افزایش دو برابری ژئوسایت های قشم

6 می 2017 - 16:10 dsfr.ir/ev9el

افزایش دو برابری ژئوسایت های قشم
irantrips.ir
ژئوپارک قشم

25 ژئوسایت در جزیره #قشم وجود دارد که تلاش می شود به 50 منطقه برسد و در تلاشیم #جزیره هنگام و #هرمز را نیز به آن اضافه کنیم.

"مدیرعامل منطقه آزاد قشم"

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا مومنی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در یک نشست خبری پیرامون جهانی شدن ژئوپارک قشم که پیش از ظهر روز شانزدهم اردیبهشت در ساختمان مناطق آزاد برگزار شد، گفت: شب گذشته با اعلام رسمی پذیرفته شدن ژئوپارک قشم بالاخره این ژئوپارک در شبکه ژئوپارک های جهان ثبت شد و ما توانستیم این کار را با همدلی عمومی به نتیجه برسانیم. از سال 82 تا 84 این ژئوپارک ثبت شده بود اما از سال 85 تا 91 هیچ اتفاق خاصی یا ارزیابی روی آن انجام نگرفت و عملا کارت زرد دریافت کردیم و کم کم به این سمت پیش رفت که حتی کارت قرمز گرفته شد و از شبکه ژئوپارک های جهان خارج شدیم.

وی گفت: از سال 94 که کارم را در منطقه آزاد قشم آغاز کردم بنا به توصیه دوستان مصمم شدیم تا جهانی شدن دوباره این ژئوپارک را پیگیری کنیم. در این مدت پرونده بیش از سه بار ممیزی شده و هر ممیزی نسبت به بار قبل بهتر انجام می شد. در اواخر سال 95 و در آخرین جلسه با نمایندگان یونسکو آن ها تلویحا اعلام کردند که شما توانسته اید ممیزی ها را پاس کنید اما اعلام نظر قطعی نشده بود.

مومنی ادامه داد: کار زیادی انجام شد تا کارت قرمز به کارت سبز تبدل شود.

وی بیان کرد: 25 ژئوسایت در منطقه آزاد قشم داریم که تلاش می شود این تعداد به 50 منطقه افزایش پیدا کند. حتی در تلاش هستیم تا جزایر هنگام و هرمز را به این مجموعه اضافه کنیم تا از عملکرد و وسعت کاری برخوردار شویم. ما حتی نشستی در فصل پاییز برگزار خواهیم کرد که در آن 30 کشور در این کارگاه آموزشی بین المللی شرکت خواهند کرد و در نظر داریم در این نشست نقش کلیدی قشم را رسما اعلام کنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم بیان کرد: در نظر داریم نمایندگی یونسکو در حوزه ژئوپارک ها را نیز در قشم ایجاد کنیم که اگر در شمال آفریقا و یا خاورمیانه ژئوپارکی قرار شد به ثبت برسد با هماهنگی این نمایندگی باشد. من فکر می کنم این اتفاق یک افتخار ملی برای همه است.

وی گفت: با توسعه ژئوپارک قشم توسعه پایدار در جوامع محلی رخ داده و امروز مفتخریم که صنایع دستی در قشم تولید می شود که تاکنون بی نظیر بوده است. بسیاری از افراد مقاومت می کردند که به خانم ها آموزش دهیم اما همین امروز آنها در این حوزه به ما کمک می کنند. مراکز بومگردی در قشم به مراکز اقامتی تبدیل شده است یکی از مراکز بومگردی ما در جزیره قشم از 150 گردشگر خارجی پذیرایی کرده است. ما به دنبال توسعه جوامع محلی هستیم. البته هنوز در ابتدای راهیم.

مومنی ادامه داد: اگر دوباره استانداردها و ممیزی ها انجام نشود و دوباره به سمت گرفتن کارت قرمز پیش برویم دیگر برگشتن به حالت اول مشکلات بیشتری خواهد داشت. به نظر می رسد امسال با توسعه ژئوپارک در قشم می توان گفت یکی از شاخص های اقتصاد مقاومتی می تواند عملیاتی باشد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: در قشم یکی از زیرساخت ها اسکله ها هستند، 95 درصد از ورودی ها به قشم از طریق دریا انجام می شود ما فرودگاه و ترمینال مسافری دریایی خوب می خواهیم. جاده های استاندارد مورد نیاز قشم است تا حمل و نقل با کمترین مخاطره انجام شود. جزیره قشم و کیش برای اولین بار کشتی کروز را فعال کرده و هفته ای یک بار این کشتی مسافر خارجی به جزیره می آورد ما در حال افزایش خطوط دریایی به عمان و خصب هستیم. دو سافاری نیز فعال شده و پیست شترسواری تا چند ماه دیگر به بهره برداری می رسد. مزیت های گردشگری در قشم طبیعی هستند نه تصنعی.

وی گفت: تا سال 92 حدود سه هزار و 800 تخت داشتیم که در این مدت چهار هزار تخت ایجاد شد. 16 هتل نیز به بهره برداری خواهد رسید. مومنی تصریح کرد: در جزیره قشم سه گله دلفین داشتیم که سرمایه های ما هستند، دلفین ها در فضای بین هنگام و جزیره قشم بودند اما امروز دامنه فعالیت آنها به جنگل حرا می رسد نمی دانیم چه اتفاقی افتاده اما دامنه فعالیت آن ها در حال توسعه است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تغییر مدیریت ها در گرفتن کارت قرمز ژئوپارک نقش داشته است و اکنون چه تضمینی وجود دارد که باز هم با این تغییرات ژئوپارک کارت دیگری دریافت نکند، گفت: اگر می خواهیم میزان آسیب پذیری ژئوپارک کم شود باید مجوزی فراتر از اختیارات مدیران برای فعالیت در این ژئوپارک وجود داشته باشد. باید با دفتر یونسکو توافق شود تا این ژئوپارک را در مجمع خودمان ببریم و هر مدیری که می آید موظف باشد فعالیت مدیران قبلی را ادامه دهد چون این یک کار ملی و منطقه ای است. اگر بتوانیم حساسیت آن را در هیات مدیره ایجاد کنیم تغییر مدیریت ها تاثیری در آن نخواهد داشت. دومین عامل تحریک پذیری ژئوپارک قشم ارتقای جوامع محلی در حوزه مطالبات است یعنی باید مردم از ژئوپارک مراقبت کرده و مطالبات دائمی از ما داشته باشند.

مومنی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر درباره تبلیغات محدود ژئوپارک قشم نیز گفت: اعتقاد داریم که نباید تبلیغات بیهوده شود. ما در ایام عید در صدا و سیما خیلی خوب حضور پیدا کردیم. از 25 اسفند تا 15 فروردین پروازها به جزیره قشم آنقدر زیاد بوده که از نظر تعداد مسافر و جابجایی هوایی مقام اول را به دست آوردیم این در حالی بود که رقبای ما اصفهان و مشهد بوده اند. ما درباره ژئوپارک تبلیغ زیادی نکردیم چون در این حوزه ممنوعیت وجود داشت، ممکن بود ثبت جهانی نشویم حتی کارشناسان یونسکو نیز علاقه مند نبودند این تبلیغات به صورت گسترده انجام شود.

وی درباره همکاری با کشورهای دیگر در حوزه ژئوپارک ها نیز گفت: ما با هر ژئوپارکی که در دنیا از لحاظ جغرافیایی شبیه ژئوپارک ایران باشد، همکاری می کنیم. باید این ژئوپارک ها شناسایی شود که کدام به ژئوپارک قشم شبیه تر است. باید دید آنها از لحاظ پژوهشی و حمایتی چه کار هایی انجام داده اند می توانیم با آنها پروتکل ببندیم چون معتقدیم هر چه نقاط بیشتری را پوشش دهیم به نفع ماست.

مومنی ادامه داد: سفر به جزیره قشم گران تمام می شود علت عمده آن بلیت هواپیماست اگر قیمت ها رصد شود در برخی مواقع قیمت پرواز تهران به کیش 20 هزار تومان است اما در برخی مواقع قیمت بلیت تهران به قشم به خصوص در ایام عید به 850 هزار تومان نیز رسیده است. این در حالی است که تور گردشگری کشورهای همسایه بسیار ارزان تر تمام می شود. ما می خواهیم خودمان ایرلاین داشته باشیم تا قیمت بلیت به زیر 180 هزار تومان برسد. با قشم ایر و ایرلاین های خارجی وارد مذاکره شده ایم، یک هیات فردا به دبی می روند تا مذاکرات نهایی انجام شود. ما هواپیما نمی خریم بلکه لیزینگ می کنیم.

وی گفت: از 25 اسفند تا 15 فروردین، 624 هزار نفر به جزیره قشم آمده بودند حدود 700 هزار تومان درآمد حاصل از ورود هر گردشگر بوده است که گردش مالی 150 میلیارد تومانی را برای قشم داشته است منتهی 70 درصد از مبلغ مربوط به حوزه پوشاک بوده است. در سال گذشته 14 میلیون ورود و خروج به جزیره قشم انجام شده است.

مومنی همچنین در مورد پل خلیج فارس گفت: با سازمان برنامه وارد مذاکره شده ایم چند اختلاف نظر در میان مسئولان وجود دارد یکی اینکه با این پل جزیره به سرزمین اصلی متصل شده و از جزیره بودن خارج می شود نظر دیگر درباره انتقال فرهنگ و نگرانی در مورد محیط زیست است که البته مشکل محیط زیستی نخواهیم داشت بلکه مجوز لازم را در این باره داریم و دائم مورد بررسی قرار می گیریم.

سعدالله نصیری قیداری دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو گفت: ثبت یک اثر در جهان کار پیچیده ای است این کار زمانی سخت تر می شود که یک بار اثری ثبت شده و دوباره خارج شده باشد.

وی گفت: درباره ژئوپارک قشم حضور ایران در شورای اجرایی یونسکو بسیار موثر بوده است. در کنفرانس عمومی 2015 با رای بالای کشورها ایران عضو شورای اجرایی شد. البته شورای اجرایی مهمترین رکن است چرا که کنفرانس عمومی را پشتیبانی می کند.

نصیری ادامه داد: تجدید نظری برای ایجاد ژئوپارک ها در نظر گرفته شده و آن تصویب نهایی ژئوپارک در شورای اجرایی است که قبلا چنین چیزی نبود.

وی افزود: اگر می خواهیم ژئوپارک در اقتصاد ایران نقش داشته باشد اول باید این ژئوپارک در اقتصاد منطقه خود را نشان دهد این اتفاق نمی افتد مگر اینکه جامعه محلی توانمند شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1