطیلات زمستانی را در دست بگیریم.» او این تعطیلات را به نفع گردشگری استان های سواحل جنوبی و جنوب شرقی کشور می داند و می گوید: «با این ابتکار ظرفیت هتل های ما در زمستان خالی نمی ماند.»

او درباره ارزان سازی سفر به استان های جنوب و جنوب شرقی کشور بویژه درحوزه حمل و نقل هم اعتقاد دارد که باید قیمت ها در حوزه هتل وحمل و نقل شناور شود: «طبیعی است که یک گردشگر داخلی نخواهد برای رفتن به چابهار دو میلیون تومان هزینه کند. بنابراین باید هزینه بلیت و هواپیما را پایین بیاوریم.»

احمدی پور می گوید: «باید بسته سفر ارزان به جنوب کشور تهیه شود و قیمت ها در آن مشخص شود.» او می گوید: «بخش خصوصی می گوید شما روی نرخ واحد سالانه اصرار نداشته باشید ما هم برای ارزان سازی سفر با سازمان کنار می آییم.»

بخش خصوصی از احمدی پور خواسته که فصل بهار و پاییز (دوفصل پر گردشگر ایران) در تهران همایش و سمینار برگزار نشود تا ظرفیت هتل به گردشگران خارجی داده شود. شهرهای بزرگ چون اصفهان، شیراز و ... هم این مشکل را دارند. احمدی پور می گوید: «در حال رایزنی برای حل این مشکل هستیم. او شروع خروج همایش ها از تهران را با برنامه تبریز 2018 می داند ومی گوید: «همه وزارتخانه ها در سال 2018 باید همایش ها را در آذربایجان شرقی برگزار کنند. البته آذربایجان شرقی هم باید همه زیرساخت ها را آماده کند.»

او همچنین از رایزنی با مجلس برای تعطیلات آخر هفته خبرمی دهد و می گوید: «البته مجلس هنوز این پیشنهاد را نپذیرفته اما تعطیلات آخر هفته به سفر های کوتاه مدت به روستاها و اطراف شهرها منجر می شود که در نهایت در اقتصاد جوامع محلی تأثیر مستقیم دارد.»

احمدی پور معرفی مسیرهای جدید را یکی دیگر از برنامه های جدی خود می خواند و می گوید: «باید برنامه ها به سمتی برود که اطلاعات سفر به همراه بلیت به مسافر داده شود، حتی اگر مسافر برای میهمانی خانوادگی به یک شهر می رود.»

او تدوین نظام آماری گردشگری را یکی دیگر از تکلیف های سازمان میراث فرهنگی عنوان می کند و می گوید: «این آمارها مشخص می کند که گردشگر چقدر می تواند ایجاد شغل کند.» به گفته احمدی پور براساس نرم جهانی هر گردشگر سه شغل به صورت مستقیم و 12 شغل به صورت غیرمستقیم ایجاد می کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1