22 ژانویه 2021 - 07:24

سرنوشت مبهم یک بنای تاریخی تحت تملک «بنیاد»

6 می 2017 - 13:40 dsfr.ir/lk5nw

سرنوشت مبهم یک بنای تاریخی تحت تملک «بنیاد»
آریا بوکینگ
کاخ گچسر

کاخ گچسر بدون مجوز سازمان میراث به مرکز اقامتی تبدیل شد، اما مدیران سازمان این کاربری را متوقف کردند تا تقاضای سرمایه گذار در شورای فنی بررسی شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سال ها پیش تمام اموال دربار پهلوی به بنیاد مستضعفان واگذار شد و این بنیاد طی این سال ها براساس سیاست های خود برخی از این اموال را به فروش گذاشته است؛ یکی از اموال که به تازگی فروخته شده کاخ شاهی گچسر در جاده چالوس است که در سال 1381 به ثبت در فهرست میراث ملی نیز رسیده است. بنیاد مستضعفان، مقدمات فروش این کاخ را در تابستان 95 انجام داد و یکی از نمایندگان بخش خصوصی در مزایده آن برنده شد.

در این مدت سرمایه گذار از بنای کاخ برای اقامت مسافران استفاده می کرد تا اینکه پس از اطلاع مدیران سازمان میراث فرهنگی از فروش 15 میلیارد تومانی این کاخ، چند تن از مسوولان این سازمان از این بنا بازدید کردند. مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی پس از این بازدید گفت: «سرمایه گذار تخلف کرده چون بدون مجوز میراث فرهنگی تغییر کاربری داده و آن را به سوئیت تبدیل کرده است.»

فرهاد نظری ادامه داد: «باید هر دخل و تصرفی که در عرصه بنا شده برچیده شود. در این مکان معیارهای حفاظتی و مدیریتی لحاظ نشده و تخلف صورت گرفته است. از سوی دیگر نگهداری این مکان در حد استانداردها و مطابق با ضوابط و شرایط آثار ثبت شده ملی نیست.»

به گفته این مقام مسوول، اقامتگاه شاه که در سال 81 ثبت شده بدون اجازه میراث تغییر کاربری داده شده و این موضوع هم تخلف است. همچنین در جریان نقل و انتقال، تمام شرایط حفظ و نگهداری از بنا به سرمایه گذار گفته نشده؛ درحالی که خریدار حق دارد از این شرایط آگاه شود.

سمیع الله حسینی مکارم، معاون توسعه و مدیریت سازمان میراث فرهنگی نیز در این بازدید عنوان کرد که در حال حاضر هر نوع استفاده و کاربری از کاخ باید متوقف شود و اداره کل میراث فرهنگی البرز نیز این نامه را صادر کند تا زمانی که تکلیف تغییر کاربری آن مشخص شود.

1