6 دسامبر 2023 - 19:14

اجاره تمام یک روستا در مجارستان به گردشگران

24 ژوئیه 2015 - 03:40 dsfr.ir/5t6jh

روستای مگیر در مجارستان زمانی بر لبه نابودی قرار داشت اما با گردشگری رونق یافت

از زمان انتشار تبلیغ روستا در سایتی مجارستانی و جلب توجه بین المللی، صدها رزرو از سراسر جهان برای بازدید از مگیر ثبت شده است.

کریستوف پاژر (Kristof Pajer)،  شهرداری در مجارستان است که به دنبال راهی برای نجات جامعه کوچک خود از نابودی می گشت. راه حل؟ تمامی روستا آماده اجاره به گردشگران.

پس از انتشار سریع این مطلب در سایت های اینترنتی، حجم زیادی رزرو از سراسر جهان اتفاق افتاد. دفتر اجاره روستا اکنون پانزده کارمند دارد که پنج نفر آنها بومی هستند. آن ها تاکنون حدود هفتاد میلیون فورینت (forints پول رایج مجارستان) که معادل 241 هزار دلار است از اتحادیه اروپا دریافت کرده اند تا خانه هایشان را به حالت اولیه "روستایی مانند" بازگردانده و یک مرکز اجتماع کوچک بسازند.

با دادن 730 دلار در روز، بازدیدکنندگان می توانند به هفت مهمان خانه روستا دسترسی داشته باشند. ظرفیت این مهمان خانه ها 39 نفر است؛ آن ها دارای ایستگاه اتوبوس، اسب، حیوانات خانگی مانند مرغ، و چهار هکتار کشتزار می باشند. به مهمانان عنوان موقت معاون شهردار داده می شود؛ با داشتن این عنوان آن ها می توانند در مدت اقامت شان بر قوانین نظارت کرده، در برخی مسائل دستوراتی را صادر نموده و نام چهار خیابان روستا را تغییر دهند.

یک دهه پیش، روستای مگیر (Megyer)، واقع در 190 کیلومتری جنوب غربی شهر بوداپست، بر لبه نابودی قرار داشت. پس از سقوط کمونیسم، مزارع اشتراکی که منبع کلیدی اشتغال در منطقه بودند، نابود شدند و بسیاری از ساکنان روستا از آن جا مهاجرت کرده و جمعیت روستا به 18 نفر رسید.پس از مشاهده آرامش و زیبایی روستای مگیر در بازدیدی اتفاقی در سال 2005، پاژر و برخی از دوستانش بخش هایی از این روستا را خریداری کرده و آن را به مهمان خانه هایی تبدیل نمودند اما کسب و کارشان چندان پر رونق نبود و برایشان سود آوری نداشت.

پاژر که از سال 2006 در مگیر شهردار است می گوید: "سپس تصمیم گرفتیم سفری منحصر به فرد برای گردشگران ایجاد کنیم."

با وجود مشغله کاری، پاژر به عنوان یک مهندس پر رفت و آمد بین بوداپست و مگیر و همچنین مدیریت چند گروه موسیقی راک، توانسته است از سال 2011، فستیوال یک هفته ای موسیقی راک را در روستای مگیر سازماندهی کند."در آخر ماه ژوئن، مسافران هزاران چادر را در سراسر شهر به پا می کنند". 

این ها را پاژار می گوید که اکنون در حال تبدیل یک خانه دو اتاقه به موزه روستا می باشد. از زمان انتشار تبلیغی درباره روستا در یک سایت مجارستانی و جلب توجه بین المللی، صدها رزرو از سراسر جهان برای بازدید از مگیر ثبت شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « skift.com » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1