20 مارس 2021 - 05:14
در همایشی بین المللی بررسی می شود؛

پاسداری از میراث ناملموس برای حفظ محیط زیست

23 آوریل 2017 - 08:00 dsfr.ir/fu3et

بازی چوگان

نشست تخصصی پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس برای پایداری زیست محیطی با حضور متخصصان امروز در دانشگاه شهید بهشتی آغاز به کار خواهد کرد.

مرکز مطالعات منطقه ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در منطقه آسیای غربی و مرکزی، تحت نظارت یونسکو (مرکز میراث ناملموس تهران) سومین نشست تخصصی خود را با عنوان پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس برای پایداری زیست محیطی برگزار می کند.

این رویداد از ساعت 9 صبح یکشنبه 3 اردیبهشت ماه با سخنرانی دکتر حسین میرمحمد صادقی (رییس کرسی حقوق بشر صلح و دموکراسی ایران)، دکتر محمدرضا سجودی (رئیس مرکز میراث ناملموس تهران)، هومان لیاقتی (مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست)، محمدحسن طالبیان (معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی) و ژانت بلیک (مدرس کرسی حقوق بشر صلح و دموکراسی ایران، استاد دانشگاه شهید بهشتی و هماهنگ کننده علمی کنفرانس) آغاز خواهد شد.

سپس رائول گوسومی (متخصص توسعه و تسهیل کننده بین المللی کنوانسیون 2003 یونسکو) و لوکاس لیکسیسکی (استاد دانشگاه نیوساوس والس استرالیا)، اوریم اولسر اوزنل از ترکیه، ژانت بلیک و منیر خلقی از ایران، رستم مظفرف از قزاقستان، دلشاد رحیموف از تاجیکستان و خورن گریگوریان از ارمنستان عص روز یکشنبه از ساعت 14 تا 18 به سخنرانی خواهند پرداخت.

در دومین و آخرین روز نشست نیز 10 ارائه برگزار خواهند شد. جولیان برگر از دفتر مرکزی سازمان ملل متحد درباره مردم بومی، میراث فرهنگی ناملموس و پایداری محیط زیستی صحبت می کند. لیزا پورلک از دانشگاه تهران درباره ارزش نهادن به دانش بومی برای مدیریت تالاب ها؛ سنت دامگاه در فریدون کنار به سخنرانی می پردازد.

همچنین لاله دارایی (هماهنگ کننده ملی تسهیلات کوچک محیط زیست جهانی)، ظفر قلمرادوف استاد دانشگاه از تاجیکستان ارائه هایی را انجام می دهند. آتوسا مومنی (مد یر کل د فتر مطالعات علمی و همکاری های بین الملل بنیاد ایران شناسی)، بن بوئر (استاد دانشگاه از استرالیا) و استفان گروبر (استاد دانشگاه از ژاپن) از ساعت 11 تا 13 به ارائه سخنرانی خواهند پرداخت.

در آخرین بخش ارائه های این رویداد نیز، از ساعت 14:15 تا 16 سه سخنرانی و یک پنل پرسش و پاسخ برگزار خواهد شد. افسانه احسانی از نقش عروسک های بومی در حفاظت از محیط زیست؛ مطالعه موردی روستای اردبیلک قزوین خواهد گفت و نفیسه حاجاتی درباره صنایع دستی دوستدار محیط زیست؛ مطالعه موردی شعربافی و تلاش برای احیای این رشته صنایع دستی کنفرانسی را ارائه می دهد. همچنین نتیجه تحقیقات سوسن چراغچی با عنوان «چالش ها و فرصت های حفاظت از میراث ناملموس ایران توسط ژانت بلیک ارائه خواهد شد.

پایان بخش این رویداد 2 روزه نیز مراسم اختتامیه با سخنرانی رضا سجودی و ژانت بلیک، مسئولان برگزاری کنفرانس خواهد بود.

نشست تخصصی پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس برای پایداری زیست محیطی با عنوان International Expert Meeting on Safeguarding Intangible Cultural Heritage for Environmental Sustainability سوم و چهارم اردیبهشت ماه در سالن کنفرانس دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

در برگزاری این نشست، دانشگاه شهید بهشتی تهران و کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی سازمان یونسکو، مستقر در دانشگاه شهید بهشتی، مرکز میراث ناملموس تهران را یاری می کنند. همه ارائه ها به زبان انگلیسی است و حضور در این مراسم برای عموم آزاد است.

1