20 مارس 2021 - 00:05

ژئوپارک قشم جهانی شد

6 می 2017 - 10:00 dsfr.ir/of1ul

ژئوپارک قشم جهانی شد
وبلاگ هوافضا
دره ستارگان قشم

ژئوپارک #قشم به شبکه ژئوپارک‌های جهانی #یونسکو پیوست.

علیرضا امری کاظمی - عضو شورای جهانی ژئوپارک‌های یونسکو و مسئول پرونده ثبت جهانی ژئوپارک قشم - با اعلام این خبر به ایسنا، گفت: در پایان دویست و یکمین نشست شورای اجرایی یونسکو، 8 ژئوپارک جدید از کشورهای ایران، مکزیک، چین، اسپانیا، فرانسه و کره جنوبی به عنوان ژئوپارک‌های جهانی یونسکو اعلام شدند. بنابراین ژئوپارک قشم که در سال 1385 برای نخستین بار عضو شبکه جهانی شده و در سال 1391 از این شبکه خارج شده بود، با تلاش‌های شبانه‌روزی جامعه محلی، کارشناسان و مدیران و با حمایت کامل مدیریت عامل سازمان منطقه آزاد قشم موفق شد دوباره به این عنوان ارزشمند دست یابد.

او یادآور شد: برنامه ژئوپارک ها در سال 2015 به عنوان برنامه رسمی یونسکو به تصویب رسید و پیش از آن ژئوپارک ها زیرمجموعه یونسکو نبودند، این امر اهمیت پذیرفته شدن قشم در این شبکه جهانی را دوچندان می‌کند.

امری کاظمی اظهار کرد: رسیدن به این جایگاه هر چند اهمیت بالایی دارد، اما مهم تر از آن، حفظ ژئوپارک و استمرار حرکت مثبت آن به سوی رونق اقتصادی و توانمندسازی جامعه محلی از طریق توسعه گردشگری و حفاظت از میراث زمین شناختی منطقه است.

وی اضافه کرد: یونسکو چهار سال دیگر ژئوپارک قشم را مورد ارزیابی قرار خواهد داد و در صورتی رأی به ماندن آن در فهرست جهانی خواهد داد که این ژئوپارک در راه تحقق اهداف و برنامه های خود موفق عمل کرده باشد.

به گفته این عضو شورای جهانی ژئوپارک‌های یونسکو، چند منطقه دیگر از ایران، متقاضی معرفی ژئوپارک‌های ملی و جهانی هستند که در حال پیگیری وضعیت آنها و برنامه ریزی برای تشکیل پرونده هستیم. منطقه ارس بهترین پتانسیل موجود برای ثبت دومین ژئوپارک جهانی ایران است که البته موفقیت آن بستگی به همت و حمایت مسئولان منطقه داشته و نیازمند توجه ویژه به این موضوع است.

دیدگاه ها

  • سپهر از خرم آباد شهر نمونه گردشگری ایران 6 می 2017 - 13:06

    ضمن تبریک به فعالان صنعت توریسم ایران جهت اطلاع سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور در لرستان سه ژئوپارک ملی وجود دارد که پتانسیل ثبت شدن به عنوان اثر طبیعی در میراث جهانی یونسکو را دارند.زمین لغزش سیمره پلدختر بزرگ ترین زمین لغزش جهان با محوریت تالاب های پلدختر،منطقه اشترانکوه با محوریت دریاچه گهر دورود و دره شیرز کوهدشت.لرستان تا کنون به دلیل کمبود اعتبارات از ثبت جهانی میراث ارزشمندش محروم مانده است!

1