1 مارس 2024 - 12:16
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد:

اصرار اروپا به برقراری ارتباط با بانک های ایرانی

6 می 2017 - 12:30 dsfr.ir/9j3sv

اصرار اروپا به برقراری ارتباط با بانک های ایرانی
بانک مرکزی
ساختمان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

رئیس کل بانک مرکزی گفت: اتحادیه اروپا که زمانی در اجرای تحریم های مالی و #اقتصادی علیه #ایران بود، اکنون بر برقراری و #توسعه روابط بانکی اصرار دارد.

ولی الله سیف در کانال تلگرامی خود با اشاره به برگزاری چهارمین همایش تجاری-بانکی ایران و اروپا نوشت، در پی ابتکار بانک مرکزی و توافق با برگزارکنندگان همایش جهانی هفته فاینانس اروپا، قرار شد سالی دو بار بانکداران، شرکت های بیمه صادراتی، شرکت های خدمات مالی و نمایندگان بانک های مرکزی اروپایی با طرف های ایرانی خود دور هم جمع شوند و ضمن بررسی فرصت های تجاری در جهت رفع موانع تبادلات بانکی و تجاری خود با یکدیگر گفت وگو و راه حل جویی کنند.

همایش اول در نوامبر 2015 در فرانکفورت، همایش دوم در اسفند 1394 (مارس 2016) در تهران، همایش سوم در نوامبر 2016 در فرانکفورت و همایش چهارم اوایل هفته جاری در تهران برگزار شد. در این همایش، ٣٥ بانک و موسسه اروپایی، از جمله نمایندگان بانک ها و موسسات مالی، بیمه های صادراتی، شرکت های بزرگ حسابرسی، نهاد نظارتی بانکی آلمان (بافین)، بانک مرکزی آلمان و نماینده اتحادیه اروپا شرکت کردند.

برگزاری سطح بالای این همایش در قالب 10 سخنرانی کلیدی و هفت پنل تخصصی اثر بسیار مثبتی بر فعالان اقتصادی داخل کشور و میهمانان خارجی بر جای گذاشت. انتخاب دقیق مخاطبان همایش و پوشش خوب رسانه ای این رویداد مهم اثر مثبتی هم بر بازار سرمایه داشت؛ به گونه ای که همزمان با برگزاری همایش برای سهام بانک ها صف خرید تشکیل شد.

ارزیابی صاحب نظران این است که برگزاری این رویداد در ماه های پایانی دولت یازدهم و حضور گسترده اروپایی ها، بیانگر قدرت دیپلماسی بانکی و اقتصادی دولت است و نشان می دهد موفقیت های بین المللی ایجاد شده، با هدایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران توسط بانکداران ایرانی برای حصول به نتایج ملموس پیگیری می شود.

حضور برادران عزیزم جناب آقای دکتر ظریف، وزیر محترم امور خارجه و جناب آقای دکتر آخوندی، وزیر محترم راه و شهرسازی که هر دو از صاحب نظران و حامیان جدی این دیپلماسی بانکی و اقتصادی به ویژه پس از برجام بوده اند نیز بر غنای همایش افزود.

مشارکت نمایندگان دستگاه ها و نهادهای حاکمیتی کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا، بار دیگر این امر را نشان داد که در سایه تلاش های انجام شده در دولت یازدهم، اتحادیه اروپا که زمانی متحد اصلی ایالات متحده آمریکا در وضع و اجرای تحریم های مالی و اقتصادی علیه ایران بود، موضع خود را تغییر داده و بر برقراری و توسعه روابط با نظام مالی ایران، اصرار دارد.

پیام اصلی شرکت مقامات مزبور در همایش تهران این بود که بانک ها و موسسات مالی اروپایی نباید در برقراری روابط مالی و تجاری با بانک ها و بنگاه های اقتصادی ایرانی، هیچ دغدغه ای جز ملاحظات تجاری و مالی داشته باشند و ایران، به کشوری عادی در رابطه با مسائل بانکی بین المللی مبدل شده است.

با این حال، اکثر شرکت کنندگان در همایش بر این نکته تاکید داشتند که رفع تحریم ها، اگرچه مانع اصلی برقراری و توسعه روابط مالی و بانکی را برداشته است، اما در کنار آن ضروری است رعایت استانداردهای بین المللی در سیستم بانکی ایران ارتقا یابد و شفافیت در نظام مالی کشور افزایش پیدا کند تا بتوان تعامل با نظام مالی بین المللی را گام به گام افزایش داد. روشن است تحقق این امر، نیازمند گذر زمان است و نمی توان به طور آنی و فوری انتظار رسیدن به وضعیت آرمانی را داشت.

از سوی دیگر، به شرکت کنندگان خارجی در همایش این پیام منتقل شد که از منظر جمهوری اسلامی ایران، آنچه مهم و اساسی است، تقویت اقتصاد داخلی است و تعامل با نظام مالی بین المللی، در جهت همین هدف مدنظر قرار می گیرد. از این رو، همکاری های بین المللی در صورتی که موجب افزایش توان تولید داخلی، انتقال دانش و فناوری و رشد و استحکام پایه های اقتصادی شوند با آغوش باز پذیرفته خواهند شد و در صورتی که سهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی نداشته باشند، جزو اولویت های کشور نخواهند بود. به نظر می رسد بذرهای کاشته شده در سال های اخیر، یکی پس از دیگری در حال رویش و جوانه زدن هستند و در آینده شاهد بهره مندی مردم شریف ایران از ثمرات تصمیمات سنجیده، پایداری و صبرشان خواهیم بود.

لازم می دانم از سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان و پژوهشکده پولی و بانکی که نقش موثری در تحقق اهداف مورد نظر داشته اند تشکر و قدردانی کنم.

1