20 نوامبر 2019 - 07:19

رابطه یک طرفه ایران و آلمان در تعاملات فرهنگی

26 آوریل 2017 - 10:00 dsfr.ir/4n4p1

رابطه یک طرفه ایران و آلمان در تعاملات فرهنگی
سمیه ایمانیان
بازدید آلمانی‌ها از نمایشگاه تمدن ایران

ایران بیش از 14 سال پیش رابطه فرهنگی خود را با آلمان آغاز کرد، رابطه ای یک طرفه که نیاز به قدم دوم دارد و در گام بعدی طرف ایرانی باید پیشقدم شود.

ایران بیش از 14 سال پیش رابطه فرهنگی خود را با آلمان آغاز کرد، رابطه ای یک طرفه که نیاز به قدم دوم دارد و با توجه به قوانین بین المللی، در گام بعدی طرف ایرانی باید پیشقدم شود، حرکتی که با وجود برگزاری چندین نمایشگاه ایرانی در آلمان، هنوز از سوی ایران برداشته نشده است.

«موزه ملی ایران» و «موزه و تالار هنر و نمایش جمهوری فدرال آلمان در بُن»، نمایش 446 شیء تاریخی ایرانی را به مدت چهار ماه در قالب نمایشگاهی با عنوان «ایران؛ فرهنگِ کهن بین آب و بیابان» از حدود 15 روز پیش آغاز کرده اند، نمایشگاهی که مخالفان و موافقان زیادی با دیدگاه های متفاوت دارد، اما یکی از موضوعات مورد بحث در برگزاری این نمایشگاه رابطه یک طرفه ایران و آلمان در این رابطه ی فرهنگی حدود 14 ساله است.

رابطه ای که ساده ترین روش برای نشان دادنِ عمق آن، برگزاری نمایشگاه های دو طرفه است اما به نظر می رسد این رابطه که یکی از نقاط آغاز آن را برگزاری «نمایشگاه هفت هزار سال هنر ایرانی» در کشورهای اروپایی از جمله آلمان و از قضا شهر بُن می دانند از حدود 14 سال پیش تا امروز در یک مسیر یک طرفه ادامه پیدا کرده است.

مسئولان میراث فرهنگی درخواستی برای نمایشگاه به آلمان نداشته اند

«گونتر ویناندز»، معاون وزیر فرهنگ و رسانه جمهوری فدرال آلمان در گفت و گو با ایسنا نیز همین اعتقاد را دارد.

او در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایسنا که آیا قرار نیست رابطه ای دو طرفه در این زمینه بین آلمان و ایران برقرار شود، نخست برگزاری نمایشگاه ایرانی در شهر بُن آلمان را یک موفقیت بزرگ و در سطح عالی می داند و سپس ادامه می دهد: اگر برای ایران یافته های باستان شناسی کشف شده در محوطه های باستانی آلمان جذابیت داشته باشد، می توانیم این آثار را برای برگزاری نمایشگاهی به ایران بفرستیم.

وی با این وجود، آثار تاریخی آلمان را به اندازه ی آثار تاریخی و ارزشمند ایرانی جذاب نمی داند و می گوید: اگر ایران بخواهد می توانیم این تعامل را دو طرفه کنیم، اما تا امروز مسئولان میراث فرهنگی ایران درخواستی برای برگزاری نمایشگاهی از سوی آلمان در کشور خود نداشته است.

او ادامه می دهد: من می توانم تصور کنم بخشی از آثار به نمایش درآمده در نمایشگاه بخش آسیایی برلین و بسیاری از چیزهای دیگری که به نمایش گذاشته اند، متعلق به ایران است که در صد سال اخیر به آلمان منتقل شده و امروز نمایش داده می شوند.

معاون وزیر فرهنگ و رسانه جمهوری فدرال آلمان همچنین تاکید می کند: به اعتقاد من فرهنگ بیشتر از سیاست می تواند کارها را پیش ببرد. ما نام این نوع اقدامات را «فرهنگ ها می توانند پل بسازند» می گذاریم.

در وزارت امورخارجه، فرهنگ را کنار اقتصاد قرارداده ایم

سعید حریری، رایزن فرهنگی ایران در آلمان نیز در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا، مبنی بر حمایت این مرکز فرهنگی بین المللی برای برگزاری چنین برنامه هایی در قالب ارتباط دو طرفه اظهار می کند: در آلمان و به خصوص در وزارت امور خارجه در کنار بحث فرهنگی، اقتصاد را قرار داده اند، یعنی در اداره ای که در وزارت امور خارجه برای این بحث تعیین شده، بخش فرهنگی و اقتصادی در کنار یکدیگر هستند که ما نیز از این فضا استفاده کرده ایم.

او ادامه می دهد: سعی کرده ایم برای پروژه های فرهنگی به نوعی تعریف اقتصادی داشته باشیم، تا با یکدیگر همخوانی داشته باشند و ساختار آن در وزارت امور خارجه آلمان باشد. در واقع این اقدامات کار دو جانبه بین آلمان و ایران باشد.

وی با بیان این که برای برگزاری کارهای نمایشگاهی و موزه ای اقدامات لازم زیادی انجام می شوند، نمونه ی این اقدامات را نمایشگاه «ایران؛ فرهنگِ کهن بین آب و بیابان» می داند که حاصل بیش از چهار سال تلاش موزه ملی ایران و طرف آلمانی است و تاکید می کند: از ابتدای موضوع که مذاکرات و نوشتن یادداشت تفاهم بوده است، تا افتتاح نمایشگاه و موضوعات داخلی موجود در ارتباط با مصوبه هیات دولت و موضوعات دیگر، به عنوان یک کار پیچیده و سنگین، ما به عنوان وزارت امور خارجه، یک طرف وجودی هستیم که لوازم و شرایط موجود بین دو کشور را فراهم می کنیم و افراد ذی نفع را در قالب کارِگروهی یا فرهنگی فراهم می کنیم، تا توافق ها انجام شوند و بر اساس آن توافق، بحث حقوقی یادداشت تفاهم ها در وزارت خارجه بررسی می شود تا تمامی آن موضوعات را در رابطه با آن استانداردها انجام دهند و از بروز اتفاقات احتمالی جلوگیری شود.

«حریری» تلاش ایران برای برقراری ارتباط فرهنگی دو سویه بین ایران و آلمان با هدف برگزاری نمایشگاه های تاریخی و فرهنگی را موردی می داند که باید در ایران و همچنین از سوی آلمانی ها دنبال شود و می گوید: امیدواریم با توجه به اتفاقات پس از برجام و نقش رئیس جمهور در این قضیه، فرصت مناسبی برای ایجاد یک سنگ بنای خوب با هدف انجام کارهای فرهنگی در آینده ای نزدیک گذاشته شود، چون معتقدیم بسیاری از کارهایی که در دنیا انجام می شود شاید نتواند به اندازه ی کارهای فرهنگی تاثیرگذار باشد و نشان دهد که ایران یک ملت با پیشینه ی قدیمی و صلح دوست است.

او ادامه می دهد: در تفاهم نامه ها وجود دارد که این نوع اقدامات یک کار دوطرفه است، چون تبادل تجربه و سرعت بازسازی کارهای علمی در این تفاهم نامه ها مورد توجه قرار می گیرند. تا بتوانیم این رابطه دو طرفه را در برگزاری این نوع نمایشگاه ها در ایران داشته باشیم.

وی می گوید: معتقدیم این شروع بسیار خوبی است و سنگ بنایی بسیار خوب خواهد بود. امیدواریم که یک روز نیز شاهد برگزاری این نوع نمایشگاه ها در ایران باشیم. اما اعتقاد دارم تاثیر آن در جهان خارج از کشور یا به مراتب بیشتر خواهد بود.

برلین، شاید مقصد بعدی نمایشگاه «ایران، فرهنگ کهن بین آب و بیابان»

رایزن فرهنگی ایران در آلمان چشم انداز بلندی برای ادامه دار بودن این نمایشگاه دارد و به ایسنا می گوید: همراه با معاون میراث فرهنگی ایران و مدیرکل موزه ملی ایران تلاش می کنیم تا این نمایشگاه را در برلین نیز داشته باشیم.

او توضیح می دهد: اکنون در حال مذاکره در این زمینه هستند، بحث مورد بررسی فضای برگزاری نمایشگاه، برای همه آثار نمایش داده شده است که بتوان آن ها را به برلین منتقل کرد.

نمایشگاه بُن، آغازی خوب برای حضور در دیگر کشورهای اروپایی

به گزارش ایسنا، از دیگر مطالبات مخالفان برگزاری این نمایشگاه در آلمان، اعتماد و تضمین برای امنیت و حفاظت آثار انتقال داده شده به نمایشگاه بُن است، بحثی که براساس گفته های حریری، کشورهای دیگر نیز به ایران اعتماد کنند و علاوه بر بحث های اقتصادی، امنیت و حفاظتِ آثار را در راس برنامه هایشان قرار دهند و از سوی دیگر روندی که ایجاد رابطه دو طرفه را در پیش رو داشته باشد.

حریری در این زمینه نیز به ایسنا می گوید: آن چه که امروز در کشور آلمان رخ می دهد، بسیار تعیین کننده است. به این عنوان که آلمان یک کشور پیشتاز در اتحادیه اروپایی است، بنابراین کشورهای عضو اتحادیه حتما به آن چه در آلمان رخ می دهد، توجه می کنند. این می تواند شروع خوبی برای حضور در دیگر کشورهای اروپایی باشد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1