دیگ سفرهای نوروزی تا چه اندازه برای گردشگری جوشید؟

15 آوریل 2017 - 10:00 dsfr.ir/pm2js

دیگ سفرهای نوروزی تا چه اندازه برای گردشگری جوشید؟
بهمن زارعی
گردشگران نوروزی در طاق بستان

تعطیلات نوروز، هر ساله فرصتی را فراهم می آورد تا خانواده ها بتوانند بدون دغدغه كاری یا تحصیلی فرزندان، عازم سفرهای طولانی مدت شوند.

به گزارش روزنامه اعتماد، مسوولان متولی نیز هرساله از این فرصت استفاده می کنند تا با اعلام آمارهایی درخصوص افزایش یا رشد گردشگری، هرساله از رونق چشمگیر آن در سفرهای نوروزی یاد کنند. رونقی که باتوجه به نبود یک نظام آماری جامع و کارآمد، با تفسیرهای شخصی و انحراف های زیادی همراه شده است؛ به طوری که روزنامه نگاران و مفسران این حوزه نیز هر سال ناگزیرند به اندک آمارهای اعلام شده از سوی مسوولان و تفسیرهای شخصی آنها در بیان مسائل اکتفا کنند. چیزی که همواره فکر متخصصان این امر را به خود مشغول کرده و بارها و بارها درباره آن نوشته اند این بوده که آیا با وجود تمامی آمارهای اعلام شده از سوی مسوولان، تعطیلات نوروز یا شهریور با وجود ترددهای مسافرانش در جاده های زمینی و ریلی و هوایی نقش مهمی را در اقتصاد گردشگری داخلی ایفا می کنند؟

در نخستین روز پس از تعطیلات اسماعیل غلامی، معاون سازمان راهداری کشور اعلام کرد که 6 میلیون و 939 هزار نفر در نوروز 96 از حمل و نقل عمومی جاده ای استفاده کرده اند. این درحالی است که بنا به گفته وی بیش از 9هزار نفر از مرزهای جاده ای تردد داشته که این رقم نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. به نظر می رسد که بر اساس این گزارش ها این آمار در هر کجا که اتفاق بیفتد، مسلما گردش مالی زیادی را به همراه خواهد داشت؛ اما به عقیده بسیاری از ذی نفعان صنعت گردشگری، در ایران توریست داخلی هزینه زیادی نمی کند و در نتیجه خبری هم از گردش های مالی قابل توجه نیست. برای گواه سخنانم بهتر است که به آمارهای اعلام شده از سوی معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی در خصوص اقامتگاه های نوروزی توجه کنید. به گفته مرتضی موحد، «تا پایان روز 13 فروردین 96، 59 میلیون و 343 هزار و 678 نفرشب اقامت ثبت شده؛ در حالی که 10 میلیون و 963 هزار و 177 نفرشب اقامت در مراکز اقامتی آموزش و پرورش در ایام نوروز ثبت شده است.» برخی آمارها اعلام می کنند که تنها 2درصد از این اقامت ها در هتل ها پذیرش شده و مابقی در مهمان پذیرها، خانه های اجاره ای، مدارس آموزش وپرورش و کمپ های موقت بوده که اصولا انتفاع خیلی ویژه ای برای این بخش از صنعت گردشگری ایجاد نکرده است. بد نیست به آمار نه چندان رسمی که درخصوص نوع وسیله نقلیه استفاده شده از سوی مسافران اعلام شده است، نگاه کوتاهی داشته باشیم.

بر اساس این آمار در نوروز 96 از 25 اسفند تا 13 فروردین بیش از سه میلیون و سیصد نفر با هواپیما، در حدود یک و نیم میلیون نفر با قطار و در حدود هفت میلیون نفر با اتوبوس، مینی بوس و سواری عمومی به سفر رفته اند. و البته از دیگر نکات قابل توجه سفرهای نوروزی امسال این بود که طول سفرهای جاده ای به نسبت سال گذشته کاهش پیدا کرده و میانگین آن به چیزی در حدود 500 الی 600 کیلومتر رسیده است، هرچند هنوز هم استفاده از وسایل نقلیه زمینی به دلیل هزینه مناسب آن در اولویت استفاده کنندگان است.

به هر حال آماری که اعلام شد به انضمام آمارهای مختلفی که به صورت جداگانه از سوی مسوولان هرکشور اعلام شد باید با آمار مسافران خروجی و میزان هزینه های آنها، کنار هم گذاشته شود تا کارشناسان بتوانند نوع سفر و نیازهای مسافران و حتی رفتار هریک از آنها را تحلیل و تفسیر کنند. این مسائل که به نظر می رسد در حیطه مسوولیت کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده در حالی ضروری به نظر می آید که مجموعه شرایط یاد شده نشان می دهد که با تمام این میلیاردها تومان پولی که مسافران نوروزی به گردش درآورده اند، باز هم چرخه صنعت توریسم در کشور به حرکت در نیامده است. در شماره های بعدی ستون ایرانشهر، درخصوص دلایلی که باعث می شود اقتصاد گردشگری در کشور آنچنان که باید نچرخد و رفتارسنجی گردشگران ملی، بیشتر خواهم نوشت.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1