بررسی کارنامه 5 ماهه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

22 آوریل 2017 - 10:30 dsfr.ir/wu0aa

بررسی کارنامه 5 ماهه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
میثم رودکی / دنیای سفر
ساختمان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

سازمان میراث فرهنگی که در روزهای اخیر یک فوریت تبدیل آن به وزارتخانه مورد تایید نمایندگان مجلس قرار گرفت، در 5 ماهه اخیر چه کارنامه ای داشته است؟

5 ماه و نیم از آمدن زهرا احمدی پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی می گذرد، رئیسی که پیش از این انتصاب مسئولیتی در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نداشته و تنها ارتباطش با این سازمان به دست گرفتن اداره تقسیمات کشوری بود. همین مسئله هم ورود او به این سازمان را در همان گام نخست با انتقاداتی مواجه کرد.

او در مدتی که ماموریت داشته تا به جای مسعود سلطانی فر رئیس قبلی سازمان و وزیر فعلی ورزش و جوانان، سکاندار میراث فرهنگی و گردشگری کشور باشد، بارها و بارها به سفرهای استانی رفته تا با حوزه کاری خود بیشتر آشنا شود کاری که مسعود سلطانی فر نیز انجام داد تا بلکه در مدت چند ماه با سازمانی که مسئولیتش را به عهده گرفته آشنایی پیدا کند.

احمدی پور در این مدت تقریبا هر دو هفته به یک سفر استانی رفته است؛ او آبان سال گذشته سه روز پس از گرفتن حکم مسئولیتش به استان سیستان و بلوچستان رفت. در این مدت نیز او به استان های مازندران، همدان، مرکزی سفر کرده است. او فروردین ماه 96 به بوشهر، فارس و کرمانشاه، اسفند 95 به لرستان، یزد، کهگیلویه و بویر احمد، سمنان، آذر ماه به هرمزگان، آبان به کرمان، بهمن به خراسان شمالی، دی ماه به خوزستان رفته و در یک سفر خارجی نیز با رئیس جمهور همراه شده و به سه کشور آسیایی ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان و آلمان سفر کرده است.

در این مدت و در کنار این سفرها آنچه از عملکرد رئیس میراث به ثبت رسیده ارسال دو نامه یکی در اعتراض به ساخت و ساز در ارگ علیشاه تبریز بوده و دیگری انتصاب مدیرکل جدید استان خراسان رضوی بوده است که البته پس از آنکه حکم احمد دیناری برای این سمت صادر شد، بنا به دستور استاندار دوباره، زارع صفت مدیرکل قبلی میراث فرهنگی خراسان رضوی به سر کار خود بازگشت و در حقیقت این اقدام نیز بی نتیجه ماند.

نتیجه سفرهای سازمانی چیست؟

سلسله سفرهای استانی رئیس جدید میراث فرهنگی در 5 ماه گذشته اما چندان در نگاه فعالان حوزه میراث فرهنگی و گردشگری برنامه ای قابل دفاع نیست و هنوز به گشودن گرهی از مشکلات متعدد این حوزه منجر نشده است.

در این باره، منوچهر لطفی رئیس انجمن مجموعه داران به خبرنگار مهر می گوید: چهار ماه است که نامه نوشته ایم تا با رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی ملاقاتی داشته و مشکلات صنف خود را بازگو کنیم اما هنوز برای ما 5 دقیقه هم وقت نگذاشته اند! از آن طرف می شنویم که ایشان به سفر رفته و یا همراه رئیس جمهور هستند. ما که در تهران هستیم را حاضر نشدند ببینند چه برسد به اینکه به سراغ همکارانمان در استان های دیگر بروند. متاسفانه رئیس جمهور کسی را به سمت ریاست سازمان انتخاب کرده است که اطلاعی از این حوزه ندارد.

وی درباره اینکه در این مدت شاهد برگزاری چندین همایش از سوی مجموعه داران بوده ایم درحالی که قبلا چنین کاری انجام نمی شد، توضیح می دهد: این کار با همکاری معاونت سرمایه گذاری و اداره کل تشکل های مردم نهاد انجام گرفته و تنها ایشان موافقت کرده اند چنین برنامه ای برگزار شود.

ابراهیم پورفرج رئیس جامعه تورگردانان کشور نیز یکی دیگر از فعالان حوزه گردشگری است که نگاهی انتقادی به کارنامه احمدی پور دارد و در پاسخ به خبرنگار مهر می گوید: از سفرهای رئیس سازمان و اینکه چه هدفی را از این سفرها دنبال می کند بی خبر هستیم نمی دانیم در جهت گردش و تفریح است و یا سفرهای دولتی که باید انجام شود. رئیس جدید میراث و گردشگری در این 5 ماهه با بخش خصوصی جلسه ای کاری نداشته و فقط یک جلسه تاکنون برگزار شده که صرف آشنایی بوده است.

وی افزود: ما درباره اینکه رئیس سازمان چه برنامه ای دارد و قرار است در روزهای آینده چه کاری انجام دهد چیزی نمی دانیم. شاید ماموریتی داشته باشند که ما از آن بی خبر هستیم چون برنامه ای را به ما اعلام نکرده اند و نگفته اند که نقش بخش خصوصی در انجام آن برنامه ها چیست.

پورفرج به سفر اخیر رئیس سازمان میراث به آلمان اشاره کرده و می گوید: حتی نمی دانیم که ماموریت و دستاوردشان در سفر به آلمان چه بود. در نمایشگاه برلین که ایران نیز برای اولین بار یک غرفه به خود اختصاص داده بود، همه منتظر ورود ایشان بودیم اما به طبقه دوم نمایشگاه که محل برگزاری اجلاس جاده ابریشم در سطح مدیران رده پایین بود، رفته و به سمت غرفه ایران نیامد و از آن بازدید نکرد. من حرکتی در حوزه تاثیر ایشان در تورهای ورودی و اقدامی در جهت تسهیل آن ندیدم. رئیس فعلی سازمان مطالعه ای درباره مسئولیت های این سازمان نداشته است. آیا در این مدت 5 ماه مطالعاتی انجام داده اند؟ چرا نتیجه این مطالعات را با بخش خصوصی در میان نمی گذارند؟

چقدر فرصت برای شناخت لازم است؟

جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران ایران نیز با روسای جوامع دیگر هم نظر است. او به خبرنگار مهر می گوید: رئیس فعلی سازمان میراث فرهنگی هنوز هم شناختی از حوزه مسئولیتش ندارد چون نه تنها تا به حال درباره رفع موانع صنعت کوچک ترین قدمی برنداشته بلکه مجموعه سیاست های سازمان به گونه ای است که نشان می دهد این سیاست ها موجب تضعیف هتلداری در ایران می شود چون به جای اینکه مشکلات آن ها را حل کنند خود را درگیر مسائل دیگر کرده اند.

وی درباره جلساتی که احمدی پور با روسای اتحادیه های هتلداری در استان ها گذاشته نیز می گوید: سوال من این است که مگر چنین جلساتی برگزار نشده و همه درباره یک مشکل واحد صحبت نکرده اند پس تصمیم چیست؟ چقدر باید این مسائل را شنید و آن را حل نکرد؟ مگر ما چقدر فرصت داریم.

حمزه زاده می گوید: نتیجه سفرهای ایشان به استان های مختلف چه بوده است آیا نباید خروجی داشته باشد؟ اگر این سفرها مبنای شناخت دارد تا کی باید ادامه پیدا کند؟

حمزه زاده در کنار طرح این مشکلات مشکل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را با وزارتخانه شدن قابل حل می داند. این نظر را محمدحسن کرمانی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران نیز دارد.

کرمانی در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: اگر سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه تبدیل شود، جایگاه آن نیز بالا می رود. حتما آن وزیر نیز باید بابت هر عملکردی پاسخگو باشد. اما اکنون نمی توان انتظار پاسخگویی از رئیس سازمان را داشت. با این وجود وزارت خانه شدن سازمان یک انقلاب در حوزه گردشگری نیست ولی در آن صورت هر کسی در راس این صنعت قرار نمی گیرد و اگر بودجه ای برای آن در نظر می گیرند قابل حساب و کتاب کردن است.

وی ادامه می دهد: ما به عنوان یک صنف گردشگری ارتباطی با سازمان نداریم. درحالی که ما جزو مردم هستیم و مردم نیز ارباب دولت هستند. رئیس سازمان موظف بوده که تشکل ها را دعوت و با آن ها صحبت کند. اما صرفا جلساتی در استان ها با انجمن های استانی داشته که حتی تاثیری از برگزاری این جلسات هم ندیدیم. حتی رفتن به سفرهای متعدد را نیز نمی دانیم با چه هدفی است.

اکنون چشم امید فعالان مرتبط با حوزه کاری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری تبدیل این سازمان به وزارتخانه است بلکه با این تغییر اساسی شعار دولت یازدهم مبنی بر اهمیت دادن به صنعت گردشگری تحقق یابد تا شاید «پاسخ خواهی» درباره عملکرد این سازمان سازوکاری قانونی به خود بگیرد.

1