گردشگران خارجی را در مدرسه خواباندیم!

16 آوریل 2017 - 11:00 dsfr.ir/631lv

گردشگران خارجی را در مدرسه خواباندیم!
میثم رودکی / دنیای سفر
گردشگران خارجی در ارگ کریم خانی شیراز

کمبود #هتل در شرایط فعلی به گونه ای بیداد می کند که من چند وقت پیش مجبور شدم دو گروه از گردشگران خارجی را در مدرسه #اقامت دهم.

"عضو جامعه تورگردانان"

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به تازگی اعلام کرده 35 هتل چهار و پنج ستاره در چهار سال اخیر ساخته شده و قرار است 20 هتل دیگر به زنجیره خدمات اقامتی کشور اضافه شود، اما رییس جامعه تورگردانان از وجود این هتل ها ابراز بی اطلاعی می کند و می گوید: «ما اصلی ترین مصرف کننده این محصول هستیم، این هتل ها را کجا ساخته اند که نمی توانیم از آن ها استفاده کنیم؟! به نظر می رسد آن ها هنوز وارد چرخه مصرف گردشگران نشده اند.»

ابراهیم پورفرج منکر ساخت هتل های جدید در کشور نیست، اما معتقد است: «آن هتل ها در مسیر و مقصد گردشگران ساخته نشده اند، برای همین کمبودی که در بخش اقامت ملموس است، هنوز برطرف نشده.»

فقط 30 درصد هتل های کشور گردشگرپسند هستند

جامعه تورگردانان ایران نزدیک به دو سال است که مدام نسبت به کمبود اقامتگاه مناسب در کشور هشدار می دهد، در حالیکه جامعه هتلداران هر بار با اعلام آمار ظرفیت خالیِ هتل ها که گاه به 60 درصد هم رسیده، آن اعلام نیاز را به نقد کشیده است. رییس جامعه تورگردانان برای رفع این تناقض، استدلال های خود را دارد که بر آن اساس می گوید: «همه هتل های ایران در سلیقه، انتخاب و استاندارد گردشگر نیست که هر وقت تورگردان ها شاکی از کمبود اقامتگاه شده اند، هتلداران سریع آمار داده اند که مثلا 20 درصد از ظرفیت هتل های کشور خالی است.»

او اظهار می کند: «گردشگران خارجی نهایت در هتل های سه ستاره اقامت داشته باشند، کمتر از این سطح به کار گردشگری نمی آیند.»

به گفته سید هادی شیرازی دبیر جامعه تورگردانان ایران نیز، «شاید فقط 30 درصد هتل های کشور مورد مصرف گردشگران باشد.»

او در نشستی که با حضور تعدادی از اعضای جامعه تورگردانان ایران برگزار شد، تصریح می کند: 60 تا 70 درصد هتل ها در مسیر سفر گردشگران نیستند، در حالیکه وقتی می خواهند آمار اقامت و ظرفیت خالی را اعلام کنند، آن هتل ها را هم حساب می کنند، غافل از این که تنها 30 درصد کل هتل های کشور در مسیر گردشگری ایران قرار دارد.

محمود بنکدارنیا عضو دیگر این جامعه در ادامه این سخنان می گوید: «در تمام این سال ها یک سیستم آماری ایجاد نمی کنند که شرایط واقعی محرز شود. همین حالا اگر به هتل های 4 و 5 ستاره تهران مراجعه کنید، اغلب با این پاسخ مواجه می شوید "اتاق خالی نداریم". از طرفی اول اردیبهشت ماه که دقیقا زمان اوج ورود گردشگران خارجی به ایران است و ما شدیدا به هتل نیاز پیدا می کنیم، مثلا جشنواره بین المللی فجر را برگزار می کنند و یا نمایشگاه نفت و گاز. متاسفانه تمام سیستم سنتی عمل می کند، وقتی تورگردان ها درخواست می کنند در بهار همایش و جشنواره برگزار نکنید، کسی به این خواسته اهمیت نمی دهد.

وی ادامه می دهد: «البته ما نمی گوییم هتلی ساخته نشده، اما در کجا این هتل ها را ساخته اند؟ مثلا در اراک یک هتل ۵ ستاره خیلی خوب ساخته اند که اتفاقا ما هم خیلی دوست داریم از آن استفاده کنیم، ولی متاسفانه در مسیر سفر گردشگر نیست. »

چرا گردشگران از این مثلث خارج نمی شوند؟

او در پاسخ به این سوال که چرا مسیر سفر گردشگران از مثلث اصفهان، شیراز و یزد خارج نمی شود تا آن هتل ها در چرخه مصرف قرار گیرد و این کمبود برطرف شود، می گوید: «این حرف در صنعت گردشگری مفهوم منطقی ندارد، چون سفر معمولا در اوقات فراغت اتفاق می افتد و این اوقات را مسافر تعیین می کند، نه آژانس دار و یا تورگردان، ولی زمان برپایی نمایشگاه و یا جشنواره را که خودمان می توانیم تعیین کنیم. مسافری که برای نخستین بار به ایران سفر می کند، حتما می خواهد تاریخ دوران پیش از اسلام را در فارس و دوران اسلامی را در اصفهان ببیند، چطور می توان این شهرها را حذف کرد؟ ضمن این که بیشتر گردشگرانی که به ایران می آیند، یک برنامه 10 تا 12 روزه دارند و در این زمان محدود نمی توان شهرهای بیشتری را در نظر گرفت، اگر مثل مسافران قطار گردشگری وقت بیشتری داشتند، حتما سفرنامه ی دیگری را برای آن ها اجرا می کردیم که شهرهایی غیر از اصفهان و شیراز را هم ببینند که البته این برنامه برای گردشگرانی که بیشتر از دو هفته به ایران سفر می کنند اجرا می شود. »

چگونه با بنیاد مستضعفان و تامین اجتماعی می توان متحد شد!؟

بنکدار به این پرسش که چرا تشکل های تورگردان و هتلدار به یک اجتماع و اتحاد نمی رسند تا این مشکل حل شود نیز پاسخ می دهد: «ما چگونه می توانیم با هتل ها اتحاد داشته باشیم، وقتی بیشتر هتل های گردشگرپذیر که مورد مصرف جمعیت ما است، دولتی هستند، گروهی زیر نظر بنیاد مستضفعان، بخشی زیر نظر سازمان تامین اجتماعی و یک تعداد هم زیر نظر بنیاد شهید و البته سایرین. ما به عنوان بخش خصوصی با کدام یک از این ها می توانیم تفاهم کنیم!؟ مصداق این موضوع در عید اتفاق افتاد، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و جامعه هتلداران اعلام کردند هتل های تهران در نوروز تا 40 درصد به مسافران تخفیف می دهند، ولی وقتی ما می خواستیم بازیکنان تیم ملی فوتبال چین را که در همان فصل به ایران آمده بودند، در هتلی 5 ستاره در تهران اسکان دهیم، فقط 15 درصد تخفیف دادند. البته بماند که هتل به چینی ها وعده داده بود در قراردادی مستقیم به آنها 20 درصد تخفیف می دهد.»

او بحث دیگری را باز می کند و می گوید: در این وانفسای کمبود هتل، برخی از هتل ها وقتی پای یک شرکت خارجی وسط می آید، قائده ی معامله با آژانس ایرانی را به هم می زنند و حاضرند به خارجی ها تخفیف بیشتری بدهند، چون فکر می کنند در بلندمدت می توانند با آن شرکت خارجی مستقیم کار کنند. مثلا هتلی بوده که به ما نهایت تا 25 درصد تخفیف داده، اما به شرکت خارجی که با ما همکاری می کرد، 35 درصد تخفیف می دهد. این رفتارها نه اخلاقی است و نه حرفه ای، چون شرکت های خارجی فکر می کنند ما به آن ها دروغ می گوییم و باقیمانده پول را در جیب خودمان می گذاریم.»

وی اضافه می کند: «سیستم هتلداری در ایران معیوب است. اگر همین الان با هتل 5 ستاره عباسی در اصفهان تماس بگیرید، می گوید اتاق خالی ندارند، اما چند دقیقه بعد حتما شخصی با شما تماس می گیرد که در همان هتل، می تواند اتاق خالی بفروشد! »

همین یک مشکل را حل کنند، بس است

پورفرج رییس جامعه تورگردانان ایران در ادامه این بحث ها می گوید: «بارها از متولی دولتی گردشگری درخواست کرده ایم حالا که ساخت هتل در کشور به سرعت امکان پذیر نیست، دست کم مانع برگزاری سمینارها و جشنواره ها در شهرهای گردشگرپذیر شوند. ما نمی خواهیم همه مشکلات را برطرف کنند، همین یک مساله را پیگیری کنند، کافیست.»

وی اضافه می کند: «ما مخالف برگزاری جشنواره و همایش نیستیم، اما معتقدیم می توانند آن را مدیریت زمانی و مکانی کنند تا با فصل ورود گردشگر تداخل نداشته باشد. اگر این جشنواره و سمینارها در فصل های غیرتوریستی برگزار شود، چه اتفاقی می افتد؟ اگر هم بهانه سر زمان این رویدادها است و نمی توانند تغییر دهند، دست کم شهرهای غیرتوریستی را انتخاب کنند. آیا این همایش ها در شهرهایی مثل مشهد یا تبریز که هم هتل دارند و هم در این فصل خالی هستند نمی توانند برگزار شوند!؟ »

وی یادآوری می کند: «در همه کشورها گردشگری فصلی است. بهار و پاییز هم فصل گردشگری در ایران است که البته در یکی دو سال اخیر ماه های شهریور و اسفند هم اضافه شده، بنابراین وقتی گفته می شود هتل کم است باید امکانات متناسبی را در این فصل تنظیم و ایجاد کنیم. مدیریت زمانی و مکانی به نفع هتلدارها و اقتصاد کشور است، چرا که با چنین برنامه ریزی می توان همیشه آن ها را پُر نگه داشت.»

آن ها راست نمی گویند ...

مصطفی شفیعی شکیب عضو هیات مدیره جامعه تورگردانان در ادامه با نقد عملکرد متولیان دولتی در رفع این نواقص می گوید: «آن ها راست نمی گویند که می خواهند تعداد گردشگران بیشتر شود، چون ما اراده ای برای حل مشکلات و ساماندهی گردشگری نمی بینیم.»

وی ادامه می دهد: در تمام کشورها کنفرانس ها، نمایشگاه ها و جشنواره ها در فصل مُرده و کم سفر برگزار می شود، اما در اینجا با آن که بارها از مسؤولان درخواست شده این مشکل و تداخل کاری را حل کنند، گوش شنوایی نبوده، برای همین فکر می کنیم آن ها نمی خواهند گردشگری آن طور که باید شکل بگیرد.

شفیعی شکیب اضافه می کند: «فقط کافیست نگاهی به جدول مرکز توسعه صادرات داشته باشید، می بینید تمام سال آن ها با برنامه های نمایشگاهی و همایش تکمیل شده است، این اتفاق فقط باعث می شود عده ای دلال و سودجو هتل ها را برای مهمانان آن رویدادها از قبل رزرو کنند و به گردشگران و تورگردان ها اتاقی نرسد و ما مجبور شویم برای تهیه جای خواب گردشگر سراغ آن ها برویم تا با قیمتی بالاتر از نرخ بورد، اتاق بخریم.»

وی اظهار می کند: «هتل ها زمانی برای تورگردان ها تخفیف های خوبی قائل بودند، اما حالا بعضی از آن ها شرط گذاشته اند که اگر اتاق بیشتری بخریم این تخفیف ها را قسمت ما می کنند. الان وضعیت طوری شده که هتل به منِ تورگردان اتاق نمی دهند، اما به عده ای افراد تازه کار که پول دارند و می توانند اتاق بیشتری را پیش خرید کنند، اتاق می دهند.»

گردشگران خارجی را در مدرسه خواباندیم

عضو جامعه تورگردانان ادامه می دهد: سه شهر در ایران گلوگاه گردشگری است؛ اصفهان، یزد، شیراز، بارها به دولت نامه نوشته ایم که اگر نمی توانند مشکل هتل را به سرعت حل کنند، امکانات اقامتی موجه مراکز دولتی را دست کم در اختیار گردشگران قرار دهند، کاری که وزارت خارجه مدتی است در یکی از اقامتگاه های تهران انجام داده است.

وی می گوید: کمبود هتل در شرایط فعلی به گونه ای بیداد می کند که من چند وقت پیش مجبور شدم دو گروه از گردشگران خارجی را در مدرسه اقامت دهم.

او با اعتقاد بر این که اقامتگاه های دولتی به مراتب وضعی بهتر از مسافرخانه ها و هتل های یک و دو ستاره دارند، اضافه می کند: «اگر کمی به این واحدها رسیدگی شود، وضعیت خیلی بهتری پیدا می کنند و می توان برای اسکان گردشگران از آن ها که در بیشتر شهرها خالی افتاده اند، استفاده کرد.»

شفیعی شکیب می گوید: « ما درحالی با این مشکلات روبرو شده ایم که ایران هنوز توریستِ انبوه ندارد و به شرایط ترکیه و حتی گرجستان نرسیده است. وضع ما خیلی بدتر از اینها است، چون اگر 10 گروه از گردشگران خارجی به یک باره تصمیم بگیرند با پرواز به اصفهان بروند، هواپیمای مناسب و صندلی خالی هم پیدا نمی کنیم، چه برسد به هتل.»

چرا هتل 5 ستاره با یک امضا، اتاقش را یک میلیون تومان می فروشد؟

او در ادامه بیان این دلخوری ها از سیستم هتلداری کشور، اظهار می کند: «بعضی از هتلدارها از این کمبود و نیازمندی تورگردان ها و گردشگران استفاده می کنند و معلوم نیست روی چه اصل و اساسی نرخ ها را چندبرابر از حد معمول می دهند. چرا یک هتل 5 ستاره در تهران باید با امضای مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری این استان، یک اتاق دو تخته را شبی یک میلون تومان بدهد و یک هتل 5 ستاره دیگر چون فکر می کند خیلی استاندارد و خوب است شبی 700 هزار تومان نرخ بگذارد!؟ وقتی نظارت و ضابطه نباشد، همین می شود دیگر.»

جمهوری آذربایجان تهدیدی برای گردشگری ایران

پورفرج در ادامه با اعتقاد بر این که هتلدارها چندان تمایلی به ساخت هتل های بیشتر ندارند، می گوید: «ظاهرا آن ها نگران اند با ساخت هتل های بیشتر، هتل های خودشان خالی بماند. درحالی که اشتباه می کنند؛ اگر هتل بیشتر ساخته شود، ما هم می توانیم ورود گردشگران را به کشور افزایش دهیم. باید در نظر بگیریم که ایران در حال حاضر با رقبای منطقه ای مثل جمهوری آذربایجان طرف است که به تازگی گردشگران زیادی به خاطر هزینه های پایین آن، برای سفر به این کشور تمایل نشان می دهند.»

او اضافه کرد: ما باید مواظب قیمت و هزینه سفر در ایران باشیم، اگر بیشتر از این بالا برود، زنگ خطر به صدا درمی آید. همین حالا هم ایران در مقایسه با کشورهایی مثل ترکیه، آذربایجان و ارمنستان گران است و آژانس های خارجی تورهای ترکیبی را با این کشورها طراحی کرده اند تا گردشگر با گذراندن وقت کمتری در ایران، هزینه های سفرش را کاهش دهد.

وی درباره گزارش مجمع جهانی سفر درباره ارزان بودن ایران به عنوان مقصد سفر، بیان می کند: «این گزارش ها درست نیست، چون معتقدیم بر اساس اطلاعاتی که از داخل داده می شود تنطیم شده است. فقط کافی است هزینه تورهای ایران را با کشورهای همجوار مقایسه کنید، آن وقت متوجه گرانی خواهید شد.»

رییس هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران با بیان این که دولت با نفوذی که به نسبت بخش خصوصی دارد، براحتی می تواند این مشکلات را پیگیری کند، می گوید: «می دانید چرا ما نمی توانیم دولت را نسبت به موضوعی مثل مدیریت زمانی و مکانی همایش ها و نمایشگاه ها متقاعد کنیم، چون در هیات دولت اشخاصی با تفکر و نگرش ما حضور ندارند. سوال ما این است وقتی مهمترین مطالبه ما از رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، مدیریت زمانی همایش ها و جشنواره های بین المللی در فصل گردشگری ایران بود و ایشان هم قول دادند که پیگیری کنند، آیا تا کنون در هیات دولت در این زمینه بحث شده و اصلا این موضوع را مطرح کرده اند؟»

پورفرج بیان می کند: «مشکل ما این است که هیچ وقت از مسؤولی که از این سازمان رفته گزارش دقیق نگرفته اند و روی اعمال و برنامه های آن هم نظارت نکرده اند. مطمئنا اگر از مدیران این سازمان تعهد و مسوولیت خواسته می شد، نصف مدیرانی که به این سازمان آمده اند این پست را قبول نمی کردند.»

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1