17 آوریل 2024 - 13:23

از زمان حمله به سفارت عربستان، هتل های مشهد خالی مانده اند

1 می 2017 - 10:00 dsfr.ir/y185w

از زمان حمله به سفارت عربستان، هتل های مشهد خالی مانده اند
نامشخص
هتلی در مشهد

مشهد که بیشترین #هتل های ایران را دارد، با کمبود مسافر روبروست. یک مقام صنفی حمله به سفارتخانه و کنسولگری عربستان را دلیل این رکود می داند.

سالانه بیش از یک و نیم میلیون مسافر از کشورهای عربی، به ویژه عربستان سعودی و بحرین، به شهر مشهد سفر می کردند، اما اکنون بیشتر هتل های مشهد خالی مانده اند.

رئیس اتحادیه هتل داران مشهد در گفت و گو با ایلنا حمله به سفارت عربستان را دلیل اصلی پرهیز مسافران عرب از سفر به ایران دانسته است.

او می گوید: «ما سالانه پذیرای بیش از یک و نیم میلیون مسافر عربی بودیم به طوری که شرکت های توریستی کشور عربستان و بحرین اقدام به اجاره سالیانه هتل های 5 ستاره می کردند و بیش از 10 هتل در مشهد توسط تاجران عرب اجاره شده بود.»

او افزوده است که کسادی توریسم و کاهش شمار مسافران خارجی بر وضعیت اقتصادی شهر آسیبی محسوس وارد کرده است.

یکی دیگر از فعالان هتلداری در شهر مشهد به ایلنا گفته است: «30 درصد گردش نقدینگی در صنعت توریسم مشهد توسط مسافران عرب تامین می شد و با توجه به مشکلات سفارت عربستان و اتفاقات پس از آن دیگر این نقدینگی وجود خارجی ندارد».

او ادامه می دهد: «پس از به آتش کشیده شدن سفارت، علاوه بر شیعیان عربستان، شیعیان کشورهای کویت، بحرین و امارات نیز از سفر به مشهد خودداری می کنند».

او درباره ی رفتار توریستی مسافران عرب می گوید: «به طور کلی مسافران عرب برای همه چیز خوب خرج می کنند و بهترین سرویس را انتخاب می کنند. به طور تقریبی یک خانواده 4 نفره ی عرب در مدت یک هفته اقامت فقط برای هزینه اقامت و خورد و خوراک 5 هزار دلار هزینه می کنند.»

دولت حسن روحانی اعلام کرد که حمله کنندگان به سفارت عربستان، که گفته شد به تحریک عناصر افراطی دست به این کار زدند، علاوه بر ضربات اقتصادی، به وجهه سیاسی جمهوری اسلامی نیز ضربه شدیدی وارد ساختند و خواهان محاکمه آن ها شد.

1