22 ژوئن 2024 - 18:26
به اهتمام دولت و همکاری موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو:

بازگشت ۱۰۸ شیء تاریخی چغامیش از شیکاگو به ایران

22 آوریل 2015 - 05:00 dsfr.ir/f27kn

بازگشت ۱۰۸ شیء تاریخی چغامیش از شیکاگو به ایران
مجید عسگری پور
استرداد اشیاء باستانی چغامیش پس از 50 سال از آمریکا

محموله ارزشمند اشیای تاریخی محوطه چغامیش از سوی موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو به مسوولان سازمان میراث فرهنگی ایران تحویل داده و در موزه ملی ایران رونمایی شد.

محموله ارزشمند اشیای تاریخی محوطه چغامیش از سوی موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو، در فرودگاه امام خمینی به مسوولان سازمان میراث فرهنگی کشورمان تحویل داده و ظهر دیروز در موزه ملی ایران رونمایی شد.

پس از بازگشت اشیای باستانی خوروین در دی‌ماه سال گذشته، 108 شیء تاریخی از محوطه چغامیش بامداد چهارشنبه دوم اردیبهشت‌ماه با پرواز لوفتاهانزا ابتدا به آلمان و از آنجا به ایران بازگردانده شد، تا در موزه ملی قرار گیرد. این محموله 8هزار ساله، پس از 50 سال توسط مدیر موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگوی آمریکا به مسوولان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تحویل داده شد.

گیل استاین، با ابراز امیدواری نسبت به بازگرداندن الواح (تبلت‌های) تخت جمشید پس از اشیای تاریخی چغامیش در سال جاری با رای دادگاه عالی آمریکا به ایران، اظهارکرد: سیستم حقوقی آمریکا سه مرحله دارد؛ تاکنون دادگاه پایین و میانه رای به نفع ایران صادر کرده‌اند و قاعدتا دادگاه عالی نیز از رای دو دادگاه پایین‌تر قانع می‌شود و رای به بازگردانده شدن تبلت‌های تخت جمشید خواهد داد.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری درباره اشیای تاریخی چغامیش گفت: این اشیا شامل پوپک‌های گلی، ژتون‌ها و تبلت‌هایی در زمینه مدیریت بازرگانی و اقتصادی آن زمان ایران هستند. وی درباره هزینه بازگشت اشیای چغامیش تصریح کرد: با توجه به اینکه این کتیبه‌ها توسط دانشگاه شیکاگو به آمریکا برده شده بود، این دانشگاه باید هزینه‌های بازگرداندن کتیبه‌ها به ایران را متقبل می‌شد.

همچنین مهناز گرجی، رئیس موزه ملی ایران، بازگرداندن اشیای چغامیش را مقدمه‌ای برای بازگرداندن و لوحه‌های تخت جمشید دانست و افزود: اشیای بازگردانده شده، اشیای شمارشی هستند که به نوعی منجر به شکل‌گیری حکومت‌های اولیه شده و گرچه از نظر بصری جلوه‌ خاصی ندارند ولی از نظر محتوایی دارای ارزش خاصی هستند.

گفتنی است، منطقه چغامیش یکی از کهن‌ترین مناطق دشت خوزستان و مهمترین و کلیدی ترین سایت قبل از شوش است و به عنوان منطقه مهم کشاورزی واقتصادی مطرح بوده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1