رحمانی موحد تشریح کرد

انتخاب دبیرکل جدید WTO چقدر به نفع ایران تمام می شود؟

14 می 2017 - 17:00 dsfr.ir/9u9wj

انتخاب دبیرکل جدید WTO چقدر به نفع ایران تمام می شود؟
تسنیم نیوز
مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان یکصدوپنجمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی جهانگردی

انتخاب دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی به نفع ما خواهد بود، چراکه می توان از دیدگاه های مثبتی که حاصل اشتراکات منطقه ای است، به نفع #ایران بهره ببریم.

"معاون گردشگری کشور"

مرتضی رحمانی موحد با اشاره به برگزاری یکصد و پنجمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی جهانگردی که هفته گذشته در اسپانیا برگزار شد و در نتیجه آن دبیرکل جدید این سازمان انتخاب شد، به ایسنا گفت: انتخاب نماینده گرجستان ویژگی های مثبتی دارد، نخست اینکه دبیرکل این سازمان همیشه از بین اعضای دبیرخانه بود و این بار نماینده ای از خارج آن انتخاب شد که این اتفاق مثبتی برای سازمان جهانی جهانگردی است.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر ما می توانیم به واسطه ظرفیت های مشترک منطقه ای با گرجستان، از این فرصت بیشتر به نفع کشور و در همکاری های بین المللی استفاده کنیم که این، نقطه ای مثبت در ارتباط با سازمان جهانی جهانگردی می تواند باشد.

معاون گردشگری درباره انتخاب دبیرکل جدید سازمان جهانی جهانگردی که تا پایان سال 2017 مسوولیت آن با طالب ریفاعی است، یادآور شد: این جلسه ی شورا، یک نشست معمولی بود که یکی از دستورالعمل های آن، انتخاب دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی و توصیه به مجمع عمومی سازمان جهانی بود که سپتامبر امسال در چین برگزار می شود.

وی یادآور شد: برای این دور هفت نفر، کاندیدا شده بودند که به فاصله ی یک ماه تا برگزاری انتخابات، نماینده ارمنستان کناره گیری کرد و به فاصله یک روز تا برگزاری این جلسه، نماینده سیشل هم انصراف داد که البته در سخنانی اعتراض آمیز گفت که به خواست معاون رییس جمهور کشورش این کار را انجام داده و راضی به انجام این کار نبوده است.

معاون گردشگری که به عنوان عضو اصلی شورای اجرایی سازمان جهانی جهانگردی در این نشست حضور داشت، اضافه کرد: پس از رای گیری از میان نمایندگان زیمبابوه، گرجستان، کره جنوبی، برزیل و کلمبیا، در نهایت زوراب پولولیکاسویل «Zurab Pololikasvil» کاندیدای گرجستانی با 18 رای منتخب شد که قرار است ماه سپتامبر در چین به مجمع عمومی سازمان جهانی جهانگردی معرفی و توصیه شود که شروع فعالیت وی پس از تصویب در مجمع عمومی است.

رحمانی موحد همچنین درباره حضور ایران در شورای اجرایی سازمان جهانی جهانگردی اظهار کرد: ایران چهار سال است که عضو اصلی شورای اجرایی است و در دیدار با دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی این درخواست مطرح شد که ایران برای ادامه عضویت تمایل دارد و آقای طالب ریفاعی نیز اعلام حمایت کرده است. البته ادامه این جریان در فرایند رای گیری و منطقه ای شکل می گیرد.

او یادآور شد: ایران به همراه هند نماینده منطقه غرب آسیا در شورای اجرایی است که البته عضویت ایران به نفع سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشورمان است و ما می توانیم منافع خودمان را برای تقویت همکاری های فنی استفاده کنیم.

1