4 آوریل 2020 - 20:29

موزه تاریخ و تمدن جهان اسلام راه اندازی شد

4 می 2017 - 11:30 dsfr.ir/i81a1

موزه تاریخ و تمدن جهان اسلام راه اندازی شد
مریم کامیاب
موزه تاریخ و تمدن جهان اسلام

موزه تاریخ و تمدن جهان اسلام در مرکز آموزش و پژوهش بین المللی وزارت امور خارجه روز سه شنبه رسما راه اندازی شد.

به گزارش روابط عمومی این رویداد؛ موزه تاریخ و تمدن جهان اسلام با حضور دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه و سایر مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران، سفرای کشورهای اسلامی و نمایندگان سازمان ملل به میزبانی مجمع جهانی شهرهای اسلامی WAIC و وزارت امور خارجه رسما در مرکز آموزش و پژوهش های وزارت خارجه راه اندازی شد.

محمدجواد ظریف طی سخنانی در مراسم حضور اعضای هیات امنا برای اعلام رسمی تاسیس این موزه، ضمن تاکید بر ضرورت ایجاد این موزه در شرایط امروز جهان اسلام گفت: شهر قزوین به عنوان مقر موزه تاریخ و تمدن جهان اسلام باید پلی برای گفتگو و ربط دادن گذشته درخشان با آینده درخشان تر و پلی برای کمک به فهم گذشته ما و کمک به فهم یکدیگر باشد.

وی تصریح کرد: امروز با احداث این موزه باید حرکت جدیدی را در جهان اسلام شروع کنیم و من از سوی جمهوری اسلامی ایران به تمام کشورهای اسلامی اعلام می کنم که آمادگی همراهی و همگامی و همفکری با همه کشورهای اسلامی بدون هیچ استثنایی هستیم. این موزه یک حرکت زیربنایی برای توسعه شهری است.

مسعود نصرتی، رییس مجمع جهانی شهرهای اسلامی WAIC و شهردار قزوین نیز به عنوان میزبان این نشست یادآور شد: مجمع جهانی شهرهای اسلامی یک آژانس تخصصی توسعه شهری است و اهداف توسعه شهری پایدار را دنبال می کند. دیپلماسی شهری مورد وثوق همه شهرهای توسعه یافته و مترقی به ویژه برای تولید درآمد پایدار است.

وی افزود: با توجه به اینکه شهر ها موتور مولد توسعه و تحقق اهداف توسعه پایدار با مکانیسم دیپلماسی شهری در کشور جمهوری اسلامی ایران منطبق با برنامه پنجم و ششم توسعه کلان کشور بوده است لذا ما پایلوت جهانی شکوفایی شهری و اهداف توسعه پایدار را با انتخاب سازمان ملل در شهر تاریخی - فرهنگی قزوین شروع کردیم. تاسیس موزه تاریخ تمدن جهان اسلام، محوری ترین پروژه برای تحقق اهداف توسعه پایدار به ویژه در سرفصل های فرهنگ، اقتصاد و گردشگری شهری است.

وی ادامه داد: شهرها می توانند بستر مناسبی برای تحقق توسعه باشند به شرطی که با تکیه بر اندیشه های نو و بهره برداری مناسب از فرصت ها با نگاهی به آینده و مدیریتی کارآمد اداره شوند. ایجاد این موزه در کنار سایر فعالیت های توسعه ای انجام شده و در دست اقدام می تواند زمینه مناسبی برای تمرکز و تجمیع امکانات در جهت شکوفایی شهری باشد. استفاده از ظرفیت های تمدنی سرزمین، منابعی پایدار برای ارتقاء کیفیت زیست شهروندان است و این نگرش نو در نظام مدیریت شهری ایران باید گسترش پیدا کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1