15 نوامبر 2019 - 10:50

پرداخت هزینه خرید هواپیماهای جدید از محل فروش بلیت

15 می 2017 - 12:00 dsfr.ir/er08m

پرداخت هزینه خرید هواپیماهای جدید از محل فروش بلیت
امین جلالی
ورود دومین هواپیمای ایرباس خریداری شده به فرودگاه مهرآباد

ایرانی ها سالانه 4 تا 5 میلیارد دلار بابت #بلیت به #ایرلاین های خارجی می پردازند.

صرفه جویی یک میلیارد دلاری در سال تنها یکی از مزایا و آثار نوسازی ناوگان هوایی است. به خاطر فرسودگی ناوگان هوایی در سال های گذشته فرصت های شغلی و درآمدزایی زیادی در صنعت هوایی کشور از دست رفت. کارشناسان معتقدند جایگاه صنعت هوانوردی ایران در منطقه با امضای قرارداد خرید بیش از 200 فروند هواپیمای مسافری و افزایش بیش از 50 هزار صندلی جدید فرصت های اشتغالزایی مستقیم را برای بیش از 20 هزار نفر در داخل فراهم می کند که علاوه بر اشتغالزایی مستقیم، اشتغالزایی غیرمستقیم مانند خدمات فرودگاهی و گردشگری نیز ایجاد می شود. در حال حاضر ایرانیان سالانه 4 تا 5 میلیارد دلار برای خرید بلیت به شرکت های هوایی خارجی می پردازند که با خرید هواپیما یک تا 1.2 میلیارد دلار از این مبلغ به ایران ایر پرداخت می شود.

هم اکنون 266 هواپیما در ناوگان هوایی مسافری کشور وجود دارد که از این تعداد 110 فروند آن غیرفعال است؛ تنها 156 فروند هواپیمای فعال با میانگین عمر 23 سال در ناوگان هوایی کشور فعالیت دارد که این هواپیماهای فرسوده و تقریبا غیرفعال هزینه های زیادی بر اقتصاد ایران تحمیل کرده و آسیب های فراوانی به حمل و نقل ایران وارد کرده بود. دولت با خرید هواپیماهای جدید علاوه بر نوسازی ناوگان، افزایش اعتبار بین المللی به هواپیمایی کشور و تبدیل ایران به یکی از هاب های منطقه را دنبال می کند. نکته مهم در خرید هواپیماها استفاده از فاینانس خارجی به جای پرداخت مستقیم هزینه با منابع داخلی است که این خریدها را به صرفه کرده است.

اصغر فخریه کاشان، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل در گفت و گو با «ایران» در خصوص پرداخت ها برای خرید هواپیما گفت: در دولت سابق 330 میلیون دلار برای خرید هواپیماهای دست دوم از محل صندوق توسعه مصوب شده بود که ما اکنون این مبلغ را برای خرید هواپیماهای نو اختصاص می دهیم و به غیر از این مبلغ که آن هم مصوب دولت قبل است و چیز عجیب و تازه ای نیست و قرار هم نیست هیچ مبلغ دیگری را از منابع صندوق برای خرید هواپیما بپردازیم.

همانطور که فخریه کاشان می گوید تنها منبع داخلی خرید هواپیما از محل صندوق مصوبه دولت قبل است در حالی که یکی از دلایل مخالفت با خرید هواپیمای جدید از سوی منتقدان که با وجود این مصوبه همچنان نیز بر آن تأکید می کنند صرف هزینه داخلی است، اما قائم مقام وزیر راه و شهرسازی تأکید می کند که بیشترین سهم هزینه ای برای خرید هواپیما از طریق فاینانس خواهد بود. همچنین بخش دیگری از این هزینه با فروش اوراق مشارکت و منابع هما تأمین می شود.

موضوع مهم دیگر در گشایش در صنعت هوایی پس از برجام این است که شرکت های هواپیمایی از راه های هوایی غیرمستقیم و محدودیت های آن رها شدند و شرایط پرواز آسانتر و روان شده که تأثیر این موضوع بر اقتصاد شرکت ها و در نهایت بر اقتصاد کشور قابل چشم پوشی نیست، زیرا زمان سفر و میزان مصرف سوخت کاهش یافته و عمر قطعات مصرفی هواپیماها افزایش می یابد و بهره برداری از راه های هوایی مستقیم و موازی موجب شده تا شرکت های هواپیمایی از محدودیت راه های هوایی غیرمستقیم و دو طرفه رها شوند.

میلیاردها دلار صرفه جویی نوسازی ناوگان

کاهش مصرف سوخت یکی دیگر از آثار صرفه جویی ارزی خرید هواپیماهای جدید است. به گفته فخریه کاشان هواپیماهای فعال در ناوگان هوایی اکنون با 190 مسافر حدود 6400 لیتر سوخت برای یک ساعت پرواز مصرف می کنند در حالی که هواپیمای وارد شده با همین تعداد مسافر و ساعت پروازی مشابه 2300 لیتر سوخت و هواپیمای «آی تی آر» با 80 مسافر حدود 650 لیتر سوخت مصرف می کند.

نکته مهم دیگر در نوسازی ناوگان بازگشت میلیاردها دلار حاصل از فروش بلیت به داخل کشور است. بر اساس آماری که وزارت راه و شهرسازی ارائه کرده پول بلیتی که ایرانیان، سالانه به ایرلاین های خارجی پرداخت می کنند، بین4تا 5میلیارد دلار است که به دلیل فرسوده بودن ناوگان هوایی نتوانستیم از این سهم استفاده کنیم و پول زیادی از ایران خارج شده است.اما اکنون ایران قصد دارد که با نوسازی ناوگان هوایی خود سهم چهار میلیارد دلاری خود از آسمان منطقه را بازپس بگیرد.

به گفته قائم مقام وزیر راه و شهرسازی، با نوسازی سالانه یک تا 1.2 میلیارد دلار حاصل از فروش بلیت به شرکت ایران ایر می رسد که با این مبلغ این شرکت می تواند اقساط 200 هواپیمای خریداری شده را پرداخت کند. فخریه کاشان همچنین از مذاکره با یک شرکت انگلیسی برای فاینانس بخشی از هواپیماهای جدید خبر داد و گفت مذاکرات ادامه دارد. قائم مقام وزیر راه با اشاره به قرارداد شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با ATR گفت: در سال 2017 کمپانی آی. تی. آر 9 فروند هواپیما به ایران ایر تحویل می دهد که 4 فروند آن این هفته وارد کشور می شود. شرکت ایرباس نیز تاکنون 3 فروند هواپیما به ایران ایر تحویل داده است که امسال 3 فروند دیگر هواپیمای نو به ایران ایر تحویل خواهد داد تا بتدریج وارد کشور شوند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 16 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1