28 فوریه 2020 - 12:28

افزایش علاقه گردشگران به محل فاجعه چرنوبیل

3 می 2017 - 16:40 dsfr.ir/t741p

افزایش علاقه گردشگران به محل فاجعه چرنوبیل
emaze.com
گردشگران در شهر چرنوبیل

علاقه گردشگران به بازدید از شهر چرنوبیل، محل وقوع بزرگ ترین فاجعه اتمی جهان هر روز بیشتر و بیشتر می شود.

به گزارش ایسنا به نقل از «تراول اند لیژر»، شهر چرنوبیل در اوکراین که به سبب فاجعه بزرگ اتمی سال 1986 شناخته می شود، به تدریج جایگاه خود را به عنوان یکی از مهم ترین مقاصد "گردشگری سیاه" تثبیت می کند.

مقاصد گردشگری سیاه به مکان هایی اطلاق می شوند که از لحاظ تاریخی با مرگ و یا تراژدی مرتبط هستند و از این رو برای برخی از گردشگران بین المللی و داخلی جذابیت دارند.

در سال 1986، انفجار نیروگاه اتمی چرنوبیل در کشور اوکراین، مهیب ترین حادثه اتمی تاریخ را رقم زد و آتش غیرقابل کنترل ناشی از آن برای 9 روز همچنان ادامه داشت. این حادثه بخش شرقی اتحادیه جماهیر شوروی و شمال اروپا را به طور کلی تحت تاثیر قرار داد اما امروزه دولت اوکراین در تلاش است از این محل به عنوان یک فرصت گردشگری بهره برداری کند و کمپانی های گردشگری داخلی اوکراین تورهایی را برای بازدید از مناطق متروک اطراف نیروگاه چرنوبیل ارائه می دهند.

در حالی که هنوز زندگی تا فاصله 18 مایلی نیروگاه ایمن نیست، اما سطح تشعشعات رادیواکتیو به اندازه ای پائین آورده شده است که برای سفرهای کوتاه و بازدید خطری گردشگران را تهدید نمی کند.

تورهای گردشگری و روزانه چرنوبیل معمولا از شهر «کیف» آغاز می شود و رفت و برگشت آن 12 ساعت به طول می انجامد و شامل بازدید از شهر چرنوبیل می شود، گرچه اغلب گردشگران اجازه ورود به خود نیروگاه را ندارند و از فاصله حدود 300 متری می توانند بقایای راکتور شماره 4 که محل اصلی وقوع این حادثه بزرگ بود را تماشا کنند. همچنین یک مرکز و موزه ویژه گرشگران نیز در چرنویل وجود دارد.

همچنین شهر «پریپیات» در نزدیکی چرنوبیل که پیش از تخلیه 5 هزار سکنه داشته نیز یکی از مقاصد محبوب گردشگری است و امروزه به عنوان یکی از معروف ترین شهرهای ارواح شناخته می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1