16 آوریل 2024 - 21:04
گردشگری در هفته ای که گذشت

از خوشی تعطیلات عید فطر تا تلخی تلفات سیل

23 ژوئیه 2015 - 15:00 dsfr.ir/gj09h

از خوشی تعطیلات عید فطر تا تلخی تلفات سیل
گرفتار شدن مسافران در سیل. عکس: خبرگزاری فارس

در هفته ای که گذشت گردشگری داخلی تحت تاثیر تعطیلات عید فطر و جاری شدن سیل در استان مازندارن و تلفاتی که بر جای گذاشت قرار گرفت.

در حالی که با تعطیلات عید فطر، فرصت خوبی برای سفرهای چند روزه فراهم شده بود، اتفاق هایی که در طول این تعطیلات افتاد مسئله خدمات دولتی و کیفیت آن را دوباره به میان آورد. توقف سوخت رسانی، اختلال در هواشناسی، امنیت راه ها، اختلال در دسترسی به اطلاعات و ... مواردی بودند که مورد نقد قرار گرفتند.

ناپدید شدن چندین کوهنورد، گم شدن تعدا زیادی خودرو و و پیدا شدن اجساد تعدادی از هموطنان و انسداد محورهای هراز و چالوس جز خبرهای متاثرکننده این هفته بودند. هم چنین بار دیگر چالش طرح گردشگری حلال در ایران مطرح شد و موافقان و مخالفان به اظهار نظر پرداختند چراکه قرار است به زودی کنفرانس گردشگری حلال در ایران برگزار شود.

گردشگری ایران در سطح جهانی نیز تنها به تعلق جایزه سال 2015 ایکوموس به یک ایرانی و گزارش چندین رسانه مهم غربی که به گردشگری ایران پرداختند، خلاصه شد. سحر احمدی نژاد به عنوان یک شرکت کننده ایرانی جزء هشت نفر برتر جایزه سال 2015 ایکوموس انتخاب و جایزه ای به وی تعلق گرفت. "دیلی تلگراف" در گزارشی به بررسی شرایط کنونی صنعت گردشگری ایران و همچنین گشایش های احتمالی در این حوزه پس از رفع تحریم ها پرداخت و به ابتکار عمل گروه های هتل سازی بین المللی اشاره کرد. دیلی تلگراف هم چنین به مشکلات سفر به ایران مانند محدودیت های ویزا و فرآیند پیچیده استفاده از کارت های اعتباری پرداخت.

هم چنین نیویورک پست در گزارشی نوشت: «ایران خود را برای رو به رو شدن با موج جدید گردشگران خارجی آماده می کند.» روزنامه گاردین نیز در گزارشی نوشت: پس از توافق وین و تنها ظرف یک هفته گذشته، شمار تقاضاها برای سفر به ایران افزایش قابل توجهی را داشته است.

اغلب خبرهای حوزه حمل و نقل به ارتقا ناوگان هوایی کشور اختصاص داشت. در این راستا دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی گفت: شرکت بوئینگ به طور مشخص اعلام کرده است که این آمادگی را دارد تا بعد از توافق با شرکت های ایرانی همکاری کند. هم چنین عضو کمیسیون عمران از ورود چند فروند هواپیمای جدید به ناوگان شرکت هواپیمایی آسمان خبر داد و گفت:‌ این تعداد ناوگان وارد کشور شده اند و در حال آماده سازی برای ورود به ناوگان آسمان ایر هستند.

سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری نیز از مصوبه دولت برای افزایش قیمت بلیت هواپیما از محل عوارض فرودگاهی خبر داد. عوارض آزادراه تهران-شمال برای خودروهای سواری 3 هزار تومان، برای مینی بوس و وانت 4 هزار تومان و برای کامیون 5 هزار تومان تعیین شد.

در حوزه میراث فرهنگی، چندین اثر از استان های مختلف در فهرست آثار ملی قرار گرفتند. دو آیین سنتی لافند بازی (بندبازی) و کشتی میس میسی (کشتی مشت در مشت) روستای فشکور از میراث فرهنگی استان مازنداران، محوطه تاریخی-طبیعی غار سهولان در شهرستان مهاباد، بازی های محلی زوران و پلان، شاهنامه خوانی کردی و دانش بومی واحدهای سنجش به عنوان میراث ناملموس کرمانشاه، خانه های تاریخی بهی، سهرابی، عادل، قلعه پایین اردهال و کوشک مزرعه مبارک آباد به عنوان 5 اثر تاریخی و مهارت بافت فرش جوشقان قالی و آئین تشرف به مسلک سقایی از شهر کاشان، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیدند.

1