22 مارس 2021 - 21:41

سرو کهنسال دربید یزد ثبت ملی شد

22 آوریل 2017 - 14:30 dsfr.ir/6e36n

سرو کهنسال دربید یزد ثبت ملی شد
ایسنا
درخت کهنسال روستای دربید

درخت سرو کهنسال دربید واقع در روستای الله آباد شهرستان #زارچ به شماره 348 به ثبت ملی رسید.

به گزارش ایسنا، «ساشا ریاحی مقدم» سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان یزد با تصریح این خبر گفت: درختان کهنسال یا دیرزیست در هر کشوری، جزو مهم ترین ذخایر ژنتیکی گیاهی آن کشور محسوب می شوند و ارزش شناخت و حفظ این منابع از دیدگاه علمی، تاریخ طبیعی و حتی به عنوان میراثی فرهنگی قابل ارزیابی است.

وی افزود: درختان کهنسال در طول هزاران سال، موانع اکولوژیک و تنش های نامساعد اقلیمی و محیطی متعدد را پشت سرگذاشته هم چنان به زندگی خود ادامه می دهند و به رغم این که هر سال شماری از این ذخایر ارزشمند ملی به علت غفلت و ناآگاهی و بندرت توسط عوامل طبیعی آسیب می بینند، ضرورت تحقیقات و پژوهش های علمی هرچه بیشتر بر روی آن ها احساس می شود.

به گفته ی ریاحی مقدم، ابعاد وسیع اهمیت این درختان، تحقیقات هر چه بیشتر و گسترده تر و سرمایه گذاری های وسیع تر در خصوص آن ها را اجتناب ناپذیر کرده است، چون امروزه اهمیت درختان و نقش آنان در تنوع زیستی، توسعه پایدار، حفظ آب و خاک، مبارزه با گسترش بیابان ها، اکوتوریسم و ایجاد فرصت های اشتغال تفرجی، مقابله با بلایای طبیعی و ده ها موضوع دیگر، انکارناپذیر است.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: برای ایرانیان همه درختان به ویژه درخت سرو از احترام ویژه ای برخوردار بوده، به گونه ای که حتی بسیاری عقیده داشتند که زرتشت درخت سرو را از بهشت به ایران آورده است و از همین رو می بینیم که درختان کهنسال چند هزار ساله در جای جای ایران هنوز جنبه تقدس خود را حفظ کرده اند.

این مسئول در ادامه با بیان این که در استان یزد بیش از 50 درخت کهنسال شناسایی شده که از گونه های مختلفی مثل سرو، چنار، گردو و زبان گنجشک هستند، افزود: درختانی که هنوز هم در میان مردم حرمت و شکوه دارند و مردم روزهای تعطیل شان را در کنار آن ها شب می کنند.

وی ادامه داد: بیشتر درختان کهن استان بین 800 تا 1500 سال عمر دارند و سمبلی از مقاومت و پایداری مردم کویرنشین در برابر شرایط نامساعد آب و هوایی هستند و شاید از همین رو باشد که یزدی ها این طور به درختان کهن سالشان احترام می گذارند و آن ها را مقدس می دانند.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان یزد در خصوص سرو روستای دربید گفت: روستای دربید کاملا در دل کوهستان قرار دارد که خانه های این روستا هم چنین زمین های زراعی و باغات به شدت تحت تأثیر کوهستان قرار گرفته اند به طوری که باغات و ساختمان ها در این منطقه به صورت پله ای در دامنه ی کوه بالا می رود.

وی خاطرنشان کرد: این دو سرو کهنسال از همه جهات با توجه به ارتفاع کوهستان و ارتفاع درخت، خود را بسیار زیبا جلوه می دهند به طوری که در هنگام ورود به روستا که شیب تندی دارد این دو درخت در کنار هم، به نحوی استقرار یافته اند که به مانند دو برادر در کنار هم خودنمایی می کنند، گویا در حال خوش آمدگویی به مسافران می باشند.

وی در خصوص ویژگی های این درخت چنین اظهار کرد: به علت خوش آب و هوا بودن منطقه در استان یزد فضای دیدنی روستا هم چنین قدمت بالایی که درخت سرو در این روستا دارد، می تواند جاذب گردشگری مناسبی در استان یزد باشد. به عبارت دیگر این روستا دارای معماری سنتی، جالب و دیدنی است و خانه های این روستا به علت کم بودن زمین مسطح برای سکونت، به صورت دو طبقه روی هم قرار گرفته اند. مزارع و باغ ها نیز به صورت پلکانی و با سنگ چین از هم جدا شده اند.

به گفته ی ریاحی مقدم، قلعه قدیمی این روستا از سنگ ساخته شده و دارای برج دیده بانی است که در زمان های گذشته از آن برای محافظت از روستا در برابر دزدان استفاده می شد.

وی ادامه داد: هم چنین آسیابی با سنگ های نسبتا بزرگ در مسیر قنات روستای دربید قرار دارد که اهالی برای آرد کردن گندم، جو یا سایر حبوبات از آن استفاده می کردند که مجموعه این بافت تاریخی، موجب جذب گردشگران جهت بازدید از روستا می شود .

با تلاش اداره کل میراث فرهنگی استان یزد درخت کهنسال روستای دربید به شماره 348 در فهرست میراث طبیعی و ملی ایران به ثبت رسیده است.

1