17 آوریل 2024 - 14:11
معاون رئیس جمهور خبر داد

موافقت با تعطیلات دوروزه

22 آوریل 2017 - 11:00 dsfr.ir/sl23v

موافقت با تعطیلات دوروزه
کانال تلگرام زهرا احمدی پور
زهرا احمدی پور، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

معاون رئیس جمهور از موافقت #دولت با اجرای طرح #تعطیلات 2 روزه آخر هفته خبر داد.

"معاون رئیس جمهور"

زهرا احمدی پور با اشاره به اینکه سازمان میراث فرهنگی و محیط زیست به دنبال متوازن سازی سفر هستند و از چنین طرحی حمایت می کنند، از بررسی توزیع تعطیلات در کمیسیون های دولت خبر داد. وی معتقد است این طرح می تواند برای استفاده از ظرفیت های گردشگری کشور فضای بهتری ایجاد کند و گام بزرگی در راستای بهره مندی این صنعت در کشور باشد.

معاون رئیس جمهوری در جمع فعالان گردشگری در فارس به طرح مربوط به تعطیلات آخر هفته پرداخت و با اشاره به اثرگذاری این طرح بر گردشگری کشور، گفت: «همه وجوه دولت با اجرای طرح تعطیلات آخر هفته موافق اند. با اجرای این طرح می توانیم به رونق گردشگری منطقه ای امیدوار باشیم.»

به گزارش «ایسنا» زهرا احمدی پور همچنین با اشاره به طرح تعطیلات زمستانی و توجیه آن اضافه کرد: «متوازن سازی زمان سفر یکی از طرح هایی است که سازمان میراث فرهنگی و سازمان محیط زیست دنبال می کنند. در این باره ما طرح سه هفته تعطیلات زمستانی را پیشنهاد کرده ایم که با توجه به آلودگی هوا در این فصل بیش ازپیش به آن توجه شده است.» وی خاطرنشان کرد: «این طرح اکنون در کمیسیون های دولت درحال بررسی است و می تواند گام بزرگی در راه استفاده از ظرفیت های گردشگری کشور باشد.»

این در حالی است که بنابر گزارش «دنیای اقتصاد»، پیش از این طرح مربوط به تعطیلی دو روزه آخر هفته در کمیسیون اجتماعی مجلس به سرانجام نرسیده بود. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سازمان محیط زیست و وزارت آموزش و پرورش از جمله سازمان هایی هستند که تلاش سه جانبه ای را برای طرح ساماندهی تعطیلات و تصویب آن در مجلس آغاز کرده و با اشاره به مزایای این طرح خواستار اعمال آن در کشور شده بودند. یکی از دلایل اصلی مورد توجه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای ساماندهی تعطیلات، ایجاد برنامه ریزی برای سفر و استفاده از ظرفیت های هتل ها در جریان سفرهای توزیع شده بوده است. احمدی پور تاکید کرده بود: «موضوع ساماندهی تعطیلات چون از سوی سه دستگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سازمان محیط زیست و وزارت آموزش و پرورش، مورد اجماع قرار دارد و بخش خصوصی نیز به دنبال آن است و کمک می کند که این موضوع مدیریت شود، شخصا امیدوارم بشود در سال 96 نتایج خوبی از این موضوع گرفت.»

وزارت آموزش و پرورش نیز به دلایلی از جمله آلودگی هوا به دنبال توزیع تعطیلات آموزش و پرورش در طول سال است و رئیس سازمان میراث فرهنگی نیز از این موضوع استقبال می کند، چون از نظر وی در صورت توزیع تعطیلات در طول سال، ایرانی ها فرصت بیشتری برای گردشگری و بازدید از میراث فرهنگی کشور دارند. با این حال به نظر می رسد تعطیلات مقطعی نتواند چاره ای برای این مساله باشد، چراکه مراکز اداری همچنان باز هستند و والدینی که فرزندان دانش آموز دارند فرصتی برای سفر نخواهند داشت. از سوی دیگر، حتی با درنظر گرفتن اینکه این والدین بتوانند مرخصی بگیرند و به سفر بروند، جاده های برون شهری زیر بار ترافیک های سنگین خواهد رفت و بازهم هدفی که گردشگری از تعطیلات زمستانی در نظر دارد، محقق نمی شود. از طرف دیگر این گونه تعطیلات به زودی به چالشی همانند نوروز تبدیل خواهند شد. بنابراین به نظر می رسد بهترین گزینه موجود تبدیل تعطیلات هفتگی به دوروز باشد و تعطیلات مقطعی زمستانی نمی تواند چندان در حل مسائل موجود راهگشا باشد.

به گفته معاون گردشگری کشور، مرتضی رحمانی موحد، طرح سازماندهی تعطیلات در شورای اجتماعی دولت نیز متوقف شده و قرار است در اولین جلسه مورد بررسی قرار گیرد. پیش از این نیز وی رسیدگی و به سرانجام رساندن طرح ساماندهی تعطیلات را نیازمند شجاعت در میان تصمیم گیران در مجلس دانسته و به «دنیای اقتصاد»گفته بود: «به باور من باید تصمیمات این چنینی را متناسب با نیازها و زمان پیش برد. باید دید چه چیزی به رضایتمندی مردم منجر خواهد شد.»

فرجام خوش سند جامع گردشگری؟

معاون رئیس جمهوری علاوه بر این موضوع، در جمع فعالان گردشگری فارس به سایر مسائل مهم گردشگری کشور نیز اشاره کرد و با ذکر این مطلب که تهیه سند جامع گردشگری در دستورکار قرار گرفته است، گفت: «سند جامع گردشگری را در سال اول توسعه ششم نهایی می کنیم.»زهرا احمدی پور افزود: «تمام اطلاعات مربوط به مطالعات قبلی این سند را طبقه بندی کرده ایم و کارگروه هایی با حضور دانشگاهیان، صاحب نظران، بخش خصوصی و بدنه کارشناسی سازمان درحال مطالعه و بررسی این سند هستند. این سند ابتدا به صورت پایلوت در چند استان اجرا می شود. همچنین در حوزه کارشناسی و تامین منابع مالی از سازمان جهانی گردشگری برای اجرای این طرح درخواست حمایت و پشتیبانی کرده ایم.»رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: «در برنامه ششم توسعه، گردشگری به عنوان «صنعت» شناخته شده است و تمام قوانین مربوط به «صنعت» شامل گردشگری هم می شود. باید از این ظرفیت استفاده شود.»

او با ذکر اینکه توسعه گردشگری مورد توجه و تاکید دولت است، بیان کرد: «گردشگری در برنامه اقتصاد مقاومتی سال 96، به عنوان یک سرفصل دارای ردیف مشخص است و می تواند از تسهیلات اقتصادی بهره مند شود. این برنامه تا پایان اردیبهشت به قرارگاه اقتصاد مقاومتی اعلام می شود.»احمدی پور همچنین به درآمدهای کشور از محل گردشگری و لزوم داشتن برنامه برای جذب توریست نیز پرداخت و تاکید کرد: «گردشگری فرصتی برای ایجاد انسجام اجتماعی و دستیابی به سود اقتصادی است. سال گذشته درآمد کشور از محل گردشگری 8میلیارد دلار بود و امروز شاهد افزایش ورود تورهای خارجی به کشور هستیم که باید برای آنها برنامه ای منسجم تدارک ببینیم.»

او سپس با اشاره به مشکلاتی که در حوزه دریافت مجوزهای گردشگری وجود دارد، افزود: «انتظار فزاینده ای در حوزه گردشگری به لحاظ افزایش درآمد در این بخش، ورود گردشگران خارجی و ساخت هتل و تاسیسات گردشگری شکل گرفته است که امروز شاهدیم توسعه و رونق در این بخش با انتظارات منطبق نیست و دلیل آن هم وجود قوانین مزاحم در مسیر دریافت مجوزهای مختلف در حوزه گردشگری است؛ چراکه صدور بخشی از این مجوزها فردمحور است و باید این مساله پیگیری و مشکلاتش حل شود.»معاون رئیس جمهوری همچنین در مورد راهنمایان گردشگری گفت: «موضوع مربوط به راهنمایان گردشگری در شورای اشتغال مطرح شده و صحبت هایی هم با وزیر کار داشته ام تا راهنمایی گردشگری به عنوان شغل به رسمیت شناخته شود؛ هم اکنون 8300 نفر در این حوزه مشغول فعالیتند، بنابراین باید از این فرصت برای ایجاد اشتغال بیشتر استفاده کرد. پس از پذیرفته شدن آن به عنوان شغل، سایر مسائل این حوزه هم قابل پیگیری خواهند بود. معاونت گردشگری موظف شده است تا طرحی را برای این موضوع آماده کند.»

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه سخنانش پیرامون طرح مجلس برای وزارتخانه شدن این سازمان، تصریح کرد: «طرحی در مجلس برای وزارتخانه شدن این سازمان رأی آورده است که عمدتا این موضوع از سوی دوستان حوزه گردشگری مطرح شده است. البته نمی دانم که آیا واقعا این اتفاق به وضعیت گردشگری کمکی می کند یا خیر، چون بدون مطالعه مطرح شده است. به هرحال، ما در حوزه گردشگری برای سال 96 برنامه ها و فعالیت های خوبی تدارک دیده ایم. امروز فرصت خوبی برای توسعه این بخش و ایجاد رونق در آن وجود دارد، چراکه همدلی خوبی در دولت هست و می توان از ظرفیت مجلس شورای اسلامی هم استفاده کرد تا این بخش توسعه و رونق پیدا کند.»

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1