17 آوریل 2024 - 12:53

هتل های اردبیل در فقدان زیرساخت های کلانشهری دست و پا می زنند

15 آوریل 2017 - 13:30 dsfr.ir/vr2ea

هتل های اردبیل در فقدان زیرساخت های کلانشهری دست و پا می زنند
هتل شورابیل
هتل شورابیل اردبیل

صنعت #هتلداری استان #اردبیل در حال حاضر همچون ماهی قرمز در تنگ خالی از زیرساخت های کلانشهری دست و پا می زند.

صنعت هتلداری استان اردبیل چند سالی هست که با روی کار آمدن صنعت گردشگری به صورت رسمی، اندک موفقیتهایی در راستای رونق و توسعه این صنعت کاسب شده است اما بحثی که در حال حاضر به یکی از دغدغه های اصلی مسئولان و مدیران شهری مبدل شده بحث اسارت این صنعت در مخمصه نبود زیرساخت های کلانشهری در سطح استان اردبیل بوده که نجات از این وضعیت فقط در صورت تقویت و سوق دادن صنعت هتلداری این استان به سمت تخصص گرایی محقق خواهد شد.

باتوجه به اینکه رونق هر یک از صنایع مهم گردشگری و هتلداری نیازمند فراهم سازی زیرساخت های کلانشهری از گل کاری و ایجاد فضای سبز گرفته تا توسعه و تقویت ناوگان حمل و نقل و مسافربری در سطح شهر بوده باید توجه داشت که استان اردبیل در حال حاضر آن طور که باید در راستای ایجاد و تقویت زیرساخت های کلانشهری تلاشی نداشته است و شاید همین امر یکی از دلایل اصلی درجا زدن صنعت هتلداری استان در طول سال های متمادی بوده باشد.

صنعت هتلداری تنها صنعتی است که متاعی به خارج از کشور صادر نمی کند اما در عوض ارز وارد کشور می کند و تفاوتی ندارد که این صنعت در کدام نقطه از کشور پهناور ایران مورد استفاده بوده و رونق یابد و در همین رابطه استان اردبیل به دلیل دارا بودن جاذبه های گردشگری بکر و پهنه های زیبایی که در موقعیت جغرافیایی و قلمرو خود جای داده است شاید یکی از مناطق مستحق گسترش و رونق صنعت هتلداری باشد.

باید توجه داشت تا چنین صنعتی به هیچ وجه دچار لغزش و خطا نشود چرا که در این صورت مستقیما بودجه، سرمایه های کلان و اندوخته های کشور در حوزه های مختلف اقتصاد، اشتغال و سایر حوزه های خرد و کلان نشانه می رود که این به تبع به زیان آن منطقه تمام خواهد شد.

باید دانست که تنها صنعتی که احتکار در آن به چشم نمی خورد، صنعت هتلداری است یعنی در همین زمینه اگر در حال حاضر مدیر یک هتل اتاقی را فروخت سود و درآمدی عایدش خواهد شد و اگر واگذاری این اتاق به گردشگر به زمان های بعدی محول شود نمی توان اتاق را گران تر از قیمت روز قبل به فروش رساند پس آیا توجه به این صنعت که هزینه چندانی نمی خواهد اما در عوض ارز و پولی هنگفت وارد کشور می کند مستحق بی توجهی مسئولان است؟

صنعت گردشگری با ضریب اشتغال بالا جزو صنایع مهم کشور محسوب می شود که در همین راستا تجربه جوامعی که برای این بخش اهمیت زیادی قائل بوده و زحمات زیادی در راستای رونق و توسعه آن کشیده اند نشان از این داشته که صنعت گردشگری حوزه ای تاثیرگذار و قابل سرمایه گذاری کلان در ایجاد اشتغال و گردش مطلوب چرخ های اقتصادی در یک منطقه است.

تامین مراکز اقامتی مناسب و مطمئن از جمله ملزومات ورود گردشگران بی شمار به یک منطقه با جاذبه های گردشگری بالاست که بها دادن به آن می تواند سرمایه گذاران بیشتری را به سمت خود کشانده و همین پذیرایی مناسب از مسافران خود متضمن ایجاد فرصتهای بیشمار شغلی است که به تبع با ورود سرمایه گذاران به منطقه حوزه های دیگر کشور و منطقه نیز دچار تحول عظیمی خواهند شد.

سهم مراکز اقامتی اردبیل تنها 2.6 درصد کل هتل های کشور است

مدیرعامل جامعه مراکز اقامتی استان اردبیل گفت: در حال حاضر بر اساس آمارهای به دست آمده تعداد 28 هتل 1 تا 3 ستاره در استان اردبیل فعالیت داشته و به ارائه خدمات به گردشگران مشغول هستند که این تعداد تنها 2.6 درصد از کل هتلهای کشور را شامل می شود.

جعفر بذری با اشاره به توسعه صنعت هتلداری و نقش آن در تحقق اقتصاد مقاومتی در استان اردبیل بیان کرد: به منظور تنوع بخشیدن به منابع رشد اقتصادی، درآمدهای ارزی و نیز ایجاد فرصتهای مختلف شغلی پایدار در کشور و جذب 20 میلیون گردشگر ورودی مطابق چشم انداز افق 1404 توسعه صنعت گردشگری و هتلداری از اهمیت دو چندانی برخوردار بوده که در این راستا توجه مسئولان به این امر مهم لازمه تحقق آن است.

وی با بیان اینکه برای سفر به مکان های زیبا و متفاوت اقامت در یک هتل خاص و مجرب نیز می تواند خود به یک تجربه فراموش نشدنی و دلیل اصلی تشویق گردشگر برای حضور در آن منطقه تبدیل شود، افزود: هر یک از هتلهای خاص با معماری متفاوت در سرتاسر دنیا ممکن است خود به یک جاذبه توریستی تبدیل شود و تجربه سفر را برای گردشگر به تجربه ای منحصر به فرد تبدیل کند که در استان اردبیل نیز تلاش بر این است تا در بحث احداث هتل ها به امر مجهز ساختن مراکز اقامتی توجه کافی شود.

مدیرعامل جامعه مراکز اقامتی استان اردبیل افزود: باتوجه به اینکه رواج سیاحت و جهانگردی در حال حاضر نسبت به دوران گذشته از هر زمانی بیشتر است و سرعت سیر و سهولت سفر فواصل زمانی و مکانی را از میان برداشته در این میان صنعت هتلداری نیز بیش از پیش اهمیت یافته و مورد توجه سرمایه گذاران، تجار و مدیران بخش های مختلف برخی مناطق قرار گرفته است.

بذری تصریح کرد: تجهیزات، امکانات، خدمات، سیستم، گزارش کار هتل، تکنولوژی، مدیریت، سرویس دهی مجهز به مشتریان و مسلط بودن هتلداران به زبانهای مختلف دنیا را می توان از جمله عواملی دانست که در صنعت هتلداری تاثیر مثبتی دارد و این امر در استان اردبیل نیز کم و بیش مطلوب ارزیابی می شود و سعی خواهیم داشت تا از این پس این امر را به سمت کیفی بودن سوق دهیم.

وی اظهار کرد: با توجه به اهمیت صنعت هتلداری به عنوان بخشی مهم و انفکاک ناپذیر از صنعت گردشگری باید گفت که برگزاری جشنها، سمینارها و نمایشگاههای صنعت هتلداری و معرفی زمینه ها و فرصتهای این صنعت در استان اردبیل به گردشگران داخلی و خارجی یکی از راهکارهای مناسب برای بهبود وضعیت صنعت گردشگری در استان محسوب می شود.

باید اقرار کرد که کشور ایران با دارا بودن مناطق توریست پذیر بی شمار در زمره کشورهای پر تردد و گردشگرپذیر جهان قرار دارد که همه ساله اقصی دنیا این کشور پهناور به شکل شایسته ای از میلیونها گردشگر و مسافر میزبانی می کنند که الحق و الانصاف بی رمق و بی تفاوت بودن نسبت به این موضوع شایسته نام کبیر کشور ایران اسلامی نبوده و نیست.

نخستین هتل 4 ستاره در شهر اردبیل احداث می شود

معاون سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: باتوجه به موقعیت جغرافیایی استان اردبیل یکی از مناطق بکر و گردشگرپذیر کشور محسوب می شود که در این زمینه هتلهای 1 تا 3 ستاره بسیار زیاد بوده و فقط یک هتل 4 ستاره در شهرستان سرعین موجود است که باید در نظر داشت تا با برنامه ریزیهای دقیق تعداد هتل هایی با ستاره های بالا در مناطق مختلف استان به ویژه شهر اردبیل را افزایش داد.

عسگر سنگی با اشاره به احداث نخستین هتل 4 ستاره در آینده نزدیک در شهر اردبیل، افزود: برای افزایش تعداد هتلهای استان اردبیل با توجه به چشم اندازهای زیبا و آثار طبیعی و تاریخی غنی، گردشگرپذیر بودن استان و نیز استقبال بهتر از گردشگران خارجی و ارائه خدمات مطلوب و با کیفیت به گردشگران در جهت توسعه صنعت گردشگری استان، نیاز به احداث هتل های 4 و 5 ستاره در منطقه ضروری است.

وی تصریح کرد: در همین راستا و در جهت بهبود اقتصاد کشور، ارائه خدمات مطلوب و با کیفیت و نیز بالا بردن تخصص گرایی در صنعت هتلداری استان به زودی نخستین هتل 4 ستاره در یکی از نقاط گردشگرپذیر شهر اردبیل و مجاور منطقه نمونه گردشگری شورابیل به بهره برداری خواهد رسید.

معاون سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با اشاره به اینکه موضوع اقامت و هتل اساس عرضه محصولات گردشگری و انتخاب مقصد برای هر گردشگر است، بیان کرد: چرا که گردشگر از مبدا و شهر خود به این امید حرکت می کند که در مقصد برای او زمینه آسایش و ارائه خدمات اقامتی و رفاهی فراهم شده باشد که خوشبختانه استان اردبیل در مسیر بالندگی و توسعه از زیرساختهای ارتباطی و خدماتی بسیار مناسبی برای توسعه بخش گردشگری داخلی و خارجی برخوردار است.

سنگی اظهار کرد: موقعیت استراتژیک، زیرساخت های مناسب و سیاست های تسهیل کننده دولتی در شکوفایی ظرفیت ها و استعدادهای طبیعی خطه اردبیل افق روشنی را برای سودآوری سرمایه گذاری در زمینه صنعت گردشگری استان در سال های آینده نوید می دهد که امیدواریم باتوجه به اندک مشکلات مطرح در حوزه صنعت هتلداری در آینده نزدیک بتوانیم صنعت هتلداری اردبیل را به یکی از صنایع مفید و مثمر به ثمر این منطقه مبدل سازیم.

وی افزود: امید است در جهت توسعه هر چه بیشتر صنعت گردشگری استان اردبیل و در آینده ای نه چندان دور شاهد میزان سرمایه گذاری در بحث هتل های 4 و 5 ستاره در استان باشیم که این امر به تبع منجی صنعت هتلداری استان خواهد بود.

صنعت هتلداری یکی از صنایع مهمی در حوزه گردشگری است که در آن نمی توان معیار اندازه گیری کیفیت را تعریف کرد و استانداردی برای آن در نظر گرفت اما موضوعی که در حال حاضر مطرح است این بوده که استان اردبیل با تمام کم و کاستیها در تمامی حوزه ها به ویژه صنعت هتلداری تا به امروز توانسته با اندک توان خود در این راستا گامهای محکم و بزرگی برداشته و روی پاهای خود بایستد، اما آیا این مقدار موفقیت اندک کافی است و باید دست از تلاش کشید و به انتظار معجزه نشست؟

باتوجه به اینکه در زنجیره گردشگری یکی از حلقه های بسیار مهم بحث هتل و هتلداری است و این صنعت از نظر اشتغالزایی، تولید و درآمد بخش بزرگی از صنعت گردشگری را تشکیل می دهد و میزان تسهیلاتی که مهمان پذیرها ارائه می دهند بازتابی از نیازها و سلیقه های مختلف گردشگران است باید توجه داشت تا این صنعت دچار لغزش و کوتاهی نشود چرا که در این صورت صنعت گردشگری استان اردبیل نیز مستقیما صدمه خواهد دید.

ایام عید نوروز است و تا به حال که چند روزی به تعطیلات مانده خیل عظیمی از گردشگران از نقاط مختلف کشور و حتی کشورهای همسایه وارد استان اردبیل شده اند اما در این میان کیفیت خدمات ارائه شده در بحث هتلداری و اقامت و اسکان مسافران و گردشگران یکی از مقوله هایی است که نمی دانیم در موقع بازگشت گردشگران به مبدا و شهر خود آیا آنها را آنطور که شایسته رسم میزبانی باشد راضی خواهد کرد؟

امیدواریم که هر چه زودتر مسئولان امر آنطور که شایسته نام و موقعیت گردشگری استان اردبیل است دست به کار شده و چاره ای در راستای توسعه و رونق صنعت هتلداری استان بیاندیشند.

دیدگاه ها

  • amir 16 آوریل 2017 - 09:51

    28 هتل 1 تا 3 ستاره در استان اردبیل ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ 28 تا هتل کجا بود عمو !!!! این هتل آپارتمانهای درپیتی رو هتل فرض نکن
    میخواین هتلداری رونق پیدا کنه 1 مثل اصفهان و انزلی و ... جلوی چادر زدن مسافرا رو بگیرین 2 مسافرخونه های مثل زندان و کثیف رو ببندین 3 با مشارکت اشخاص ثالث هتلهای موجود را ارتقا بدین

1