چرا باید سازمان میراث فرهنگی وزارتخانه شود؟

30 آوریل 2017 - 13:10 dsfr.ir/l93uq

چرا باید سازمان میراث فرهنگی وزارتخانه شود؟
میثم رودکی / دنیای سفر
ساختمان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

اگر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و #گردشگری در تراز وزارتخانه قرار گیرد مطمئنا توجه بیشتری به حوزه کاری آن خواهد شد.

"عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه"

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با اشاره به عملکرد ضعیف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، گفت: نظارت پذیر نبودن این سازمان و پاسخگو نبودن آن به مجلس موجب شده بسیاری کارها در این حوزه روی زمین بماند، لذا ضرورت دارد هرچه سریع تر این سازمان به وزارتخانه تبدیل شود.

حجت الاسلام سیدجواد حسینی کیا در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به ضرورت تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارت میراث فرهنگی، گفت: در حال حاضر گستره کار این سازمان بسیار است و اقدامات صورت گرفته به هیچ عنوان پاسخگوی ظرفیت های موجود در این حوزه نیست.

وی افزود: متاسفانه به علت عدم پاسخگویی این سازمان به مجلس، عملا بسیاری کارها روی زمین مانده و نمی توان در صورت وجود مشکل در این حوزه، آن را پیگیری و رفع کرد.

حسینی کیا خاطرنشان کرد: تا زمانی که این سازمان تبدیل به وزارتخانه نشود، نمی توان برای رفع مشکلات اعتباری و بودجه ای آن اقدامی انجام داد.

این نماینده مجلس افزود: سازمان میراث فرهنگی هم اکنون در قالب یک معاونت ریاست جمهوری فعالیت دارد و این امر موجب شده آن جایگاهی را که باید پیدا نکند، اما اگر این سازمان در تراز وزارتخانه قرار گیرد مطمئنا توجه بیشتری به حوزه کاری آن خواهد شد.

حسینی کیا تصریح کرد: با توجه به این موارد و در راستای نظارت بیشتری بر کار سازمان میراث فرهنگی و پاسخگو کردن این سازمان، طرح تبدیل آن به وزارت میراث فرهنگی در مجلس مطرح شد.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه به ظرفیت های بالای میراث فرهنگی و گردشگری کشور اشاره کرد و افزود: متاسفانه علی رغم وجود ظرفیت های بسیار در این حوزه، ضعف عملکرد در حوزه صنعت توریسم کشور بسیار بالا است.

وی افزود: در حال حاضر بسیاری کشورها از طریق صنعت گردشگری ارتزاق می کنند و عمده بودجه این کشورها از طریق این صنعت تامین می شود، اما در کشور ما درآمد گردشگری بسیار پایین است.

حسینی کیا به بیکاری بالای کشور اشاره کرد و افزود: رونق صنعت گردشگری قطعا چرخه کار بسیاری را در کشور فعال خواهد کرد و در کنار رونق بازار صنایع دستی، کار هتل ها، رستوران ها، مراکز گردشگری، ناوگان حمل و نقل و بسیاری حوزه های دیگر رونق خواهد گرفت و خودبخود این چرخه به ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری کشور منجر می شود.

این نماینده مجلس افزود: در همین راستا چنانچه سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه تبدیل شود، فعالیت های این سازمان با توجه به نظارت پذیرشدن و پاسخگو شدن آن ارتقا یافته و در آن صورت می توان به رونق گردشگری کشور امیدوار بود.

1