31 اکتبر 2020 - 11:16

فرانسه و سیاست حمایت از آشپزی ملی

27 ژوئیه 2015 - 15:30 dsfr.ir/w89l8

فرانسه: ترویج فرهنگ غذایی به کمک رویدادهای آشپزی

غذا، همانند ورسای، بخشی از هویت فرانسه است.

"لورن فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه"

از پکن (Beijing) تا ریودوژانیرو (Rio de Janeiro) و تا مرزهای فرانسه، حدود پنج هزار سرآشپز در همه قاره ها مشغول آشپزی هستند تا مراسم آشپزی در ورسای که وزارت امور خارجه ترتیب داده را میزبانی کنند. این مراسم یکی از بزرگ ترین رویدادهای غذایی جهان خواهد بود زیرا حدود صد هزار رستوران در آن حضور دارند.

لورن فابیوس (Laurent Fabius)، وزیر امور خارجه فرانسه، در این رویداد آشپزی که در کاخ ورسای (Versailles) برگزار شد شرکت و اعلام کرد "در این لحظه تمامی مردم جهان می توانند لذت چشیدن طعم غذای فرانسوی را تجربه کنند." فابیان در حالی که به کاخ ورسای اشاره داشت ادامه داد: "غذا، همانند ورسای، بخشی از هویت فرانسه است."

حضور فابیوس در این رویداد نشان می دهد که غذا برای فرانسوی ها اهمیت دارد. در سال 2010 سازمان یونسکو آشپزی فرانسوی را بخشی از میراث جهانی معرفی کرد.

فرانسه بیشترین تعداد گردشگر را در جهان دارد. برگزارکنندگان این مراسم ادعا کردند که حدود 60 درصد از گردشگران، خوردن غذای فرانسوی را یکی از مهم ترین دلایل شان برای سفر به فرانسه اعلام می کنند. از طرفی با کم شدن قدرت سیاسی فرانسه در جهان، حمایت از آشپزی ملی راه خوبی برای ارتقاء هویت و منافع این کشور است.

در این رویداد آشپزی در مجموع، 150 کشور شرکت داشتند که 5% از درآمدشان را به یک سازمان غیر دولتی فعال در زمینه سلامت و محیط زیست اهدا کردند.

ایده "فرانسه خوب" ابتدا در سال 1912 توسط سرآشپزی معروف، ژورژ آگوست اسکوفیئر، در مراسم "غذای لذیذ" معرفی شد؛ سپس این مراسم در شهرهای اصلی جهان برگزار شده و در آن شرکت کنندگان به طور هم زمان از یک منو یکسان شام خود را سفارش دادند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « skift.com » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1