16 آوریل 2024 - 21:04

ثبت غار سهولان مهاباد در فهرست آثار ملی

22 ژوئیه 2015 - 12:00 dsfr.ir/wz4bf

مسوول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهاباد گفت: محوطه تاریخی-طبیعی غار سهولان پس از طی تشریفات قانونی به عنوان هشتاد و نهمین اثر تاریخی-فرهنگی این شهرستان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آرش شهابی افزود: پرونده این اثر تاریخی که قدمت آن به هزاره اول پیش از میلاد باز می گردد پارسال به سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال شده بود که پس از بررسی های لازم با شماره 31265 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

شهابی گفت: پیش از این 88 اثر این شهرستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده بود. 40 اثر دیگر نیز به همین منظور برای انجام تشریفات قانونی و ثبت ملی به اداره کل میراث فرهنگی استان ارسال شده تا برای بررسی به سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال شود.

غار سهولان مهاباد دومین غار بزرگ آبی ایران است که در 43 کیلومتری شمال شرقی مهاباد در مسیر مهاباد-بوکان (جاده برهان) در آذربایجان غربی قرار دارد. این غار آبی تاریخی یکی از مهم ترین و کم نظیرترین غارهای طبیعی کشور و از شگفت انگیزترین جلوه های طبیعت زیبای استان آذربایجان غربی است. غار سهولان با جلوه های طبیعی و قندیل های منحصر به فردی که دارد در دامنه رشته کوه های کوتر در نزدیکی روستایی به نام سهولان قرار دارد.

این غار روزانه پذیرای حدود 1000 گردشگر و مسافری است که از نقاط مختلف کشور برای دیدن این پدیده طبیعی به مهاباد سفر می کنند. سالانه بیش از 250 هزار گردشگر داخلی و خارجی از این اثر زیبا و منحصر به فرد طبیعی که به عنوان منطقه نمونه گردشگری نیز به تصویب رسیده، دیدن می کنند.

غار سهولان به زبان کردی به معنی یخبندان است. مردم محلی عمدتا غار را کونه کوتر، یعنی لانه کبوتر نیز می نامند که دلیل این نامگذاری وجود تعداد زیادی لانه کبوتر درون غار است. غار سهولان شبیه غار علیصدر در همدان است.

شهرستان مهاباد در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و از شهرهای تاریخی استان به شمار می رود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1