1 مارس 2021 - 17:26

شروط سازمان زیباسازی برای تحویل موزه صنعتی

1 می 2017 - 16:00 dsfr.ir/ch1ou

شروط سازمان زیباسازی برای تحویل موزه صنعتی
ویکی مدیا
موزه استاد صنعتی، تهران

پروژه مرمت #موزه استاد علی اکبر صنعتی با هشدارهای رسانه ای پس از حدود هشت سال از سر گرفته شد. اما از چند ماه گذشته روند کار متوقف شده است.

رئیس سازمان زیباسازی شهرداری تهران در این زمینه به خبرنگار ایسنا می گوید: این سازمان حکمیتِ اداره کل میراث فرهنگی استان تهران را برای حل مشکل بوجود آمده در رابطه با مرمت موزه استاد صنعتی قبول می کند، به همین دلیل با مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران هماهنگ کرده و اعلام کردیم این اداره کل را به عنوان حَکَم در پروژه موزه استاد صنعتی قبول داریم.

عیسی علیزاده با اشاره به لزوم برگزاری یک جلسه مشترک توسط اداره کل میراث فرهنگی استان تهران به عنوان بالاترین مقامی که می تواند در این زمینه تصمیم گیری کند، ادامه می دهد: این جلسه مشترک با حضور شهرداری منطقه 12، هلال احمر و کارشناسان سازمان زیباسازی و میراث فرهنگی استان تهران باید برگزار شود و هرچه مدیرکل میراث فرهنگی تهران به عنوان متولی بگوید، ما قبول می کنیم.

وی با بیان این که این اظهارنظر به صورت شفاهی به مسئولان هلال احمر نیز منتقل شده، بیان می کند: برای آغاز پیگیری های ساماندهی و مرمت این موزه، من پیشقدم شدم و جلسه ای با آقای حسن ابوالقاسم گرجی، معاون توسعه و منابع انسانی و پشتیبانی جمعیت هلال احمر برگزار کردم. آن ها در ابتدا راضی به این سبک و روش که ما می خواستیم نمی شدند، در حالیکه معتقد بودیم این موضوع به نوعی برای نگهداری و مرمت آن جا لازم بود.

او با اشاره اقداماتی که سازمان زیباسازی به عنوان یک دغدغه برای بافت تاریخی منطقه 12 تهران انجام می دهد، می افزاید: این صحبت ها و نخستین درخواست ها چند سال گذشته و در زمان بازدید مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران، رییس وقت جمعیت هلال احمر (دکتر فرهادی) و من از بافت تاریخی منطقه 12 تهران رخ داد. صحبت شد تا سازمان زیباسازی مرمت های مورد نظر را انجام و در نهایت این بنا به موزه تبدیل شود.

وی با تاکید بر امضای تفاهم نامه اولیه ای که بین سازمان میراث فرهنگی، زیباسازی و جمعیت هلال احمر برای آغاز این پروژه امضا شده بود، ادامه می دهد: پس از هزینه هایی که برای این پروژه انجام دادیم، رئیس جمعیت تغییر کرد و به ما گفتند شما موظفید فقط موزه را مرمت کنید و آن را تحویل ما دهید. اما ما اعلام کردیم توافق های اولیه این گونه نبوده و براساس صحبت های مطرح شده، سازمان زیباسازی این مرمت را آغاز کرده است.

علیزاده تاکید می کند: اگر می خواستند این ساختمان موزه نشود و به مکانی مانند تشریفات جمعیت هلال احمر تبدیل شود، چه لزومی به این همه هزینه کرد بود؟ هزینه ای که باید برای مرمت بناهای تاریخی منطقه 12 تهران انجام می شد. ما همه ی نقاشی ها و مجسمه های موزه را مرمت و هزینه ی زیادی صرف کرده ایم.

باید یک هیات امنا با حضور همه متولیان ایجاد شود

وی می گوید: برای سامان یافتن این وضعیت در موزه ی صنعتی گفته ایم یک ترکیب هیات امنا شامل شهردار منطقه 12 تهران، مدیرعامل سازمان زیباسازی، میراث فرهنگی و هلال احمر باید ایجاد شود تا در این زمینه تصمیم گیری شود، اما مسئولان جمعیت تا امروز نسبت به این قضیه راضی نشده اند و تمایل دارند غلبه ی اعضای هیات امنا روی افراد، از سوی جمعیت هلال احمر باشد.

علیزاده با این وجود اظهار می کند: فقط این کار کافی نیست، چون احتمال دارد بار دیگر با تغییر رئیس جمعیت هلال احمر این بحث نیز تغییر کند و باز هم بخواهند یک کاربری دیگر به این موزه بدهند.

او هدف سازمان زیباسازی از در دست گرفتن پروژه مرمت موزه ی علی اکبر صنعتی را ایجاد موزه ای می داند تا همه ی مردم بتوانند از آن استفاده کنند و ادامه می دهد: سازمان زیباسازی فقط به دلیل تاریخی و میراثی بودن این بنا مرمت آن را آغاز کرد، هدف مان این بود که آن به یکی از فضاهای عمومی منطقه 12 تبدیل شود تا مردم بتوانند مانند سردرباغ ملی در آن رفت و آمد کنند.

وی تاکید می کند: ما نمی توانیم بودجه ای که برای کارهای مرمتی و بافت تاریخی در نظر گرفته ایم را برای یک سیستم دولتی هزینه کنیم و مالک پس از مرمت درِ آن مکان را ببندد و بگوید من مدیر هستم و خودم تصمیم می گیرم چه کاری انجام شود. درست است که مالکیت با آن هاست، اما آیا عمارت ارباب هرمز که متعلق به سازمان زیباسازی بود را ما پس از مرمت، تعطیل کردیم؟ ما ان را به انجمن گرافیک دادیم. مگر ما درِ عمارت باغ موزه نگارستان را بستیم؟ مالک هر بنای تاریخی که نمی تواند به طور صددرصد مدیریت را نیز بر عهده بگیرد.

باید ابتدا موزه را به عنوان موزه ثبت کنند و اساسنامه بنویسند

رئیس سازمان زیباسازی ادامه می دهد: اگر واقعا قصد ایجاد موزه را دارند؛ باید نخست مانند همه موزه ها یک اساسنامه بنویسند. نه این که بگویند قبول موزه می شود بعد همه اعضای هیات مدیره از جمعیت هلال احمر باشد و سپس بگویند هیات مدیره تصمیم گرفته است این مکان یک کاربری دیگر بگیرد، این اتفاق برای صد مکان دیگر رخ داده است.

او تاکید می کند: بحث های مطرح شده قائل به شخص و مدیریت شخص نباید باشد، نخست باید مکان, ثبت میراثی شود، موزه بودن آن تصویب شود، اساسنامه ی و اعضای آن مشخص شوند، از هر نهادِ میراث فرهنگی، شهرداری، هلال احمر و زیباسازی یک نماینده انتخاب شود تا فضای موجود را مدیریت کنیم و هزینه دهیم، پس از آن در فضاهای دیگر نیز مدیریت کنیم و هزینه دهیم. ما به هلال احمر نیز این پیشنهاد را دادیم، اما نه به صورت مکتوب.

 علیزاده با تاکید دوباره بر قبول کردن حَکَمیت میراث فرهنگی استان تهران برای حل مشکلات در این زمینه ادامه می دهد: ما به هلال احمر نیز این پیشنهاد را دادیم، اما مکتوب ننوشتیم. اما خودم با آقای خسروآبادی شفاها صحبت کردم که حَکَمیت شما را قبول داریم. اصلا میراث فرهنگی بگوید، پس از آن اگر کسی خواست چنین مکانی را که مرمت شده، به بخش ویژه و تشریفات تبدیل کند، ما آن را بر عهده میراث فرهنگی به عنوان حَکَم می گذاریم.

تا پایان اردیبهشت جلسه نهایی را برگزار می کنیم

وی در پاسخ به زمان برگزاری این جلسه نیز بیان می کند: احتمالا تا پایان اردیبهشت ماه این جلسه را برگزار می کنیم و قطعا نیز نتیجه اعلام می شود.

او همچنین درباره ی نامه ای که از سوی معاون توسعه و منابع انسانی و پشتیبانی جمعیت هلال احمر در فروردین امسال با درخواست واگذاری موزه به جمعیت هلال احمر به وی رسیده است، نیز می گوید: این نامه به دست ما رسیده، اما ما براساس توافق تا یک سال دیگر می توانیم این مکان را در اختیار داشته باشیم، قانونا می توانیم آن را تحویل ندهیم، چون هنوز مرمت به پایان نرسیده است.

او ادامه می دهد: در صورتی می توانستیم براساس نامه تا 22 بهمن سال گذشته موزه را تحویل دهیم که مرمت مکان به پایان رسیده بود، گفته ایم مرمت که به پایان رسید تحویل می دهیم، اما این بحث ها باعث شدند که مرمت هنوز به طور کامل تمام نشود.

علیزاده می گوید: من از این قضیه نگرانم، ما حدود یک سال و نیم است که 97 درصد مرمت این موزه را به پایان رسانده ایم و فقط یک کارهای جزئی باقی مانده است، اما متاسفانه همین بحثی که دوستان ما در هلال احمر دارند، باعث شده تا کار متوقف شود.

او درباره ی علت این صحبت که معتقد است احتمال دارد جمعیت هلال احمر موزه استاد صنعتی را تغییر کاربری دهد، آن هم با وجود صحبت هایی که در اواخر سال گذشته مسئولان جمعیت درباره ی این قضیه کرده اند، می گوید: برداشت ها از جلسات است که این طور مطرح می شود. اطلاعات و بحث ها این را نشان می دهند.

او اضافه می کند: اگر قصدشان ایجاد موزه است، این مکان را به عنوان موزه ثبت کنند، با مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران باید صحبت کنند، خودشان به تنهایی نمی توانند موزه را ایجاد کنند. اگر حُسن نیت موزه کردن دارند، یک اساسنامه با نام موزه علی اکبر صنعتی بنویسند، مانند موزه رضا عباسی.

او ادامه می دهد: زمان تفاهم و قراردادِ ما و پیمانکار به پایان رسید، اما دوستان آن قدر تعلل کردند که برخی کارهایی که باید انجام می شدند مانند درخواست برق و سند به تعویق افتاد؛ این ها یک سری اتفاقات است که نیاز به توافق طرفین دارد، وگرنه سازمان زیباسازی هیچ انگیزه ای که بخواهد این مکان را از هلال احمر بگیرد و مدیریت کند، ندارد.

مدیر عامل سازمان زیباسازی تاکید می کند: اگر هلال احمر نتواند از نظر بودجه موزه را مدیریت کند و بگویند بودجه یا توانایی نداریم، ما می توانیم مدیریت موزه علی اکبر صنعتی را بپذیریم. ما آمادگی داریم که همه هزینه های این مکان، نگهداری، مرمت آثار، توسعه و مدیریت را بدهیم و مدیریت کنیم و آمادگی این را داریم که با میراث فرهنگی بنشینیم و هر آیین نامه ای که برای ثبت موزه لازم است را امضا کنیم تا این مکان کاربری موزه بگیرد.

1