17 آوریل 2024 - 13:24

چگونه می توان در تهران یک روز خوب داشت؟

12 آوریل 2017 - 14:00 dsfr.ir/cz6tk

چگونه می توان در تهران یک روز خوب داشت؟
kojaro.com
نمایی از تهران

تهران همه اش آسمان رنگ و رو رفته و خیابان های شلوغ و ازدحام و ازدحام نیست. تهران فقط جایی نیست که در اتوبوس و متروهای شلوغش سرت را به شیشه بچسبانی و از فرط خستگی حتی ایستاده هم خوابت ببرد تا از ترافیک های عصرگاهی گذر کنی. تهران رنگ دارد، زیبایی دارد، هنر دارد و خیلی چیزهای دیگر ...

شما که در تهران زندگی می کنید، چقدر همین شهر خودمان را برای خوش گذرانی و حال خوب انتخاب می کنید؟ اصلا تا به حال شده است برای خودتان برنامه یک روزه گردش در تهران بچینید، بدون اینکه وقتتان را صرفا در رستوران و کافه های بی شمار شهر بگذرانید؟ شما بلدید در تهران خوش بگذرانید؟ جوانی کنید؟

ما به صورت اتفاقی رفتیم سراغ برخی آدم های شهر و از آنها پرسیدیم: «اگر قرار باشد برای گذران یک روز خوب در تهران برنامه ریزی کنید، چه می کنید، کجا می روید و چطور آن روز را تبدیل به یک روز عالی و خاطره انگیز می کنید؟»

«سمیه» یکی از دخترهای جوان تهرانی است که نه تنها این شهر بلکه ایران را خوب گشته و بلد است. او برایمان می گوید: «به نظر من تهران برای هر سلیقه ای جذابه، البته اینجا لندن نیس که ما بریم سوار بزرگترین چرخ و فلک دنیا بشیم و از هیجان غش کنیم یا پاریس نیس که دیزنی لند داشته باشه و براش کلی خرج کنیم تا یه روز کنار خونواده خوشحال باشیم.

تهران جاییه که اگه حوصله نداشته باشم، می تونم برم پای کوه که یه ساعت بیشتر با مرکز شهر فاصله نداره و با مترو و اتوبوس و تاکسی میشه سریع بهش رسید؛ کوه های دلبری که حسابی خارجی ها رو شیفته کرده.
سمیه: تهران جاییه که اگه حوصله نداشته باشم، می تونم برم پای کوه که یک ساعت هم با مرکز شهر فاصله نداره

می شه با دوستا تو یکی از کافه هاش وقت گذروند و توی بعضیاش با نوشیدن شربت و دمنوش ایرانی فارغ از غم شد. بعضی وقتا هم هست که از قرار گرفتن توی فضای تاریخی خوشحالم و این سبک بالم می کنه که می تونم وقتمو توی موزه ها و کاخ های شهری بگذرونم که تعداد موزه هاش اونقدر زیاده که هفت روز هفته برای دیدنش کمه. حتی بعضی وقتا میشه رفت دارآباد سورتمه سواری یا بام تهران جامپینگ کرد و کلی ورزش هیجان انگیز دیگه که البته من زیاد اهلش نیستم. البته گاهی هم میشه رفت توی بازار قدیمی شهر و ساعت ها گم شد.

یه وقتایی هم هست که هیچکدوم از اینا حال آدمو خوش نمی کنه. اونوقت باید رفت یه امامزاده مثل امام زاده صالح تجریش یا هر جایی که آرامش همون معنی خوشحالی رو می ده. گاهی هم فقط با یه پیاده روی ساده توی خیابون کش دار ولیعصر یا گشتن توی کتابفروشی های کریمخان و انقلاب میشه خوشحال شد.»

این سوال را از «محمد» هم می پرسیم اما انگار خیلی از تهران مایوس است: «راستش ما هر بار بخوایم بریم بیرون، همین سوالو می پرسیم و چون بی جواب می مونیم آخرش می ریم کافه. اگر هم از قبل بخوایم برنامه ریزی کنیم، معمولا تئاتر، سینما، کنسرت و بعضی وقتا هم چیزایی مثل بولینگ و بیلیارد جزو برنامه ها میشه اما در کل معمولا گزینه های زیادی نداریم.»
محمد: راستش ما هربار بخوایم بریم بیرون، همین سوالو می پرسیم و چون بی جواب می مونیم آخرش می ریم کافه

«پادینا» مدیر یکی از کافه های پر رفت و آمد شهر است که روزهای شادش را این طور می گذراند: «من اگه قرار باشه یه روز خوشحال تو شهر داشته باشم، اول یکی دو تا همراه پیدا می کنم که بتونم کنارشون بخندم و باهاشون راحت باشم. بعد شروع می کنم کاخ های قدیمی تهران رو می گردم و از یکیش شروع می کنم که بشه توش صبونه خورد. بعد توی فضای سبزش قدم می زنم.

وقتی که خوب اونجاها رو دیدم، قطعا خیابون ولیعصر رو طی می کنم و میام پایین. بعد هم میام سمت مرکز شهر و به یه بازارچه ای مثل بازارچه پارک لاله سر می زنم. یه سری دلخوش کُنک هم می خرم. اما وسطش حتما کافه گردی می کنم و کافه های محله های مختلف رو سر می زنم. سمت عصر و شب هم میرم یه جایی که بشه بازی کرد و یه کم هیجان ایجاد کرد. برای تکمیل خوشی هم شب رو با دوستام به تماشای فیلم و گپ و گفت می گذرونم.»
پادینا: شروع می کنم کاخ های قدیمی تهران رو می گردم و از یکیش شروع می کنم که بشه توش صبونه خورد

«شیدا» روزهای خوشحالش در تهران را این طور برایمان توصیف می کند: «سوار مترو می شم، می رم کاخ گلستان. بعدش می رم «مسلم» یه ته چین مشتی می زنم و بعدش تو بازار می گردم. گشت و گذارم که تموم شد، دربست می گیرم برمی گردم. ولی اگه ماشین داشته باشم، می رم شهر کتاب یه عالمه کتاب و لوازم تحریر و سی دی و اینا می خرم. بعدش می رم یه پرس جوجه می زنم و بعد میرم سمت دارآباد پیاده روی آفتاب به مغزم بخوره تازه بشم. اگر هم پول نباشه امیرآباد رو پیاده می رم پایین با اتوبوس میام بالا. (می خندد.)»
شیدا: سوار مترو می شم، می رم کاخ گلستان

ریحانه هم یکی از آن هایی است که روزهای خوشش در کافه سپری می شود: «اگر وسط هفته بخوام خوش بگذرونم، یه قرار دوستانه تو یکی از کافه ها می تونه حال خوب کن باشه. با پیاده روی تو خیابون ولیعصر یا کتابفروشی های خیابون انقلاب هم می شه اوقات خوشی داشت. اما آخر هفته دیدارهای خونوادگی و قرار واسه تئاتر و سینما یا حواشی تهران هم جذاب هستن.»
ریحانه: با پیاده روی تو خیابون ولیعصر یا کتابفروشی های خیابون انقلاب می شه اوقات خوشی داشت

با یک سمیه دیگر هم گپ زدیم؛ دختر جوانی که مدت هاست تهران گردی می کند: «اگه قراره یه روز خوب توی تهرون آقایون هم همراهتون باشن، بگید بریم بافت تاریخی تهران قدیم و یه راست ببریدشون وسط بازار بزرگ. هسته اولیه تهران قدیم درست تو دل بازار بزرگ امروزه و حتی هنوز بخشی از دیوارها و دروازه های اون روستای قدیمی رو می تونن ببینن. خیالشون رو راحت کنید که بدون کشیدن بار اضافه و خالی کردن جیبشون فقط قصد دارید وسط تهرون قدیم خوش بگذرونید.

از کوچه پس کوچه های باریک و تنگ بازار بزرگ مثل سبزه میدون تا امامزاده زید، از چهارسوق بزرگ و کوچیک تا بازار حضرتی ها، کوچه مروی، اودلاجان یا ناصرخسرو یا حتی از کوچه میرزا محمود وزیر تا چهارراه سرچشمه و امامزاده یحیی و بافت تاریخی سنگلج و حتی خیابون خیام و میدون اعدام یا دروازه محمدیه قدیم براشون بگید و برید تو دل بافت قدیمی.
سمیه: موزه گردی یکی از بهترین تفریحات تو دل تهران قدیم می تونه باشه

تهران قدیم فقط بافت قدیمیش نیست. تو همین محدوده می تونید به راحتی یه شهر شمالی نفس عمیق بکشید. کافیه راه کاخ باغ گلستان رو که اولین اثر جهانی شده پایتخته رو پیدا کنید. شمس العماره اولین ساختمون بلند تهران، عمارت دلربای بادگیر و تالار اصلی و سلام رو هم از دست ندید.

موزه گردی یکی از بهترین تفریحات تو دل تهران قدیم می تونه باشه؛ از سبزه میدون به سمت توپخونه و بعد سی تیر برید، میدون مشق، موزه عبرت، موزه ارتباطات، موزه بانک سپه، موزه ملی، موزه علوم و فناوری، موزه آبگینه، موزه جواهرات و ... بخش کوچیکی از تهران قدیمن. برای خوش گذورندن تو این کلان شهر پردود فقط به بخش مرکزی شهر بسنده نکنید، شمال تهران هم چیزی دست کم از این منطقه نداره.

بزرگ ترین خیابون خاورمیانه رو فراموش نکنید. درختان باقی مونده از حدود 50 سال پیش تا امروز و 18 کیلومتر زیبایی توی یه خیابون خودشون به تنهایی میتونه هیجان انگیز باشه چه برسه این وسط چشمتون به موزه ها و خونه های تاریخی و زیبایی های بیشتری بیفته؛ باغ فردوس، موزه سینما، کاخ سعدآباد، کاخ نیاوران، باغ های ایرانی که البته به مرور داره ریشه شون تو شهر خشک می شه، همه و همه بهترین راه ها برای سپری کردن یه روز خوب و خوشحال توی تهرانه ...»

شما چطور در تهران خوش گذرانی می کنید؟ اگر قرار باشد برای گذران یک روز خوب در تهران برنامه ریزی کنید، چه می کنید، کجا می روید و چطور آن روز را تبدیل به یک روز عالی و خاطره انگیز می کنید؟

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1