معاون امور مجلس، حقوقی و استان های سازمان میراث فرهنگی:

ایجاد وزارت گردشگری فقط هزینه دارد

16 آوریل 2017 - 10:40 dsfr.ir/qc7hl

ایجاد وزارت گردشگری فقط هزینه دارد
میثم رودکی / دنیای سفر
ساختمان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

معاون امور #مجلس، حقوقی و استان های سازمان میراث فرهنگی می گوید: تبدیل #سازمان #میراث فرهنگی به #وزارتخانه با اسناد بالادستی نظام مغایرت دارد.

روزنامه توریسم امروز یکشنبه 27 فروردین با میرهادی قره سید رومیانی، معاون امور مجلس، حقوقی و استان های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص طرح 200 نماینده مجلس برای تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه گفت و گو کرده است.

متن کامل این گفت و گو به شرح زیر است:

طرح 200 نماینده مجلس برای تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه که در هفته جاری در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد، این روزها مهم ترین خبری است که فعالان بخش های ذی ربط دولتی و غیردولتی حواشی آن را دنبال می کنند.

این طرح که هم در مجلس و هم در سطح افکار عمومی موافقان و مخالفانی دارد، بیش از هر چیز یادآور نمونه های مشابهی چون تبدیل سازمان ورزش و جوانان یا همان تربیت بدنی سابق به وزارتخانه و یا ادغام بخش های صنایع، معادن و بازرگانی در قالب وزارتخانه ای یکپارچه یعنی وزارت صنعت، معدن و تجارت است؛ ادغام ها و تبدیل هایی که هر کدام مسائل و بحث های خاص خود را دارند و پرداختن به هر کدام فرصتی مستقل می طلبد.

درباره موضوع تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه، روزنامه توریسم سراغ یکی از معاونان سازمان میراث فرهنگی رفت و جویای نظرات سازمانی اش در این خصوص شد. میرهادی قره سید رومیانی که پیشتر در کسوت نمایندگی مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس نهم حضور داشته، اواخر پاییز سال گذشته با حکم زهرا احمدی پور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان معاون امور مجلس، حقوقی و استان های این سازمان انتخاب شد. برخورداری از سابقه حضور در قوه مقننه در تسلط مشهود او به مفاد قانونی حوزه مدیریتش نمودار است.

  • 200 نماینده طرحی را امضا کردند مبنی بر تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه که این هفته در صحن علنی مجلس مطرح می شود. به عنوان معاون سازمان میراث فرهنگی، این طرح را چطور ارزیابی می کنید؟

همین که نمایندگان مجلس شورای اسلامی ذغدغه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دارند جای تقدیر دارد. در جلسه ای که یکشنبه گذشته در معیت ریاست سازمان با اعضای فراکسیون مستقلین مجلس داشتیم، اعضای فراکسیون هم مسائل خود را مطرح کردند. یکی از دغدغه های اساسی این طرح پاسخگویی سازمان در مقابل مجلس است. نکته مهمی که مهرداد لاهوتی به آن اشاره کرد و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید پیگیر آن باشد، درآمد کشور از بخش گردشگری است. بحث او این است که تحصیل این درآمد مطابق با انتظارات و مطلوب نبوده است. رئیس سازمان میراث فرهنگی در آن جلسه توضیحاتی داد. جلسه ای هم به همت هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تشکیل و در آن موضوعات مختلف و دغدغه طراحان محترم مطرح شد.

  • به هر حال 200 نماینده این طرح را امضا کردند و عده ای هم موافق آن نیستند. شما از منظر معاون امور مجلس، حقوقی و استان های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بفرمایید که موضع سازمان در قبال این موضوع چیست و چه استدلالی برای این موضع دارید؟

این طرح مخالفان و موافقانی دارد. مخالفان نظرشان این است که قبلا ادغم ها و تبدیل های مثل وزارت ورزش و جوانان صورت گرفته که از نظر آن ها کارگشا نبوده و در حقیقت بر اساس کار کارشناسی چنین تصمیمی اتخاذ نشده است. می گویند به اهدافی که در بخش ورزش .و جوانان دنبال آن بودیم، دست پیدا نکردیم. گفته می شود که مسئله جوانان با توجه به اهمیت و غلبه ورزش به محاق رفته است. همینطور در مورد وزارت صنعت، معدن و تجارت که بخش های صنعت و معدن با بازرگانی ادغام شدند. با توجه به نظر موافقان و مخالفان و نظرات کارشناسی که در هئیت رئیسه مطرح شد، قرار شد که قبل از وصول طرح، موضوع به مرکز پژوهش های مجلس اراجاع شود و با پیگیری غلامرضا کاتب و لاهوتی، قدری فنی تر و کارشناسی تر به موضوع نگاه کنیم. در جریان باشید با حضور زهرا احمدی پور در مجلس شورای اسلامی، زمینه رابطه ای علمی و فنی در راستای تعالی روابط بین سامزان و مجلس شورای اسلامی و سایر قوا ازجمله قوه قضائیه و قوه مجریه یعنی خود دستگاه های دولتی فراهم شد. لذا به نظر می رسد که با توجه به در پیش بودن انتخابات باید دقیق تر، کارشناسی تر و علمی تر به موضوع نگاه کنیم و ببینیم که آیا تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه می تواند با اسناد بالادستی نظام هماهنگ باشد یا خیر؟ آیا مغایرت اصل 75 قانون اساسی را ندارد که می گوید ایجاد و ادغام وزارتخانه ها از اختیارات ذاتی دولت است؟

  • منظورتان از مغایرت با اسناد بالادستی، تعارض با چابک سازی و کاهش تصدی گری دولت است؟

بله، منظورم تعارض با نظرات مقام معظم رهبری است که بر منطقی سازی دستگاه ها اصرار دارند، لذا به نظر می رسد این طرح، هم با اصل 75 مغایرت دارد، هم با سند برنامه ششم توسعه.

اگر به عقب تر برگردیم، می بینیم که ادغام هایی که در سازمان ورزش و جوانان و وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته و سازمان ها به وزارتخانه هایی یکپارچه تبدیل شدند، نه تنها کمکی به چابک سازی نکرده، بلکه نتایج معکوس بوده است، طوری که حتی روند منطقی موجود در اسناد بالادستی هم دچار اختلال شد. بنابراین اهداف جاری در اسناد بالادستی نظام که در چشم انداز 20 ساله متصور بود، متأسفانه محقق نشد.

  • دغدغه ای که امضاکنندگان طرح مطرح می کنند، پاسخگو کردن سازمان است. از این منظر آیا توجیهی نسبی نمی بینید؟

نمایندگان از تبدیل و گذار سازمان به وزارتخانه به دنبال مطالبه پاسخ از سازمان هستند تا بتوانند از اختیارات خود و ظرفیت های قانونی مجلس برای سئوال، تذکر و استیضاح استفاده کنند و روند تغییراتی که در مدیریت کلان سازمان بوده را رصد و کنترل کنند.

به نظرم با تعاملی که با مجلس ایجاد کردیم، ضرورتی ندارد که این تبدیل صورت بگیرد و این تصمیم فقط هزینه ایجاد می کند. بار دیگر تأکید می کنم که بر اساس اسناد بالادستی نظام در چشم انداز 20ساله، ما باید درآمدی معادل 25 میلیارد دلار از گردشگری و سرمایه گذاری 30هزارمیلیارد دلاری در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برسیم.

  • تبدیل شدن یا نشدن سازمان به وزارتخانه به طور اخص بر روی بخش گردشگری چه تأثیری می تواند داشته باشد؟

باتوجه به اینکه سیاست گذاری های انجام شده، به ویژه مواد 113 و 115 از قانون برنامه ششم توسعه، سامان را به تدوین قانون جامع گردشگری ملزم کرده و از ظرفی طرح سند راهبردی نظام در سال اول برنامه برای ما تبیین و به ما تکلیف شده است. به نظر می رسد که اگر بتوانیم یک جمع بندی کلی در حوزه تقنینی و حوزه اجرایی داشته باشیم، خواهیم توانست ایران اسلامی را در حوزه گردشگری به اهدافش در سطح بین المللی برسانیم.

1