رئیس سازمان میراث فرهنگی در اتاق ایران عنوان کرد

اقتصاد شکننده گردشگری تنها با مشارکت بخش خصوصی پایدار می ماند

9 می 2017 - 14:30 dsfr.ir/ni2lh

اقتصاد شکننده گردشگری تنها با مشارکت بخش خصوصی پایدار می ماند
محمدجواد یافتیان
نشست مشترک فعالان بخش خصوصی با رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

رئیس سازمان میراث فرهنگی و #گردشگری به اتاق ایران آمد و پس از شنیدن سخنان فعالان اقتصادی بر کاهش تصدی گری #دولت در این عرصه تأکید کرد.

به گزارش دنیای سفر، رئیس اتاق ایران در نشست مشترک فعالان بخش خصوصی با رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تأکید بر اهمیت صنعت گردشگری گفت: همه افراد بر اهمیت و کارکرد گردشگری و اینکه صنعت گردشگری به عنوان یکی از نظام های فراگیر و دارای کارکردهای متنوع اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و سیاسی است، اذعان دارند.

غلامحسین شافعی افزود: از گذشته تاکنون بخش گردشگری در توسعه پایدار روابط سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نقش بی بدیلی داشته و محور قابل اتکا و قابل توجهی برای شناخت و تعامل فرهنگ های مختلف بوده است. همچنین در شناخت سنت ها، تعالی بخشی به مودت و دوستی و صلح جهانی اثر گذار بوده است.

شافعی با تأکید بر لزوم تدوین سیاست های منسجم بخش گردشگری، گفت: تحقق همه رسالت ها و کارکردهای این سازمان در گرو تدوین یک سری سیاست ها و برنامه های مدون است تا بتوان از این مولفه ها نتایج مطلوب برای کشور گرفت.

رئیس اتاق ایران یکی از مولفه های تاثیرگذار و همچنین محور حرکت دهنده برای تحقق کارکردهای سازمان میراث فرهنگی را بخش خصوصی دانست.

شافعی با تأکید بر تعامل میان بخش خصوصی و دولتی گفت: تعامل سازنده و روابط تعریف شده بین دولت و بخش خصوصی هم در بخش سیاست گذاری و هم در تدوین برنامه های بلندمدت و هم در مقام اجرا می تواند اهداف مورد نظر را محقق کند.

رئیس اتاق ایران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به گذشته و سابقه سازمان میراث فرهنگی گفت: آنچه ما از راه دور می بینیم این است که جفای بزرگی در مورد این سازمان شده است. شافعی افزود: درحالی که این بخش می توانست پیشران تاثیرگذار و مهم در مسایل اقتصادی و فرهنگی باشد متاسفانه در زمان هایی متوقف بوده و به نظر می رسد امروزه در فضای جدید باید جبران گذشته راهم انجام دهد.

رئیس اتاق ایران در مورد نقش بخش خصوصی در فعالیت های سازمان میراث فرهنگی گفت: توجه ویژه و تکبه بر فعالیت های بخش خصوصی، در کنار موقعیت های ممتاز و جاذبه های قابل توجه و طبع بی نظیر مردم ایران در مهمان نوازی، می تواند به عنوان یک موضوع قابل توجه در اقتصاد ما مد نظر قرار گیرد و لازمه تحقق این مهم، ارتباط سازنده سازمان میراث فرهنگی با بخش خصوصی است.

شافعی خطاب به رئیس سازمان میراث فرهنگ، صنایع دستی و گردشگری عنوان کرد: آنچه که بیشتر همکاران ما در اتاق به سمع ما خواهند رساند این است که فضای کسب و کار در سازمان میراث فرهنگی در ارتباط با بخش خصوصی از سال های گذشته فضای غبارآلود و پرتنش در کسب مجوزها بوده است.

رئیس اتاق ایران با ابراز امیدواری از ایجاد تغییرات اساسی در رویکردهای این سازمان گفت: بخش خصوصی آماده همکاری همه جانبه با سازمان است. اگر سهم گردشگری از تجارت جهانی هفت درصد است و در ایران کمتر از نیم درصد، اتاق ایران آماده همکاری سازمان برای تغییر این سهم و ایجاد تغییرات اساسی است.

شافعی همچنین با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت: متاسفانه در برنامه ششم نسبت به صنعت گردشگری مقداری جفا و کم توجهی شده و به پتانسیل های این بخش توجه نشده است. امیدواریم تا جایی که قابلیت ها و امکانات اجازه می دهد و در تعامل با مجلس و همراهی بخش خصوصی شامل تشکل ها و کمیسیون ها بتوانیم آینده ای متفاوت با گذشته در موضوع گردشگری داشته باشیم.

مشورت با بخش خصوصی

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ابتدای سخنان خود با تأکید بر اهمیتی که مدیریت فعلی این سازمان برای نقش بخش خصوصی قائل است، گفت: از اولین اقداماتی که در سازمان میراث فرهنگی برای افزایش مشارکت بخش خصوصی صورت گرفته این است که در بازدید از استان ها حتما با بخش خصوصی و نماینده تشکل های آن استان جلسه برگزار کرده ایم و نظرات و مشکلات آنها را شنیده ایم.

زهرا احمدی پور که با معاونان خود به اتاق ایران آمده بود، تصریح کرد: گردشگری نمی تواند به عنوان یک فعالیت دولتی متمرکز باشد که در این صورت موتور پیشران توسعه نخواهد بود. احمدی پور افزود: اگر قرار است صنعت گردشگری در کشور رشد کند و اگر انتظار داریم برای کشور ارزش افزوده داشته باشد باید روی ظرفیت بخش خصوصی تکیه کنیم و باید بدانیم چگونه می توان مشارکت بخش خصوصی و دولتی را برای رشد این صنعت کنار هم قرار داد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با تأکید بر نقش بخش خصوصی در موضوع گردشگری گفت: اقتصاد گردشگری ما اقتصادی بلورین است. اگر بخواهد در انحصار دولت باشد با تغییر دیدگاه ها ترک برمی دارد اما هرقدر که به بخش خصوصی نزدیک شود پایدار می شود.

وی با اشاره به تصویب برنامه ششم گفت: زمانی که بنده وارد سازمان شدم، برنامه ششم تصویب شده بود اما با تلاش ها و رایزنی ها می خواستیم حداقل یک سری از احکام برای این صنعت بگیریم و توانستیم این مورد را انجام دهیم.

معاون رئیس جمهور همچنین از تهیه سیاست های کلی گردشگری خبر داد و گفت: امیدواریم در قالب سیاست های کلی گردشگری بسیاری از مشکلات این حوزه رفع شود.

احمدی پور افزود: از اسفند ماه جلسات کارشناسی برای بررسی این سند تشکیل شد و از بخش خصوصی هم می خواهیم برای مشورت و بیان نقطه نظرات خود در این جلسات حضور یابد تا با مشارکت بخش خصوصی در تدوین این سند بتوانیم این سیاست ها را با کمترین اشکال آماده کنیم.

 در ادامه نشست، جمعی از اعضای بخش خصوصی نظرات خود را بیان کردند.

رئیس کمیسیون گردشگری، اقتصاد هنر و اقتصاد ورزش اتاق ایران مواردی را از طرف اعضای این کمیسون خطاب به رئیس سازمان میراث فرهنگی عنوان کرد.

حفاظت و مرمت آثار میراث فرهنگی در معرض تخریب،کاهش تصدی گری دولت و حضور فعال تر بخش خصوصی در حوزه قوانین و سیاست گذاری، حمایت از کسب وکارهای نوپا و خلاقانه، مقابله جدی تر با فساد و رانت، توسعه قطب های گردشگری و هتلداری در سند گردشگری از مهم ترین موارد مطرح شده از سوی رئیس کمیسیون گردشگری، اقتصاد هنر و اقتصاد ورزش اتاق ایران بود.

احمد اصغری قاجاری، تعریف برنامه ریزی مقاصد گردشگری جدید با همکاری همه بخش ها، معرفی متولی ثابت در بخش صدور مجوزها به منظور تسهیل در صدور سرمایه گذاری، بررسی قوانین تسهیل کننده لغو ویزا و افزایش طول ویزاهای فرودگاهی و ایجاد و تکمیل زیرساخت ها برای بهره برداری از مناطق ویژه، بوم گردی و اکو توریستی را نیز مورد تاکید قرار داد.

رئیس انجمن صادرکنندگان صنایع دستی ایران در این نشست با انتقاد از دیدگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نسبت به صنایع دستی گفت: صنایع دستی در این سازمان جدی گرفته نشده و بیشتر به گردشگری پرداخته می شود. در صورتی که ارزان ترین اشتغالی که می توان در کشور ایجاد کرد در حوزه صنایع دستی است. اگر از دیدگاه اشتغال، توسعه فرهنگ و پایداری جوامع روستایی به این حوزه بنگریم، می بینیم که وزن لازم در سیاست گذاری به صنایع دستی داده نمی شود. حریری همچنین خواستار تجمیع صنایع دستی و هنرهای ظریفه (زیورآلات) و فرش شد.

ظریف کار، عضو هیات نمایندگان اتاق شیراز نیز طرح سازماندهی تعطیلات آخر هفته را مورد توجه قرار داد و گفت: با توجه به دیدگاه مثبت دولت در این مورد تقاضا داریم که در این زمینه تلاش های بیشتری انجام شود. وی همچنین لزوم توجه به ظرفیت روستاهای کشور برای توسعه گردشگری را مورد توجه قرار داد.
محمد جهانگیری از انجمن خدمات بین المللی سلامت نیز با تأکید بر ظرفیت کشور در زمینه گردشگری سلامت، گفت: ظرفیت ایران در این زمینه منحصر به فرد است اما در سال های اخیر این موضوع مورد توجه قرار نگرفته است.
جهانگیری با اشاره به ثبت مرکز اطلاعات گردشگری سلامت اسلامی در اتاق بازرگانی اسلامی (ایکریک)، حمایت دولت از این مرکز را خواستار شد.

مهدی سیاوشی، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق کرمان موضوعی را در ارتباط با صدور موافقت اصولی برای طرح های گردشگری مطرح کرد و گفت: در برخی موارد برای صدور موافقت نامه اصولی باید سند زمین به نام فرد باشد. این موضوع مانع بزرگی برای راه اندازی کسب و کارها به وجود آورده است.

سیاوشی همچنین در مورد مجتمع های بین راهی هم گفت: صدور موافقت اصولی برای مجتمع های بین راهی حدوداً یک سال و نیم طول می کشد که با هدف تسهیل کسب و کار این موضوع باید سرعت پیدا کند.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق کرمان انعقاد تفاهم نامه با وزارت آموزش و پرورش و سازمان میراث فرهنگی را خواستار شد و گفت: ابعاد مختلف موضوع گردشگری باید در کتب درسی آورده شود و دانش آموزان از سنین پایین با این موضوع و ترویج آن آشنا شوند. سیاوشی همچنین تبدیل فراکسیون گردشگری مجلس به کمیسیون را خواستار شد.

رئیس مرکز ملی مطالعات راهبردی بهره وری و آب اتاق ایران لزوم توجه به گردشگری کشاورزی را مورد توجه قرار داد و گفت: با توجه به اینکه از حدود 79.9 میلیون نفر جمعیت کشور، 26 درصد روستایی هستند و باتوجه به قلت درآمد، بیکاری، فاصله میان درک روستایی از شهر و شهری از روستا، باید به سمت توریسم کشاورزی برای رونق روستاهای کشور برویم.

محمد حسین شریعمتدار افزود: در دنیا به ویژه آمریکا، اروپا و آسیای شرقی به اهمیت کشاورزی توریسم رسیده اند. ما هم در ایران باید از ظرفیت های بخش کشاورزی برای توسعه گردشگری استفاده کنیم.

رئیس مرکز ملی مطالعات راهبردی بهره وری و آب اتاق ایران از انجام مکاتباتی با سازمان گردشگری برای انعقاد تفاهم نامه سه جانبه میان وزارت جهادکشاورزی، اتاق ایران و سازمان میراث فرهنگی خبر داد و گفت: در راستای توسعه توریسم کشاورزی این تفاهم نامه را نهایی کرده و برای امضا آماده می کنیم.

محمد نجیب اداک، عضو هیات نمایندگان اتاق سنندج در این نشست گفت: مشکلات ریشه ای بسیاری در حوزه این سازمان وجود دارد و سخن های بسیاری هم گفته شده اما وضعیت گردشگری ما مناسب نیست و حتی آمار موثق هم در این زمینه وجود ندارد.

عضو هیات نمایندگان اتاق سنندج افزود: با توجه به تنش های سیاسی با غرب گردشگری ما همیشه شکننده و ناپایدار بوده است و با توجه به شعار امسال بباید عزم جدی داشته و بر نقش حمایتی خود بیفزاییم.
اداک همچنین مدیریت شبکه ای، مشارکتی و غیر متمرکز در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را ضروری خواند.

سید رضی حاجی آقا میری، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران گفت: ماهیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ابتدا درست تعریف نشده است. همچنین امر گردشگری بر سایر موارد این سازمان سیطره دارد در صورتی که میراث فرهنگی و صنایع دستی خودشان از عواملی هستند که گردشگری را به وجود می آورند.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران همچنین عدم توجه سازمان میراث فرهنگی به ابنیه تاریخی و موزه ها به ویژه موزه فرش را مورد انتقاد قرار داد و گفت: در شرایط فعلی موزه فرش به یک غم کده تبدیل شده و اوضاع خوبی ندارد.

جمال رازقی جهرمی، رئیس اتاق شیراز لزوم توجه بیشتر سازمان میراث فرهنگی فارس به آثار و بناهای تاریخی این استان را مورد توجه قرار داد و همچنین خواستار تشکیل اندیشکده ملی گردشگری شد.

بای سلامی، رئیس هلدینگ گردشگری تأمین اجتماعی گفت: اگر راهبردهای اصلی این صنعت را ترسیم نکنیم و آسیب شناسی کلان از این صنعت نداشته باشیم، نمی توانیم مشکلات این حوزه را به صورت عمیق حل کنیم.

بای سلامی افزود: گردشگری در وضعیت کنونی ایران، سنتی، محدود و پراکنده است چراکه ما هنوز تقاضامحور هستیم و امکان بازاریابی خوب گردشگری در ایران وجود ندارد. ما یک دهم کشورهایی مانند مالزی در عرضه تبلیغات جهانی حضور نداریم.

رحمانی موحد، معاون سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تجربه بسیار اتاق و همچنین به کار گرفتن این تجربه ها در مسیر حرفه ای شدن را تحسین کرد و گفت: اتاق می تواند الگوی خوبی برای سازمان میراث فرهنگی باشد. رحمانی موحد همچنین بر انجام اقداماتی برای تسهیل ارتباط با بخش خصوصی خبر داد. رحمانی موحد در مورد ساماندهی طرح تعطیلات آخر هفته هم گفت: طرح سازماندهی تعطیلات آخر هفته با جدیت در دولت دنبال می شود.

وی همچنین بر اهمیت گردشگری سلامت هم تأکید کرد و در مورد تعامل با بخش خصوصی هم گفت: باید با همکاری و همراهی بخش خصوصی مسایل را حل کنیم.

رحمانی موحد همچنین گفت: همه طرح های تولیدی و خدماتی و اجرایی کشور باید پیوست سازمان میراث فرهنگی داشته باشند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی بعد از شنیدن سخنان فعالان اقتصادی و اعضای اتاق اشراف آن ها در مسایل این سازمان را تحسین کرد و گفت: سخنان شما نشان می دهد که همگی بر مشکلات ما در سازمان اشراف دارید اما بخش بزرگی از این مشکلات به ما ارث رسیده و ما هم اول باید موانع را از سر راه برداریم تا در مسیر مشخصی قرار بگیریم.

احمدی پور در مورد گذشته این سازمان گفت: سازمان میراث فرهنگی متلاشی شده بود و عملاً اتفاقات ناگواری در سازمان افتاده بود. من از این جهت که سازمان نتوانسته به اهداف خود برسد با شما همفکرم اما بخش عمده ای از آن به این برمی گردد که تلاش های سازمان صرف از بین بردن موانع شده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با اشاره به بندی در برنامه ششم در مورد نقش بخش خصوصی گفت: در این برنامه بندی آمده است به این معنا که دولت می تواند بخشی از امور اجرایی خود را با بخش خصوصی و تشکل های حرفه ای در میان گذاشته و از آنها کمک بخواهد.

احمدی پور تصریح کرد: در این راستا نیاز داریم لیست خدمات را از بخش خصوصی بگیریم. باید بدانیم چه خدماتی از طرف فعالان اقتصادی اتاق ایران و همچنین در اتاق های استانی انجام شدنی است.
وی همچنین با اشاره به سیاست های اقتصاد مقاومتی هم گفت: در این زمینه از بخش خصوصی انتظار داریم نظرات مشورتی و اجرایی خود را به سازمان ارایه دهد.

احمدی پور همچنین مشارکت فعالان بخش خصوصی در احیا و مرمت آثار تاریخی را مورد توجه قرار داد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی در مورد ثبت جهانی آثار تاریخی هم گفت: ثبت های جهانی در راستای فرایند صلح سازی است و پراکندگی ثبت ها در استان های مختلف کشور، پروژه صلح سازی را در استان های کشور تضمین می کند.

احمدی پور همچنین با اشاره به تعیین تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018، گفت: یکی از بندهایی که مصوبه دولت برای شکل گیری پایتخت گردشگری جهان اسلام دارد، افزایش نقش بخش خصوصی است و در این رویداد هم مشارکت اتاق موثر است.

وی با اشاره به سخنان حریری در مورد اهمیت بیشتر به موضوع گردشگری گفت: من همه تلاش خود را برای اینکه هر سه رکن سازمان شامل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به موازات هم پیش بروند، انجام می دهم. اما شاید آنچه که گردشگری را بیشتر مطرح می کند پویاتر و فراگیرتر بودن آن است.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سه عرصه توسعه ایران هستند و نباید فکر کنیم که در انحصار سازمان هستد.

رئیس اتاق ایران در انتها پیشنهاد کرد برای تداوم قرابت و همبستگی سازمان میراث فرهنگی و اتاق، کمیته مشترک کاری ایجاد شده و اصول همکاری ها تعیین شود.

شافعی افزود: کم تر سازمانی مانند سازمان میراث فرهنگی است که خارج از حیطه اثرگذاری خودش، تحت تأثیر مجموعه های دیگر باشد. عواملی خارج از دایره سازمان وجود دارد که گاهی متاسفانه به بدتر شدن اوضاع میراث فرهنگی کشور دامن می کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1